2. ledna 2019 8:56 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Pozor na silnicích. Přeháňky a silný vítr komplikují dopravu, tvoří se sněhové jazyky a náledí

Sněžení způsobuje komplikace na českých silnicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sněžení způsobuje komplikace na českých silnicích. | foto: MAFRA

Praha Dopravu na některých silnicích ve středu komplikují sněhové přeháňky a silný vítr. Zvýšená opatrnost je na místě ve vyšších polohách a lesních úsecích. Na kluzký povrch upozorňují silničáři například na dálnici D5 na Tachovsku od hranic s Německem, v Jihomoravském kraji namrzají vozovky v Bílých Karpatech. Na Moravě popadaly na silnice stromy či větve. Stále platí výstraha Českého hydrometeorologického ústavu upozorňující na silný vítr, tvorbu sněhových jazyků a náledí.

U několika popadaných stromů kvůli silnému větru zasahovali v noci hasiči například v Jihomoravském a Olomouckém kraji. Vyjeli například do Vyškova i do obcí Studnice na Vyškovsku a Býkovice nebo Velké Opatovice na Blanensku, kde ráno padal déšť se sněhem. 

V Olomouckém kraji hasiči evidovali desítku výjezdů. „Hasiči ve všech případech likvidovali popadané stromy a větve na komunikacích. Šlo o jednotlivé stromy, které většinou spadly na komunikace nebo vedle silnic. Podle dostupných informací nebyl při událostech nikdo zraněn,“ sdělila mluvčí hasičů Vladimíra Hacsiková.

V Olomouckém kraji ve vyšších polohách Šumperska a Jesenicka leží zbytky rozbředlého sněhu. V noci kvůli sněhovým přeháňkám i poklesu teplot vyjely do terénu sypače, vozovky v obou horských okresech byly ráno sjízdné se zvýšenou opatrností. Kvůli smíšeným srážkám by mohly namrzat silnice na Prostějovsku.

Morava i Krkonoše

Sněhové přeháňky se objevily i na Kroměřížsku ve Zlínském kraji. Na Vsetínsku v některých úsecích snižují dohlednost mlhy. Kvůli nočnímu sněžení vyjížděli silničáři i na Vysočině. „Kolem půlnoci začala jít teplota dolů, vozovky začaly trochu namrzat, přišly tři nevýrazné sněhové přeháňky, napadlo do tří centimetrů sněhu,“ řekl dispečer krajských silničářů Roman Hubený. Hlavní tahy, které silničáři ošetřili solí, jsou mokré, na některých silnicích nižších tříd leží vrstva rozbředlého sněhu.

Slabá vrstva sněhu leží i na silnicích v Krkonoších a Orlických horách a sníh připadl i v Libereckém kraji. Podle dopravního webu je vrstva nového sněhu na silnicích nižších tříd v Jizerských horách a v západní části Krkonoš na Semilsku, zbytky rozbředlého sněhu jsou místy i na hlavních tazích na Jablonecku.

K večeru očekávají meteorologové ochlazování a lokálně možnost tvorby náledí nebo zmrazků. Ve vyšších polohách se mohou vlivem silného větru místy tvořit sněhové jazyky.

ČTK

Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?
Porodní dům v ČR: Bude stejně úspěšný jako v zahraničí?

Nikdy nelze přesně naplánovat, jak bude porod probíhat. V zahraničí už řadu let fungují porodní domy jako alternativa klasické porodnice a domácího porodu. Jaké jsou přínosy a rizika těchto zařízení?

Najdete na Lidovky.cz