Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Česko

Předsedou rady Ústavu pro studium totalitních režimů se stal historik Eduard Stehlík

Vojenský historik Eduard Stehlík foto: MAFRA

PRAHA - Rada Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) má nového předsedu. Stal se jím vojenský historik Eduard Stehlík, který je s ústavem spojen od jeho vzniku. Kromě toho působí jako ředitel odboru pro válečné veterány na ministerstvu obrany. Bývalé předsedkyni rady Emilii Benešové skončil mandát 5. prosince.
  12:16

Mluvčí ÚSTR Darja Čablová uvedla, že rada si nového předsedu zvolila při prvním jednání v obměněném složení. V úterý 5. prosince totiž skončil mandát nejen dosavadní předsedkyni Benešové, ale také místopředsedovi Lukáši Jelínkovi a dalšímu členu rady Michalu Uhlovi. Nahradili je Karel Černý, Jiří Junek a Jiří Liška. Kromě předsedy rada volila ve středu i místopředsedu, stal se jím Junek.

Stehlík se jako historik zaměřuje na novodobé československé vojenské dějiny. Pracoval ve Vojenském historickém ústavu v Praze, byl jedním z poradců ministra obrany Vlastimila Picka a nyní řídí odbor pro válečné veterány na ministerstvu obrany. Po založení ÚSTR byl místopředsedou a později předsedou jeho Vědecké rady, v roce 2012 se stal prvním náměstkem tehdejšího ředitele Daniela Hermana.

Po nástupu Pavly Foglové do ředitelské funkce v roce 2013 ústav opustil, poté se však úspěšně soudil o neplatnost výpovědi. Foglovou tehdy do vedení jmenovala rada ústavu ve stejný den, kdy z této funkce odvolala Hermana. Herman dostal výpověď, jejíž platnost napadl u soudu. Letos na jaře, tedy v době, kdy byl Herman už ministrem kultury, mu Městský soud v Praze dal za pravdu. Po Fogelové se stal ředitelem ústavu Zdeněk Hazdra, který tuto funkci zastává doposud.

Spory o směřování ÚSTR a obsazení jeho rady pokračují částečně dodnes. Odboráři ústavu se letos na jaře postavili proti návrhu prezidenta Miloše Zemana, aby se členkou rady stala spisovatelka Lenka Procházková. Pokládají ji za ideologickou a politickou aktivistku. Podle nich se právě toto zaměření stalo klíčem pro výběr lidí do rady už v minulosti, a to při jmenování členů Emilie Benešové, Michala Uhla nebo Lukáše Jelínka. Jsou to právě ti, kterým 5. prosince vypršel mandát a nyní už v radě nejsou.

Rada ÚSTR má sedm členů, jmenuje je Senát. Jejich mandát je pětiletý. V současnosti má rada o jednoho člověka méně, zesnulou Naděždu Kavalírovou dosud nikdo nenahradil. Senát odmítl jmenovat jak Procházkovou, tak dalšího kandidáta Karla Srpa. Zakladatel Jazzové sekce nesplnil podmínky kvůli členství v KSČ. Na jaře navíc skončí mandát dalšímu členovi rady, historikovi a prorektorovi Metropolitní univerzity Janu Burešovi.

Autor: