20. ledna 2018 21:12, aktualizováno  21:57 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal v prvním kole

Předseda Zelených Petr Štěpánek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předseda Zelených Petr Štěpánek. | foto: ČTK

PRAHA  Předsedou Zelených se v sobotu stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4. Většinu získal už v prvním kole volby. Měl dva protikandidáty, radního Prahy 7 Františka Voseckého a horolezce a učitele Jana Šlechtu. Ve straně je od roku 2003. Povoláním je biolog a vysokoškolský pedagog. Funkce první místopředsedkyně se ujme Magdalena Davis, biolozka a manažerka v oblasti životního prostředí.

„Dnešní volbu vnímám jako návrat do politického středu. V dolní komoře je devět stran, ani jedna se životnímu prostředí nevěnuje. To je téma, které nám nikdo nemůže vzít,“ řekl Štěpánek.

Strana Zelených je podle něj stranou se třemi pilíři, první je enviromentální, druhý sociální, třetím pilířem je pak svoboda a demokracie. Zelení by měli svoji sílu obrátit navenek, ne být kakofonií stovek a tisíců hlasů, které si odporují. Strana nemá papouškovat průzkumy, ale jít za lidmi a zjistit, co je pálí, uvedl v kandidátské projevu Štěpánek.

„Piráti nebo ODS dokázali uchopit, co trápí voliče, díky tomu uspěli. Pokud budeme mít stejnou disciplínu, tak se za tři a půl roku přes pět procent přehoupneme,“ řekl Štěpánek.

Navrhl, aby Zelení měli stínovou vládu, stínové mluvčí, kteří by témata schvalovaná vládou veřejně komentovala. Vznikne nejspíš do tří měsíců. Předsedu strany by podle něj pro příště měly nominovat krajské konference.

„Máme připravené návrhy změn stanov, věci jako sobotní sjezd by trvaly polovinu času. Především potřebujeme představit naše stínové mluvčí, kteří rozumí věcem, jako je udržitelná energetika, jako je ochrana klimatu, dostupné bydlení,“ řekl Štěpánek.

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Předsedou Zelených se stal Petr Štěpánek, starosta Prahy 4.

Davis měla jednu protikandidátku. O pozici usilovala také spolupředsedkyně zelených v Praze 3 Petra Jelínková. Irena Moudrá Wünschová funkci už neobhajovala.

Strana, která vznikla na sklonku roku 1989, ve sněmovních volbách vloni v říjnu získala 1,46 procenta, což ji připravilo o příspěvek od státu, nedostala se ani do Sněmovny. Tam se dostala pouze v roce 2006. Zastoupení ale mají Zelení v Senátu a na krajské a komunální úrovni. Po posledních volbách má strana dluh sedm až devět milionů korun.

„Máme jej krytý příjmy za krajské zastupitele a senátory. Už moji předchůdci redukovali velikost hlavní kanceláře, do dalších voleb můžeme s klidem vstoupit,“ řekl Štěpánek. Na sjezdu od členů v projevech například i zaznělo, že platí vyšší členské příspěvky.

Vizitka Petra Štěpánka (52)

 • Datum a místo narození: 3. září 1965, Kladno
 • Vzdělání: vystudoval Přírodovědeckou fakultu UK, poté studoval na Newyorské státní univerzitě (SUNY) a absolvoval postgraduální studium na Ústavu experimentální botaniky AV ČR 
 • Současné povolání: starosta Prahy 4 (od 26. listopadu 2014) 
 • Kariéra: původním povoláním biolog a vysokoškolský pedagog; v minulosti mimo jiné vedl odbor pro styk s veřejností ministerstva životního prostředí, od roku 2002 let je zastupitelem Prahy 4, v letech 2006 až 2010 a znovu od roku 2014 je členem zastupitelstva hlavního města Prahy (členem někdejšího MěNV Prahy byl již počátkem 90. let, kooptován za Občanské fórum), v letech 2006 až 2009 byl pražským radním pro životní prostředí, energetiku a cyklodopravu, v letech 2007 až 2011 předsedal dozorčí radě Pražské vodohospodářská společnosti a byl místopředsedou dozorčí rady Pražských služeb Členství a funkce v politických stranách: člen Strany zelených (od 2003), od ledna 2015 do ledna 2016 první místopředseda strany; od 2011 do 2915 byl předsedou pražské organizace SZ; v letech 2004 až 2007 byl místopředsedou SZ; v minulosti byl členem Občanského fóra a Strany pro otevřenou společnost (do 2003) 
 • Rodina: je ženatý, má dvě děti 
 • V komunálních volbách v roce 2014 byl celopražským lídrem Trojkoalice SZ, KDU-ČSL a STAN. Při následných jednáních o vytvoření koalice na pražském magistrátu se o Štěpánkovi mluvilo jako o kandidátovi na náměstka primátorky Adriany Krnáčové (ANO). Štěpánek se ale kandidatury vzdal a místo něj byl náměstkem zvolen Matěj Stropnický (SZ), stal se nicméně šéfem zastupitelského klubu.
 • V Praze 4 původně Štěpánkem vedená Trojkoalice (SZ, KDU-ČSL a STAN) vládla spolu s TOP 09 a ČSSD. Kvůli sporům se v březnu 2015 rozpadla, od té doby vládne současná koalice - Trojkoalice s částí rozštěpeného ANO, která se přidala ke STAN, a hnutím Pro Prahu.
 • V letech 2006 a 2012 neúspěšně kandidoval v obvodu Praha 4 do Senátu.
 • V roce 1997 stál u vzniku občanského sdružení Oživení, které se zabývá protikorupčními aktivitami a rozvojem cyklodopravy (jeho předsedou byl až do listopadu 2005). Spoluzakládal pražský Automat, usilující o lepší kvalitu života ve městech.
 • V roce 2004, 2014, 2015 a 2016 se neúspěšně ucházel o post předsedy strany.
 •  Loni v říjnu byl lídrem strany ve Středočeském kraji, Zelení se ale do Sněmovny nedostali.
ČTK
j. kříž a jak je teplej?? 13:09 21.1.2018
T. Vidím A 23:04 20.1.2018
T. Vidím Doufejme, že nebude matěj. 23:03 20.1.2018