Úterý 20. dubna 2021svátek má Marcela 5 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předsedou Asociace krajů se stal Martin Kuba za ODS, jeho místopředsedou bude Ivo Vondrák za ANO

Jihočeský hejtman se Martin Kuba za ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jihočeský hejtman se Martin Kuba za ODS. | foto: Petr LundákMAFRA

Praha Předsedou Asociace krajů ČR zvolili dnes hejtmani jihočeského hejtmana Martina Kubu (ODS). Představitel opozičních občanských demokratů bude v čele asociace po 12 letech, mezi roky 2001 a 2008 ji vedl nynější europoslanec Evžen Tošenovský (ODS).

Kuba ČTK řekl, že za svou hlavní prioritu považuje dokončit jednání s premiérem Andrejem Babišem (ANO) a ministryní financí Alenou Schillerovou (za ANO) ohledně dopadů daňového balíčku na rozpočty krajských samospráv.

Ve volbě neměl Kuba protikandidáta a dostal 13 hlasů ze 14. Místopředsedou asociace bude hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO). Dalšími členy nově zřízeného grémia jsou liberecký hejtman Martin Půta, pardubický hejtman Martin Netolický (ČSSD), pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti) a jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL). „Asociace nemá ve statutu přesný počet místopředsedů, takže jsme se dohodli, že každý politický subjekt bude mít svého zástupce v grémiu,“ vysvětlil Kuba.

Kuba se chystá jednat se zástupci vlády, ale i v Senátu o snížení dopadů daňového balíčku na rozpočty krajů. Připomněl, že senátní hospodářský výbor dnes doporučil kompenzovat krajům a obcím výpadek příjmů změnou rozpočtového určení daní. „Teď půjde o to domluvit se na velikosti procentuální změny mezi obce a kraje. Návrh v Senátu už je a bude třeba o něm jednat, aby prošel i ve Sněmovně,“ dodal.

Za další prioritu považuje to, aby hejtmani v asociaci postupovali jednotně, i když zastupují různé strany. Kuba pokládá za pozitivní, že byl ministrem průmyslu, takže má vedle fungování krajské a komunální politiky zkušenosti i z centrální úrovně. „Považuji za svou výhodu i vzdělání lékaře a v této chvíli schopnost se tematicky věnovat tomu, co předseda asociace dělal, tedy být členem Ústředního krizového štábu a rady vlády pro zdravotní rizika,“ řekl.

Po minulých krajských volbách před čtyřmi lety se předsedkyní Asociace krajů stala Jana Mračková Vildumetzová (ANO), která nahradila Michala Haška (ČSSD). Prvním místopředsedou byl zvolen Jiří Zimola (ČSSD). Zimola na funkci hejtmana rezignoval v dubnu 2017, mandát nedokončila ani Vildumetzová, která se na konci loňského roku funkce vzdala s ohledem na těhotenství.

Letos tak z titulu funkce místopředsedy zastupoval kraje tehdejší hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (za ČSSD). V posledních týdnech byl zastupováním asociace pověřen dočasně liberecký hejtman Martin Půta (SLK), který po říjnových volbách zůstal ve funkci jako jediný z dosavadních místopředsedů asociace. Asociaci před Vildumetzovou vedli jen Tošenovský a Hašek.

Kuba je členem ODS od roku 2003, od listopadu 2012 do ledna 2014 byl prvním místopředsedou strany a po demisi Petra Nečase i jejím úřadujícím předsedou. V Nečasově vládě byl předtím v letech 2011 až 2013 ministrem průmyslu a obchodu. Hejtmanem byl zvolen před měsícem, ODS v Jihočeském kraji utvořila koalici s KDU-ČSL a TOP 09, ČSSD a hnutím Jihočeši.

Asociace sdružuje všechny kraje v ČR a jejím úkolem je hájit a prosazovat jejich společné zájmy. Pomáhá taky se vzděláváním krajských zastupitelů a je krajům nápomocná při jejich zahraničních aktivitách. Důležitou roli hraje i při aktuální koronavirové epidemii, o koordinaci činnosti regionů pravidelně jedná s Ústředním krizovým štábem.

Vizitka Martina Kuby

 • Datum a místo narození: 9. dubna 1973, České Budějovice
 • Vzdělání: nejprve vystudoval stavební průmyslovku (1991), poté obor zdravotnický záchranář na střední zdravotnické škole (1995) a nakonec 1. lékařskou fakultu Univerzity Karlovy v Praze, specializace anesteziologie (2002).
 • Současné funkce: hejtman (od 2020) a zastupitel (od 2016) Jihočeského kraje, zastupitel Českých Budějovic (od 2018); předseda jihočeské krajské organizace ODS (od 2008).
 • Praxe: od roku 2002 byl lékařem Zdravotnické záchranné služby Jihočeského kraje (zasahoval mimo jiné u tragické nehody autobusu u Nažidel) a anesteziologem na oddělení kardiochirurgie ARO Nemocnice České Budějovice; roce 2004 se stal provozovatelem pekárny Fornetti v Českých Budějovicích; v roce 2007 založil síť obchodů Fruit Frog - ovocné koktejly; po odchodu z vysoké politiky založil firmu OIG Power, která se věnuje vývoji a výrobě úložišť energie, mj. spolupracuje s ČEZ.
 • Působení v politice: od roku 2003 člen ODS; v roce 2006 byl poprvé zvolen do zastupitelstva Českých Budějovic (byl jím dvě volební období s přestávkou od října 2010 do března 2011, znovu v něm zasedá od předloňských voleb); v říjnu 2008 byl zvolen do krajského zastupitelstva a stal se prvním náměstkem hejtmana; krajské funkce opustil, když se stal ministrem průmyslu a obchodu ve vládě Petra Nečase (ODS), kterým byl od listopadu 2011 do července 2013; od listopadu 2012 do ledna 2014 byl prvním místopředsedou ODS, po Nečasově demisi a odchodu z čela strany v červnu 2013 byl i úřadujícím předsedou strany.

 • Letos na jaře stál Kuba u projektu, který zjišťoval na Strakonicku a Písecku přítomnost protilátek na nový typ koronaviru. "Nevyužívali jsme například rychlotesty. Ale určitě se výsledky nedají přepočítat na celou populaci. S výsledkem se spíš musí poprat statistici," uvedl v červnu po zveřejnění výsledků, které se lišily od výstupů studie kolektivní imunity na úrovni ČR.
 • Před dvěma lety se jím vedená kandidátka ODS v Českých Budějovicích po komunálních volbách zapojila do rozhovorů o vytvoření koalice na magistrátu, nakonec ale zůstali občanští demokraté v opozici. Vítězné ANO navrhovalo společné jednání s Hnutím Občané pro Budějovice (HOPB) a ODS, ale HOPB nemělo zájem. Důvodem byla podle předsedy hnutí Iva Moravce mimo jiné Kubova osoba. "Ano, i toto hrálo svou roli," uvedl.
 • V červnu 2010 neúspěšně kandidoval na místopředsedu ODS. Neměl ale tehdy podporu lídra strany Nečase, podle něhož by "ve vedení ODS neměli být lidé, kteří reprezentují velkou koalici. V jižních Čechách je velká koalice, on sám (Kuba) je náměstkem sociálnědemokratického hejtmana". Ve stranických volbách v listopadu 2012 se stal prvním místopředsedou, porazil tehdy dosavadní první místopředsedkyni a tehdejší šéfku Sněmovny Miroslavu Němcovou.
 • Ve volbách do Sněmovny v roce 2013 byl tehdejší úřadující předseda strany Kuba lídrem jihočeské kandidátky ODS, do Parlamentu se ale nedostal. Občanští demokraté tehdy v kraji - i kvůli celostátnímu propadu, strana otřesená po pádu Nečasovy vlády získala 7,72 procenta hlasů - dosáhli jen na jeden mandát, který díky preferenčním hlasům získal někdejší jihočeský hejtman za ODS Jan Zahradník. V posledních volbách do Sněmovny v roce 2017 Kuba nekandidoval.
 • Kuba býval dříve v médiích spojován s vlivným jihočeským podnikatelem a členem ODS Pavlem Dlouhým, označovaným za regionálního kmotra. Podle dřívějších Kubových výroků je vliv Dlouhého na jihočeskou ODS v médiích démonizován.
 • V dubnu 2013 skončil na druhém místě v anketě Ropák za největší antiekologický počin, za Státní energetickou koncepci ČR do roku 2040, která počítá s větším využitím jaderné energie a postupným uzavíráním dožívajících uhelných elektráren.

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

Vadí mi, když u nás Slováci nemluví česky, říká hlasová poradkyně

Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nazývá věci pravými jmény a je jí jedno, jestli se někdo urazí nebo se bude pohoršovat. Je dost zralá a dost zaměstnaná...

Cestu do Egypta nedoporučuji. Covid tu prodělat nechcete, říká velvyslanec

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V turistických letoviscích jsou nemocnice pro pacienty s covidem-19. Je však třeba mít dobré pojištění v případě...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!