Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Předvolební embargo ČT pro sportovce neplatí

PRAHA Herce, zpěváky, politiky v epizodních rolích či jako hosty zábavních pořadů - ty všechny, pokud teď kandidují do parlamentu, se Česká televize rozhodla od konce prázdnin neukazovat. Prý aby neovlivnila předvolební boj.

Někteří kandidáti ale budou mít výjimku. A to sportovci.

Pokud by totiž veřejnoprávní televize trvala na předvolebním embargu striktně i v jejich případě, nemohl by teď v hokejové lize nastoupit za Litvínov obránce Jiří Šlégr, za fotbalový Baník Ostrava pak přímo jeho kapitán Martin Lukeš.

Šlégr je totiž dvojkou ústecké kandidátky ČSSD, Lukeš kandiduje na devátém místě na Ostravsku za TOP 09. Sportovní týmy obou borců přitom v září čekají utkání před kamerami České televize.

„Je to nesouměřitelné,“ hájí mluvčí ČT Ladislav Šticha, proč kandidující sportovci před volbami na obraz můžou. „Herec promlouvá v mnoha replikách, je vidět zřetelně jeho tvář, zatímco hokejista je v jednom širokém záběru stále jednou z mnoha rychle se pohybujících figurek. Pokud se náhodou dostane do záběru, má na hlavě přilbu, štít a jen zasvěcený sportovní fanda ho pozná,“ míní Šticha.

Určitá restrikce ale sportovce postihne. I kdyby se blýskli brankou, nemohou k tomu do kamer nic říct.

Pokračování na straně 4

Dokončení ze strany 1

„Redakce sportu byla upozorněna, aby si z hráčů nevybírali na rozhovory lidi, kteří by se mohli objevit na kandidátce,“ říká mluvčí Šticha.

Pořady s kandidáty přestala ČT vysílat počínaje 27. srpnem. Vyřazuje vše, co nespadá do kategorie „zpravodajské pořady s aktuální tematikou“. Sport (nejen výsledkový servis, ale i přenos zápasu) tam prý patří, stejně tak tiskové konference politických stran. Také ty jsou podle ČT „aktuálním zpravodajstvím“.

Naopak už vyřadila film s primátorem Pavlem Bémem v roli taxikáře, reprízu setkání bratří Nedvědů s hercem a teď poslancem za ČSSD Vítězslavem Jandákem nebo kritický dokument režiséra Víta Olmera.

Ti všichni by na obrazovce mluvili, byť všichni ne přímo k politice. „Pravidlo platí zejména pro případ slovního vyjadřování,“ přibližuje mluvčí ČT. Sportovci tedy zůstat mohou, pokud se verbálně neprojeví? „Dá se to tak říct,“ váhá Šticha. „Prostě: kandidujícího Jiřího Šlégra bychom si nepozvali do studia Buly, aby nám tam komentoval utkání jiného týmu.“

ČT pořady třídí proto, že nechce poškodit ty, kdo z podstaty své profese na obrazovce nevystupují. Šticha uznává, že uhlídat vše je „na hranici lidských možností“, většinu kandidátů totiž dramaturgové podle tváře neznají a ne všechny pořady jsou řádně popsané. Podle mluvčího by ale někteří ČT naopak vyčetli, kdyby se do selekce nepustila.

Autor: