Úterý 23. července 2024, svátek má Libor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Paroubek u předsednictva ČSSD pohořel. Strana v boji o Senát nepodpoří

Česko

  16:25aktualizováno  18:54
PRAHA - Bývalý sociálnědemokratický premiér Jiří Paroubek nebude moct jako nezávislý kandidát usilovat o vstup do Senátu v Ostravě s podporou sociální demokracie. Rozhodlo o tom dnes předsednictvo ČSSD.

Předsednictvo ČSSD neschválilo na svém zasedání kandidaturu expremiéra Jiřího Paroubka. foto: ČTK

Nominaci doporučil členům předseda strany Jan Hamáček, který se s Paroubkem sešel minulý týden, přesto nominace neprošla. Důvody odmítnutí Hamáček na tiskové konferenci odmítl přiblížit. „S jeho kandidaturou souhlas vysloven nebyl,“ uvedl pouze.

Paroubek by mohl v Ostravě za ČSSD kandidovat do Senátu

„Věci posoudím a poradím se s ostravskými sociálními demokraty. Nevylučuji nic, ani to, že budu mít poněkud delší prázdniny,“ řekl Paroubek na dotaz, zda bude kandidovat i bez podpory ČSSD. S Paroubkem jako kandidátem v podzimních volbách do horní komory přišla ostravská ČSSD. Mohl kandidovat ve volebním obvodě 71 Ostrava-město. V květnu uvedl, že na podzim zváží případný vstup do ČSSD. Jako hlavní téma vnímá v Ostravě bytovou problematiku a nedostatek sociálních bytů. Zaměřit se chtěl také na ochranu životního prostředí a dopravní infrastrukturu.

Ostravská ČSSD požádá o schválení znovu

Místopředseda ostravských sociálních demokratů Adam Rykala řekl, že ostravská ČSSD o schválení zřejmě požádá znovu. Paroubka podle něj podporuje 99 procent členů ostravské ČSSD, jak místních organizací, tak okresní konference. „My to nevzdáváme a požádáme předsednictvo strany, aby to ještě jednou zvážilo. Považujeme pana Paroubka jako nejlepšího kandidáta do Senátu, který má šanci uspět a získat pro sociální demokracii mandát, možná jeden z mála mandátů v republice,“ řekl ostravský místopředseda.

Dodal, že podle jeho informací bylo víc lidí v předsednictvu pro než proti, hodně se ale hlasování zdrželo. „Věříme, že členové předsednictva, kteří se dnes nevyjádřili ani pro, ani proti, tak že nakonec převáží odpověď pro a že ho schválí jako kandidáta,“ řekl Rykala. Doplnil, že se s Paroubkem domluvili, že se sejdou a poradí příští týden.

Z ČSSD Paroubek vystoupil v říjnu 2011 a založil stranu Národní socialisté - levice 21. století (LEV 21), která ve volbách neuspěla. Z politiky odešel v roce 2014, když skončil v čele LEV 21. Tehdy se rozhodl věnovat rodině, podnikání, akademické činnosti a veřejně prospěšným činnostem.

Nyní pětašedesátiletý Paroubek vstoupil do obnovené ČSSD v roce 1989. Hned zamířil do jejího vedení, stal se ústředním tajemníkem a v roce 1993 neúspěšně kandidoval na předsedu proti Miloši Zemanovi. Do nejvyšší politiky naplno vstoupil v dubnu 2005, kdy se stal premiérem i předsedou strany. Sociální demokraty vedl v letech 2006 až 2010, kdy přes vítězství ve sněmovních volbách nedokázal znovu vládu sestavit. Minulý rok Paroubek usiloval o návrat do ČSSD obvodní výkonný výbor v Praze 5 tehdy jeho žádost nepodpořil.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!