Středa 3. března 2021svátek má Kamil 0 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Stop zneužívání dávek, burcuje ODS. Podvodníků je dle úřadů zlomek

Předvolební kampan ODS. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Předvolební kampan ODS. | foto: Šárka Kabátová, Lidovky.cz

PRAHA "Sociální dávky potřebným. Ne těm, kdo je zneužívají," slibuje z předvolebních billboardů místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová. Jenže jak ukázala kontrola za loňský rok, zneužívání dávek je v Česku minimální. Jde o populistické heslo? Podle ODS nikoliv, v kampani prý cílí na zneužívání podpory v nezaměstnosti.

ODS v pondělí rozjela předvolební kampaň do krajských a senátních voleb a šéf strany Petr Nečas se nezapomněl ohradit proti populistické kampani ČSSD. Ale minimálně jeden z plakátů ODS populismem zavání. Miroslava Němcová na něm slibuje vyplácet dávky jen potřebným, ne těm, kdo je zneužívají.

Kontrola úřadů práce zjistila, že za celý loňský rok jen třicet tisíc lidí dostalo od státu dávky, na které neměli nárok. Avšak policii předali úředníci jen 388 případů, kdy podle jejich soudu šlo o jednoznačné zneužití systému státní sociální podpory. Přitom za rok vyplatí stát 10 milionů jednotlivých dávek státní sociální podpory (rodičovská, přídavek na dítě, příspěvek na bydlení atd.) za celkem 36 miliard korun.

Z celkového počtu vyplacených dávek se tak jedná o zanedbatelný počet. "Nejčastěji je to neznalost zákona na straně klienta, až v poslední řadě úmyslné podvodné jednání," komentoval statistiky zneužitých dávek mluvčí Generálního ředitelství Úřadu práce Jiří Reichl.

Jedná se tedy ze strany občanských demokratů jen o líbivou vábničku na voliče? "Poskytování dávek potřebným není ničím populistickým, ale normálním chováním zdravé společnosti. Jde o dlouhodobou součást programu ODS," reagovala na dotaz serveru Lidovky.cz Němcová.

Jako střet odpovědné politiky s populismem označil krajské volby i šéf ODS a premiér Petr Nečas. Sociální demokraté podle něj populisticky zatahují do kampaně celostátní témata jako jsou církevní restituce a valorizace důchodů. Snaží se tím podle něj zakrýt špatné vládnutí v krajích, papalášskou politiku a korupci, jejichž symbolem je kauza někdejšího hejtmana ČSSD Davida Ratha. A z plakátů to křičí i senátor ODS a kandidát na prezidenta Přemysl Sobotka.

Předvolební kampaň ODS.

Předvolební kampaň ODS.

Reakce ODS

Musím se důrazně ohradit proti vyznění článku "Stop zneužívání dávek, burcuje ODS. Podvodníků je dle úřadů zlomek.“ Optimismus autorů článku bohužel není na místě, protože hlavní objem potenciálně zneužívaných sociálních dávek se netýká v článku uváděné státní sociální podpory (kam patří především rodičovský příspěvek a přídavek na dítě), ale jiných dávkových systémů a jiných souvislostí.


Dávky zneužívají nejen ti, kdo je čerpají neoprávněně, kam patří například ti, kdo pracují načerno, a zároveň pobírají podporu v nezaměstnanosti, nebo kdo neoprávněné čerpají nemocenskou. Patří sem i ti, kdo dávky nevyužívají k původnímu účelu. To se týká například dávek pomoci v hmotné nouzi, které mnozí proplácejí nikoli za základní životní potřeby rodiny, ale například za alkohol, cigarety či gamblerství. Nebo ti, kteří dostávají dávky na bydlení a nájemné neplatí. Případně majitelé některých ubytoven, kteří svým klientům nastavují několikanásobně vyšší nájemné, neodpovídající kvalitě a velikosti bydlení a čerpají přitom státní příspěvky.

Řadu kroků ke zlepšení situace v tomto směru jsme už učinili, další kroky navrhujeme. Například exekuce dávek pro neplatiče, tvrdší penalizaci práce načerno nebo zastavení zneužívání dávek na bydlení.

Kontroly zneužívání dávek jsou přitom limitovány možnostmi kontrolních orgánů a i když se jejich četnost a odhalování zlepšuje, nelze v žádném případě tvrdit, že u nás ke zneužívání sociálních dávek téměř nedochází. Jen odhady lidí pracujících načerno se pohybují na spodní hranici 200 tisíc.

Tomáš Bartovský
Tiskový mluvčí ODS

(redakčně kráceno)

,

Policie vyklízí Hlavní nádraží. Jeho obyvatelé si našli nový „Sherwood“

Bezdomovci na pražském Andělu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Narkosvět v legendárním parku u pražského hlavního nádraží, kterému všichni přezdívají Sherwood, se proměňuje a...

Umírají mladší lidé a my s tím nemůžeme nic dělat, říká šéf KARIM o covidu

Jan Beneš, přednosta kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V plzeňské fakultní nemocnici prudce stoupá počet hospitalizovaných s covidem-19. Zatímco v podzimní vlně šlo o...

Tudy ne, přátelé! Příběh dvou turbínových lokomotiv Škoda byl plný řevu a ohně

Turbínová lokomotiva Škoda typ 1 TLo (označení lokomotivní řady ČSD podle... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lokomotivy se spalovací turbínou se v padesátých letech zdály být docela dobrý nápad. I v plzeňské Škodovce jeden typ...