Středa 4. října 2023, svátek má František
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehled do poslední koruny. Který z prezidentských kandidátů má na účtě nejvíce?

Česko

  6:00
PRAHA - Registrované účty prezidentských kandidátů jsou pod drobnohledem. Dosud mohli lidé sledovat pohyby peněz prezidentských kandidátů určených na kampaň u každého z nich zvlášť. Server Lidovky.cz nyní přináší přehlednou předvolební „účtárnu“, která umožňuje pozorovat všechny finanční transakce u všech zájemců o prezidentské křeslo naráz. A to v průběhu několika měsíců před přímou volbou hlavy státu.

Prezidentští kandidáti Michal Horáček a Jiří Drahoš. foto: Lidovky.cz

Interaktivní graf se načítá...

Data se aktualizují vždy po několika hodinách s drobnými rozdíly. To kvůli tomu tomu, že kandidáti nemají účty zřízeny u stejné banky. Denně nicméně vzniká velmi přesný přehled o tom, kolik peněz zrovna leží v „kase“ jednotlivých zájemců o prezidentskou funkci.

„Trolling“ (záměrné provokování na internetu narušující věcnou debatu, v této souvislosti jde o zasílání haléřů na účet hlavy státu ze strany jejích odpůrců – pozn. red.) na Zemanově účtu tedy už nepřehluší například informaci o tom, že prezident má coby jeden z hlavních kandidátů na účtě nejméně. K 10. září měl k dispozici přesně 337 173 korun. O tři dny později už to bylo 356 421 korun.

Tuto šesticifernou částku totiž výrazně předběhl například jeho sok v boji o Hrad, bývalý šéf Akademie věd Jiří Drahoš. Ten zatím vybral od lidí nejvíce peněz. Aktuální zůstatek na jeho účtu, který si zřídil už v dubnu, momentálně činí necelých deset milionů korun. Největšího úspěchu dosáhl v červenci – to měl prezidentský kandidát k dispozici necelých dvanáct milionů.

Také další seriózní partner v boji o Hrad, Michal Horáček, který dosáhl podpory ve formě 50 tisíců podpisů od lidí, se drží na částce v řádech milionů. Horáček má nicméně ze všech kandidátů největší výdaje - na konci srpna dosahovaly desetimilionové částky. Jeho finance ovšem nejsou úplně přehledné, textař a podnikatel vlastní celkem dva účty. Donedávna ale jeho tým spravoval ještě jeden účet. Na tom však už k žádnému pohybu nedochází.

I na účtu bývalého šéfa Škody Auto Vratislava Kulhánka, který kandiduje za ODA, lze momentálně manipulovat s minimálně s 1 831 214 korunami.

Přehled serveru Lidovky.cz umožní také sledovat největší příjmy a výdaje včetně jmen dárců a příjemců finanční sumy. Stejně tak se v informačním řádku zobrazí i poznámka od donátora. Například Bohuslava Šenkýřová při darování částky 50 tisíc korun Zemanovi vzkázala: „Hodně zdraví a vydržte“.

Interaktivní graf se načítá...