Předvolební boj s dětskými vrahy

Šest týdnů před volbami vytáhli politici staronovou hračku. Když vyhrajeme, zatočíme s mladistvými delikventy, slibují ODS i ČSSD. PRAHA Píše se prvního ledna 2004. Čtrnáctiletý Robin P. brutálně znásilňuje a vraždí svou spolužačku Barboru. Kvůli nízkému věku uniká vězení a putuje do výchovného ústavu. O šest let později je ale zpět na svobodě a další léčba záleží na něm. Tak mluví zákon. Nebo spíš díra v něm. Případ, který pobouřil českou veřejnost, má proto dohru na půdě Poslanecké sněmovny. Těžko však říct, nakolik kvůli své závažnosti. V předvolebním čase je totiž každé silné téma dobré. I takový evergreen, jakým je v politice snížení věkové hranice věk trestní odpovědnosti.

ČSSD má nový slib Staronovou debatu ve sněmovně rozpoutala návštěva Luďka Kvapila, starosty Kmetiněvsi, ze které pocházela zavražděná Barbora. Kvapil se mezi poslance přišel pochlubit s rekordním počtem podpisů, které nasbírala jeho výzva na zpřísnění postihů pro mladistvé. „Myslím si, že skutečně dopadne tato výzva dobře,“ prohlásil starosta, který ve Sněmovně jednal i se zástupci politických stran a vlády. Všichni mu prý pět týdnů před volbami vyšli vstříc.

Své o tom ví i ČSSD, která se starostou Kmetiněvsi dokonce uspořádala tiskovou konferenci. Novinářům na ní představila nový předvolební slib. Hned po volbách podle poslanců Davida Ratha a Jeronýma Tejce předloží návrh na snížení věkové hranice trestní odpovědnost ze současných 15 let. A ne jen na 14 let, jak už se v minulosti pokoušeli. Nově by mohli za nejzávažnější trestné činy, jako je vražda, pykat mladiství bez ohledu na věk. „Každý člověk vyspívá různě rychle,“ vysvětlil Rath, proč by měl o způsobilosti pachatelů ve věku 12 až 14 let nést odpovědnost za svůj čin individuálně rozhodnout soud.

Kovářová: Za mříže i v deseti Na Rathova slova pak ovšem hbitě navázal exministr spravedlnosti a poslanec ODS Jiří Pospíšil a návrh ČSSD označil za „populismus“. „Věková hranice trestní odpovědnosti by měla být jasně daná,“ tvrdil. Stejně tak trval i na tom, že její snížení nic nevyřeší.

Mezeru v zákoně Pospíšil vidí spíš v tom, že nezajišťuje, aby byli dětští pachatelé přiměřeně izolováni od společnosti. A má už prý i napsanou novelu, která to změní. Dětští pachatelé brutálních činů by podle ní byli pod celoživotním dohledem státu. „Pokud budou nebezpeční, budou izolováni umístěním v léčebné péči nebo v detenčním ústavu,“ prohlásil.

Kromě Pospíšila reagovala na takzvanou kmetiněvskou výzvu i současná šéfka spravedlnosti Daniela Kovářová. „Můj návrh je otevření debaty o úplném prolomení věkové hranice trestní odpovědnosti,“ uvedla. Před soudem by tak mohly stanout třeba i desetileté děti. Podklady prý připraví svému nástupci v úřadu.

Vstoupit do diskuse
Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.