Úterý 9. srpna 2022, svátek má Roman
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předsednictví začíná. Fiala vítal v Litomyšli von der Leyenovou, jásalo se i pískalo

Česko

  12:02aktualizováno  23:00
Historicky druhé předsednictví České republiky v Radě Evropské unie začalo v pátek slavnostní akcí v Litomyšli. Na tamním zámku přivítala česká vláda u příležitosti jeho zahájení delegaci předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové s velkou částí eurokomisařů. Setkání vrcholných představitelů EU a předsednické země je tradiční událostí.

Příjezd členů české vlády a delegace Evropské komise do Litomyšle na slavností zahájení českého předsednictví proběhlo za skoro aprílového počasí. Když na zámek v Litomyšli dorazil jako první Fiala začalo pršet. A déšť postupně zesiloval, až do silné bouřky. Ještě předtím bylo ve městě slunečno.

I kvůli nevlídnému počasí měli nejen ministři, ale i eurokomisaři zpoždění. Bouřka trvala po celou dobu, kdy politici přijížděli k zámku v Litomyšli, který je centrem pátečního setkání českých a unijních politiků. Když dorazila von der Leyenová, vítalo ji u brány zámku několik desítek podporovatelů, kteří tleskali a mávali vlajkami Evropské unie. Následně ji už přivítal premiér Fiala květinou.

Po uvítání Evropské komise Petrem Fialou se všichni odebrali na společný oběd na litomyšlském zámku. Odpoledne bylo v plánu bilaterální jednání Fialy s Von der Leyenovou, po kterém následovala tisková konference.

Premiér Petr Fiala a předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová před společným jednáním během zasedání české vlády a Evropské komise u příležitosti zahájení českého předsednictví v Radě EU. (1. července 2022)

Na brífinku po zasedání vlády a Evropské komise uvedla předsedkyně Evropské komise Ursula Von der Leyenová, že spoléhá na to, že české předsednictví v Radě EU posune řadu věcí dopředu. Po pátečním společném zasedání komise s českou vládou v Litomyšli zmínila například energetický program Repower EU, který otevírá cestu ke společným nákupům plynu a dobudování energetické soustavy. Komise a české předsednictví se podle ní zaměří i na plány na nejbližší dobu pro případ omezení dodávek z Ruska. Zahrnovat mají omezení spotřeby i solidární sdílení surovin.

Dodala také, že předsednictví ČR musí pomoci Evropě k energetické nezávislosti, řekla šéfka EK v Litomyšli. Za dva týdny Leyenová představí krizový plán.

Česko má také zájem posunout kupředu otázku rozšíření Evropské unie například o země západního Balkánu, řekl premiér Petr Fiala. Podle von der Leyenové je rychlost přístupového procesu v rukou daných zemí.

Do Litomyšle k večeru dorazila i předsedkyně poslanecké sněmovny Markéta Pekarová Adamová, která řekla, že Česko přebírá předsednictví v Radě EU v době plné výzev. Podle předsedy Senátu Miloše Vystrčila není role ČR vést, ale spíše spojovat členské země.

Závěrem celého programu byl pro celou reprezentaci Koncert pro Evropu na druhém zámeckém nádvoří pod taktovkou České filharmonie. Na něm měla zazní například symfonická báseň Bedřicha Smetany, který se v Litomyšli narodil, Z českých luhů a hájů, nebo Sukova Praga a Brahmsův první klavírní koncert.

Začátek vystoupení České filharmonie narušili dva enviromentální aktivisté, kteří se připoutali k pódiu. Měli s sebou český a anglický transparent: zastavme fosilní šílenství a solární tunel.

„V žádném případě nedošlo k ohrožení chráněných lidí. Podle mých informací zde byli pouze pozvaní hostě, proto neprobíhala žádná podrobná bezpečnostní prohlídka. Policisté okamžitě zasáhli, muže odpoutali a zajistili,“ uvedla policejní mluvčí Markéta Janovská.

Premiér Fiala před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nacházíme v těžké době.

Příjezdu politiků přihlíželi protestující i pamětníci

Příjezd politiků do Litomyšle se obešel takřka bez protestů. Zkomplikoval se pouze během zahájení Koncertu pro Evropu, kdy vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Svůj nesouhlas s českým předsednictvím Radě EU přijeli k litomyšlskému zámku vyjádřit jen dva muži. Jeden postával s husitskou vlajkou, druhý ho doplňoval hlasitou píšťalkou ve chvíli, kdy z limuzín vystupovali čeští ministři.

“Nelíbí se mi, kam Evropská unie, která byla založena za úplně jiným účelem, směřuje. Českému národu se rozsvítí, až se zhasne. Myslíte si, že Evropa bude s námi tak solidární, až přestane proudit plyn? Každý se bude starat sám o sebe,“ řekl muž, který se představil jako Karel z Prahy.

Průtrž mračen neodradila ani pamětníky 28 let starých události, kdy Litomyšl hostila sedm středoevropských prezidentů. „Je to ohromná událost a jsme hrdí na svoje město, ve kterém můžeme přivítat evropskou špičku a vládu, kterou máme. Při setkání sedmi prezidentů mi bylo sedm let a pamatuji si, jak ulice byly zaplněné lidmi. Lidi to hodně prožívali, byla to euforie. O to víc mě mrzí, že je tady dnes tak málo lidí. Zrovna jsme se se sestrou bavili, proč to tak je. Jestli lidé nemají zájem o demokracii, o to, co nás čeká do budoucna…těžko říct,“ řekla s českou vlajkou promočená Aneta Komárková Drahošová.

Ze sedmadvaceti unijních komisařů se omluvilo z účasti na slavnostním zahájení předsednictví šest politiků. Byl mezi nimi třeba šéf unijní diplomacie Josep Borrell či místopředseda komise odpovědný za klimatickou politiku Frans Timmermans. Dále pak nepřijel ani maďarský nebo rakouský eurokomisař.

„Vážený Petře Fialo, máte Evropu v srdci. Vím, že vaše evropská vášeň a odhodlání a tvrdá práce vaší vlády zajistí, aby české předsednictví EU bylo úspěšné,“ napsala von der Leyenová na Twitteru.

„Budeme jednat s členy Evropské komise, což je nejvýznamnější orgán EU z hlediska denní agendy, oni přicházejí s návrhy, dokážou ty věci posouvat. Pro mě bude důležité hovořit s kolegou (Marošem) Šefčovičem, nebo (Janezem) Lenarčičem, protože jejich portfolia jsou důležitá pro zahraniční agendu,“ přiblížil při příjezdu ministr zahraničních věcí Jan Lipavský (Piráti).

Slovenský místopředseda Evropské komise Maroš Šefčovič má na starosti agendu interinstitucionálních vztahů a strategického výhledu. Slovinský eurokomisař Janez Lenarčič pak řešení krizí, právě s ním by chtěl Lipavský diskutovat otázky humanitární pomoci na Ukrajině.

Logisticky, personálně a organizačně je v rámci půlročního předsednictví setkání v Litomyšli jedno z nejexponovanějších. Odpovídá tomu i nasazení policistů. Těch má být na místě přítomno zhruba dvě stě. Dohlížejí především na bezpečnost všech politiků.

„Nejexponovanějším a nejvytíženějším útvarem bude ochranná služba, zapojena však bude i letecká a pyrotechnická služba. Ve zvýšeném počtu bude přítomna i cizinecká policie. Pardubičtí policisté se zaměří zejména na plynulost a bezpečnost silničního provozu,“ přiblížil mluvčí Policejního prezidia České republiky Ondřej Moravčík. Unijní politici totiž přiletí na letiště v Pardubicích, poté se budou přesouvat do Litomyšle.

Setkání čelních představitelů Evropské unie v Litomyšli využili členové dvou agrárních uskupení, Agrární komory ČR a Zemědělského svazu, kteří umístili na všech příjezdech do města své transparenty. Na nich se dožadují férových podmínek podnikání. Zemědělci protestují už od ledna proti podle nich diskriminační agrární politice.

Evropští komisaři z Litomyšle po prvním dni českého předsednictví neodjedou s prázdnou. Na památku si odvezou i místní pivo uvařené v minipivovaru Veselka ověnčené řadou ocenění. „Radnice si u nás objednala do balíčků Bedřichovu polotmavou jedenáctku. Celkem třicet lahví s patentním uzávěrem. Je to pro nás pocta, že budou mít na Litomyšl vzpomínku zrovna v podobě piva,“ řekl Jiří Kohák, majitel minipivovaru Veselka, který je jen pár kroků od litomyšlského zámku. „Nemyslím si, že se k nám některý z eurokomisařů zatoulá. Možná někdo z doprovodu,“ usmíval se dopoledne před příjezdem politiků Kohák.

Pro veřejnost se v podvečer v Klášterních zahradách otevřela vernisáž výstavy fotografií u příležitosti výročí 18 let České republiky v Evropské unii s názvem Dospěli jsme v EU za účasti starosty a ministra pro evropské záležitosti Mikuláše Beka.

Autoři: , , ,

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?
VELKÁ LETNÍ SOUTĚŽ: Léto venku s eMiminem je zpět. Na co se můžete těšit?

Rok se s rokem sešel a vy znovu můžete rodinné výlety využít k velké hře na eMiminu. Pravidla hry jsou tentokrát ještě jednodušší. O co hrajeme? O...

Mohlo by vás zajímat