Neděle 9. srpna 2020svátek má Roman 32 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předsedkyně Grässleová lituje, že se střet zájmů u Čapího hnízda neřešil dřív

Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jízdárna v Olbramovicích ve tvaru čapího hnízda (2006–2010) od architekta... | foto: GJF

BRUSEL/PRAHA Předsedkyně výboru pro rozpočtovou kontrolu Evropského parlamentu Ingeborg Grässleová lituje, že už dříve nebyl řešen střet zájmů v kauze Čapího hnízda, s ním spojovaného Agrofertu a vicepremiéra a ministra financí Andreje Babiše.

Za nepřípustné pak Grässleová považuje, aby členové vlády, kteří jsou z hlediska své funkce garanty řádného využívání evropských fondů, měli z těchto fondů prospěch a navíc mohli ovlivnit způsob jejich přidělování a využívání.

Své prohlášení poskytla německá lidovecká europoslankyně médiím na počátku týdne, ve kterém by se případem měla na mimořádné schůzi zabývat česká Poslanecká sněmovna.

„Je důležité vzít v potaz, že to budou čeští daňoví poplatníci, kdo zaplatí za to, když nebudou dodržována pravidla o zadávání veřejných zakázek i další předpisy,“ uvedla Grässleová. Vítá, že případem se zabývá jak Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF), tak také česká policie.

Grässleová už v březnu 2014 v Praze prohlásila, že Babiš v čele ministerstva financí představuje vážný konflikt zájmů, který může ztížit spolupráci Evropské unie a České republiky. Už tehdy se prý při své návštěvě Česka snažila s kolegy z výboru upozornit na tento problém, stejně jako na ostatní případy podvodů a zneužití fondů.

Společnost Farma Čapí hnízdo patřila do roku 2007 do Babišova koncernu Agrofert. Poté byly akcie převedeny na anonymní formu akcií, aby farma jako malá firma dosáhla na evropskou dotaci kolem 50 milionů korun. Firma z koncernu Agrofert by ji podle všeho dostat nemohla. Po několika letech, kdy dodržovala dotační podmínku, se společnost vrátila zpět mezi firmy Babišova koncernu.

Pravice Babiše viní z účelového obcházení dotačních pravidel, neboť Agrofert by jako velká skupina neměla na evropský příspěvek nárok. Babiš prohlásil, že má čistý štít a že se na středeční sněmovní debatu těší. Situaci bude dnes večer na mimořádném zasedání probírat i předsednictvo jeho Hnutí ANO.

Klíčovou postavou v kauze Čapí hnízdo by mohl být Babišův právník Knotek

U strategických rozhodnutí při čerpání sporné padesátimilionové evropské dotace pro Farmu Čapí hnízdo stál "dvorní právník" vicepremiéra Andreje Babiše (ANO) Václav Knotek, uvedl server HlídacíPes.org. Anonymní akcie farmy údajně držel společně s Gabrielou Knapovou, která podle serveru rovněž pracuje v právním oddělení Babišova holdingu Agrofert.

Místopředseda vlády a šéf ANO tvrdí, že zná jméno vlastníka farmy z doby, kdy žádala o dotace, nemíní ho ale zatím prozradit. Situací se bude večer zabývat předsednictvo hnutí ANO, ve středu se má konat kvůli Čapímu hnízdu mimořádná schůze Sněmovny.

Právník Agrofertu Knotek údajně vedl například zasedání valných hromad farmy, je také podepsán pod klíčovým krokem - změnou stanov Farmy Čapí hnízdo. Působí či v minulosti působil ve statutárních orgánech 16 Babišových firem. Je členem správní rady Babišovy Nadace Agrofert, kde kromě něj zasedá už pouze Babiš s partnerkou Monikou. "O Babišově úzké vazbě na Knotka svědčí i skutečnost, že mu svěřil svoji plnou moc při zastupování na jednání svých firem (například u firmy Kostelecké uzeniny)," napsal server.

Za Babišovu firmu IMOBA také podepsal kupní smlouvu na pozemky a nemovitosti, na nichž posléze vyrostlo Čapí hnízdo. O dva roky později Knotek na valné hromadě navrhl, aby se změnil název původní Babišovy firmy ZZN Agro Pelhřimov na Farma Čapí hnízdo, a.s. Knotek také v této době, v roce 2008, přinesl na valnou hromadu akcie firmy. Prokázal se údajně deseti kusy akcií v celkové hodnotě milion korun. Zbývajících deset kusů v téže hodnotě přinesla na valnou hromadu Knapová.

Pokud ovšem, jak tvrdí Babiš, patřily akcie farmy někomu jinému, musel je tento zatím neznámý majitel získat právě od Knotka či Knapové. "V obchodním rejstříku však o prodeji či převodu akcií není ani zmínka," uvedl web. Knotek na dotazy serveru nereagoval, Knapová byla na dovolené.

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!