Pátek 25. září 2020svátek má Zlata 16 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Předstírají, že jsou hluchoněmí a žádají peníze. Podvodníci řádí i v Praze

Falešný certifikát, jímž se prokazovali podvodníci vybírající od lidí v ulicích... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Falešný certifikát, jímž se prokazovali podvodníci vybírající od lidí v ulicích... | foto: Týdeník policie/FB

PRAHA „Hluchoněmí“ podvodníci, kteří vybírají peníze na falešnou sbírku pro postižené a chudé, řádí i v metropoli. Dosud se v souvislosti s tímto případem mluvilo hlavně o rumunském gangu působícím v Liberci, policie ale v minulých dnech dopadla také dvojici mužů údajně stejné národnosti na pražském Smíchově. A nejde o jediný případ - redaktorku serveru Lidovky.cz oslovily se zfalšovaným certifikátem i dvě ženy.

Liberec, Most a Brno. V těchto lokalitách už falešní výběrčí peněz, které měli poputovat na účet pro zdravotně postižené i chudé lidi a na stavbu mezinárodního centra pro ně, působili. Nově se však jejich rajónem stala i Praha. 

„Policie řešila případ neoprávněné sbírky na pražském Smíchově,“ potvrdil informaci serveru Lidovky.cz pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Tam hlídka po oznámení na tísňové lince odhalila dvojici nezletilých mužů údajně rumunské národnosti s falešným formulářem, který se odkazoval na existující organizace. 

Dvacet korun i pětistovka

Slušně oblečené mladíky, kteří v okolí ulice Štefánikova žádali kolemjdoucí o peníze, nakonec policisté zajistili pro podezření z přestupku. Kolik dvojice na Smíchově od lidí vybrala, policie nesdělila. Už dříve však zaznamenala, že se dary pohybují v rozmezí od dvaceti korun do pěti set. 

 „Už jen z té písemnosti ale bylo zjevné, že něco není v pořádku,“ uvedl pražský policejní mluvčí Tomáš Hulan. Podvodníci totiž po lidech požadovali, aby vedle svého podpisu uvedli i třeba poštovní směrovací číslo a jakou částku na „charitu“ věnovali. 

Václavské náměstí, Ostrava i Hradec

Redaktorku serveru Lidovky.cz se stejným papírem oslovily dvě mladé ženy. Když odmítla darovat peníze, protože jí okolnosti výběru peněz připadaly podezřelé, daly si dívky znamení a naštvaně odešly. Podle reakcí na facebookové stránce Policejního deníku, který informoval o smíchovském případě, se s podobným přístupem setkali i další lidé. A to nejen v Praze, ale i v dalších městech, například Hradci Králové, Ústí nad Labem či Ostravě. 

Podle policie však přesto nelze hovořit o početnějším gangu podvodníků. „Že měli stejný formulář, ještě není důvodem se domnívat, že jde o početnější skupinu,“ uvedl Hulan s tím, že dnes jsou podvodníci mazanější. „V prvopočátku měli pouze listiny v černo-bílém provedení, bez log jednotlivých organizací, pro které peníze údajně vybírají. Byl to evidentně jen nějaký plagiát,“ doplnil. 

Zároveň ale apeloval, aby byli lidé opatrní. Výběrčí oprávněné k výběru peněz na charitativní účely lze poznat například podle průkazky se jménem, případně fotografií a evidenčním číslem. V případě jakýchkoli pochybností by měli volat linku 158.

Biolog Komárek: Jsme účastníky největšího sociologického experimentu všech dob

Biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří románů Stanislav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Měsíce trvající pandemie nám převrátila životy naruby. Známý biolog, filozof a autor dvou desítek odborných knih a tří...

Brzy dospěju do bodu, kdy si účet na Facebooku zruším, říká Lucie Výborná

Lucie Výborná | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Je to hra. Hra, která by měla být přínosná, užitečná, inspirativní,“ říká o své práci moderátorka Českého rozhlasu...

Proč koronavirus už téměř nezabíjí. Vytratí se, nebo se vrátí ještě silnější?

Zdravotník odebírá vzorky pro testování na covid-19 v indické Kalkatě. (23.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Koronavirus je záhadný. Nečitelný. I když ho zkoumají ti nejchytřejší lidé, pořád o něm víme málo. Chová se jinak. Je...

Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech
Charitativní akce: Praním prádla svých ratolestí pomůžete maminkám v azylových domech

Do 30. 9. 2020 z každého zakoupeného produktu Lovela Baby půjdou 3 Kč na pomoc azylových domů Armády spásy.