Pondělí 25. ledna 2021svátek má Miloš 1 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předsedou Senátu s největší pravděpodobností zůstane Vystrčil, podpoří ho i STAN

Předseda Senátu Miloš Vystrčil hovořil 2. září v Tchaj-peji s českými novináři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Senátu Miloš Vystrčil hovořil 2. září v Tchaj-peji s českými novináři. | foto: ČTK

Předsedou Senátu zůstane i v povolebním složení horní komory s největší pravděpodobností Miloš Vystrčil (ODS). Podporu mu přislíbili také Starostové a nezávislí. Většinovou podporu má Vystrčil i v lidovecké frakci. Dosavadní deklarovaná podpora postačí nynějšímu šéfovi Senátu k hladkému znovuzvolení, které se očekává v polovině listopadu. Kluby nyní začínají vyjednávat o složení celého vedení horní komory a také o vedení výborů nebo komisí.

O nominaci vlastního kandidáta do čela Senátu uvažovali po volbách Starostové. Předseda hnutí Vít Rakušan ale ve středu ohlásil podporu Vystrčilovi. Lidovci jednali o volbě předsedy Senátu v úterý. „Zazněla většinová podpora pro Miloše Vystrčila,“ řekla nová předsedkyně třetí nejsilnější senátní frakce Šárka Jelínková. Podotkla, že volba bude kopírovat zvyklost, podle které stojí v čele horní komory zástupce nejsilnější frakce.

Volby vyhráli Starostové a podle výsledků mohli mít nejsilnější klub oni. Z frakce ale odešli oba senátoři TOP 09, kteří se přidali s dvěma nově zvolenými spolustraníky k ODS. Klub nově pojmenovaný ODS-TOP 09 se i vzhledem k příchodu Jaroslava Chalupského zvoleného za Svobodné stal nejpočetnějším.

Rakušan poukázal na to, že Sněmovnu podle něho ovládá populistická většina a prezident Miloš Zeman neplní svou roli a rozděluje společnost. „Proto není namístě v podivné a napjaté době vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu,“ napsal na svém facebookovém profilu. Klub Starostů bude podle Rakušana usilovat o důstojné postavení v horní komoře.

Senátní klub vládního hnutí ANO nově posílí senátoři za koaliční ČSSD. Sociálním demokratům zbyli po volbách tři a na vlastní klub ztratili nárok. Nejslabší senátní frakcí se tak stane Klub pro liberální demokracii - Senátor 21.

Klub ANO, který bude i nadále patřit k těm menším, bude usilovat o předsednické křeslo jednoho z výborů. Pozici místopředsedy horní komory si nenárokuje, oznámil nový šéf frakce Jaroslav Větrovský. Vystrčilovu volbu bude tento klub podle něho respektovat.

Vystrčil podporu ke znovuzvolení přijímá s pokorou

Vystrčil uvedl, že přislíbená podpora ho samozřejmě těší a vnímá ji s velkou pokorou. Rozhodující ale bude až vlastní hlasování a „to, na čem se domluvíme a třeba si i na to podáme ruku“.Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) přijímá s pokorou podporu svému znovuzvolení do čela horní komory, které mu vyjádřily kromě frakce ODS-TOP 09 také kluby Starostů a lidovců. Jeho nominaci hodlá respektovat i společný klub ANO a ČSSD. Za hlavní ovšem Vystrčil pokládá až dohody o povolebním uspořádání a vlastní hlasování, které je zatím plánováno na 11. listopadu. Řekl to ve středu novinářům.

Volba předsedy a místopředsedů Senátu by se měla uskutečnit na první schůzi v novém funkčním období, která je zatím plánována na 11. listopadu. Důvodem odkladu je zákony daná měsíční lhůta pro případné zpochybnění výsledků voleb a jejich soudní projednání.

Návrh Starostů, aby místopředsedové Senátu byli pouze čtyři místo dosavadních pěti, označil Vystrčil za jednu z možností. Hlavní podle předsedy horní komory bude to, aby Senát jako celek fungoval co možná nejlépe.

Spojení ODS a TOP 09 v jednom klubu označil Vystrčil za jasný signál, že spolupráce od středu napravo je myšlena vážně. „Ještě před volbami do Poslanecké sněmovny podáváme jasný důkaz o tom, že ODS a TOP 09 hodlají spolupracovat,“ dodal Vystrčil.

Nebojí se říct, že je autistka. A v závodním tahači Aliyyah Koloc láme rekordy

Aliyyah Kolocová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Je poněkud jiná, než obvykle bývají její vrstevnice. Je jí šestnáct, přesto se závodním tahačem už po letišti svištěla...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Expremiér Sobotka se vrátil do pražských Stodůlek. Pořídil si byt v paneláku

Bohuslav Sobotka před svým bytem. (12. ledna 2021) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Expremiér Bohuslav Sobotka se v tichosti vrátil z Moravy, kam se uchýlil po odchodu z politiky, do Prahy. Jak zjistila...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!