Pátek 21. ledna 2022, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Předsedou Senátu s největší pravděpodobností zůstane Vystrčil, podpoří ho i STAN

Předseda Senátu Miloš Vystrčil hovořil 2. září v Tchaj-peji s českými novináři. foto: ČTK

Předsedou Senátu zůstane i v povolebním složení horní komory s největší pravděpodobností Miloš Vystrčil (ODS). Podporu mu přislíbili také Starostové a nezávislí. Většinovou podporu má Vystrčil i v lidovecké frakci. Dosavadní deklarovaná podpora postačí nynějšímu šéfovi Senátu k hladkému znovuzvolení, které se očekává v polovině listopadu. Kluby nyní začínají vyjednávat o složení celého vedení horní komory a také o vedení výborů nebo komisí.
  10:29aktualizováno  16:27

O nominaci vlastního kandidáta do čela Senátu uvažovali po volbách Starostové. Předseda hnutí Vít Rakušan ale ve středu ohlásil podporu Vystrčilovi. Lidovci jednali o volbě předsedy Senátu v úterý. „Zazněla většinová podpora pro Miloše Vystrčila,“ řekla nová předsedkyně třetí nejsilnější senátní frakce Šárka Jelínková. Podotkla, že volba bude kopírovat zvyklost, podle které stojí v čele horní komory zástupce nejsilnější frakce.

Volby vyhráli Starostové a podle výsledků mohli mít nejsilnější klub oni. Z frakce ale odešli oba senátoři TOP 09, kteří se přidali s dvěma nově zvolenými spolustraníky k ODS. Klub nově pojmenovaný ODS-TOP 09 se i vzhledem k příchodu Jaroslava Chalupského zvoleného za Svobodné stal nejpočetnějším.

Senátoři za TOP 09 se dohodli s ODS na společném klubu. V horní komoře bude nejsilnější frakcí

Rakušan poukázal na to, že Sněmovnu podle něho ovládá populistická většina a prezident Miloš Zeman neplní svou roli a rozděluje společnost. „Proto není namístě v podivné a napjaté době vést personální přetlačování o pozici předsedy. Podpoříme toho, kdo se osvědčil, podpoříme Miloše Vystrčila na funkci předsedy Senátu,“ napsal na svém facebookovém profilu. Klub Starostů bude podle Rakušana usilovat o důstojné postavení v horní komoře.

Senátní klub vládního hnutí ANO nově posílí senátoři za koaliční ČSSD. Sociálním demokratům zbyli po volbách tři a na vlastní klub ztratili nárok. Nejslabší senátní frakcí se tak stane Klub pro liberální demokracii - Senátor 21.

Klub ANO, který bude i nadále patřit k těm menším, bude usilovat o předsednické křeslo jednoho z výborů. Pozici místopředsedy horní komory si nenárokuje, oznámil nový šéf frakce Jaroslav Větrovský. Vystrčilovu volbu bude tento klub podle něho respektovat.

Vystrčil podporu ke znovuzvolení přijímá s pokorou

Vystrčil uvedl, že přislíbená podpora ho samozřejmě těší a vnímá ji s velkou pokorou. Rozhodující ale bude až vlastní hlasování a „to, na čem se domluvíme a třeba si i na to podáme ruku“.Předseda Senátu Miloš Vystrčil (ODS) přijímá s pokorou podporu svému znovuzvolení do čela horní komory, které mu vyjádřily kromě frakce ODS-TOP 09 také kluby Starostů a lidovců. Jeho nominaci hodlá respektovat i společný klub ANO a ČSSD. Za hlavní ovšem Vystrčil pokládá až dohody o povolebním uspořádání a vlastní hlasování, které je zatím plánováno na 11. listopadu. Řekl to ve středu novinářům.

Olomoucký kraj povedou Piráti se STAN, ODS a Spojenci. Vítězné ANO bude v opozici

Volba předsedy a místopředsedů Senátu by se měla uskutečnit na první schůzi v novém funkčním období, která je zatím plánována na 11. listopadu. Důvodem odkladu je zákony daná měsíční lhůta pro případné zpochybnění výsledků voleb a jejich soudní projednání.

Návrh Starostů, aby místopředsedové Senátu byli pouze čtyři místo dosavadních pěti, označil Vystrčil za jednu z možností. Hlavní podle předsedy horní komory bude to, aby Senát jako celek fungoval co možná nejlépe.

Spojení ODS a TOP 09 v jednom klubu označil Vystrčil za jasný signál, že spolupráce od středu napravo je myšlena vážně. „Ještě před volbami do Poslanecké sněmovny podáváme jasný důkaz o tom, že ODS a TOP 09 hodlají spolupracovat,“ dodal Vystrčil.

Autor:

ANALÝZA: Tři důvody, proč Rusko vpadne na Ukrajinu. A tři další, proč ne

Premium Copak se asi odehrává v hlavě Vladimira Putina? To je otázka, kterou dnes řeší celý svět. Ruský prezident rozehrál...

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nevěra dříve či později vztah zničí. A není cesty zpět, říká filmařka Sedláčková

Premium Vede doslova dvojí život ve dvou zemích. Ve Francii pracuje Andrea Sedláčková především jako střihačka filmů, u nás...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat