Středa 18. září 2024, svátek má Kryštof
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Kteří úředníci loni brali více než Hájek a Jakl? Projděte si velký přehled

Česko

  12:20aktualizováno  14:38
PRAHA - Zastupce kancléře prezidenta republiky Petr Hájek loni na Hradě vydělal 1 320 000 korun, šéf politického odboru si tamtéž přišel na 1 295 440 korun. Patří do k nejlépe placeným státním úředníkům? Prohlédněte si velký přehled měsíčních výdělků a ročních bonusů ve státní správě, jak je za pomoci informačního zákona zpracoval server Lidovky.cz.

Prezident Václav Klaus (vlevo) se svým tajemníkem Ladislavem Jaklem v jednací síni Ústavního soudu v Brně, který 25. listopadu projednával soulad Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. foto: ČTK

Jednoznačně nejštědřejším ministrem v loňském roce byl šéf ministerstva práce Jaromír Drábek (TOP 09). Jednomu ze svých náměstků dal mimořádnou odměnu 1 015 000 korun. Zdvojnásobil mu tím plat (jeho standardní plat totiž dosahoval 1,2 milionu korun). Měsíčně bral v průměru 187 tisíc korun, tedy více než premiér. Další z Drábkových náměstků na výplatní pásce v roce 2011 našel odměny za 790 tisíc, třetí 590 tisíc a čtvrtý 490 tisíc korun.

PODÍVEJTE SE, JAK MINISTŘI ROZDĚLOVALI ODMĚNY, A ČTĚTE DALŠÍ PODROBNOSTI:

PRÁCE A SOCIÁLNÍ VĚCI        ZDRAVOTNICTVÍ          KULTURA

VNITRO      ŽIVOTNÍ PROSTŘEDÍ      OBRANA       ZAHRANIČNÍ VĚCI

ŠKOLSTVÍ        SPRAVEDLNOST       DOPRAVA         ZEMĚDĚLSTVÍ

MÍSTNÍ ROZVOJ   FINANCE    PRŮMYSL A OBCHOD (údaje nejsou)    

Více než Hájek či Jakl brali i někteří z náměstků ministerstva zahraničních věcí vedeného Karlem Schwarzenbergem. Ten nejlépe placený inkasoval loni 1 373 692 korun. Byl to Tomáš Dub, Vladimír Galuška či Jiří Schneider? To můžeme jen hádat, úřad totiž odtajnil pouze částky, nikoliv jména.

ČTĚTE VÍCE

Na ministerstvu spravedlnosti odváděl podle exministra Jiřího Pospíšila náměstek justiční sekce Filip Melzer. Za "koordinaci a plnění úkolů v oblasti justičního a státního dohledu a spolupráci při procesu schvalování rekodifikace soukromého práva" byl odměněn téměř 300 tisíci. Ze všech náměstků měl také nejvyšší plat, loni si přišel na 1 052 690.

Nejhůře placení náměstci

Ze srovnání serveru Lidovky.cz vyplynulo, že nejnižší odměny loni rozdával ministr obrany Alexandr Vondra (ODS). Jeho nejlépe honorovaný zástupce dostal k měsíčnímu platu 91 360 korun roční odměnu ve výši 155 000 korun, což v součtu znamená 1 251 320 korun. Jinými slovy i nejlépe honorovaný náměstek na obraně bral méně než Hájek i Jakl.

Další "bonusoví" rekordmani ve státní správě

V roce 2009 inkasoval šéf hasičů Miroslav Štěpán mimořádnou odměnu 870 000 korun, bylo to v době, kdy začínala všechna ministerstva šetřit.

Úředník ministerstva vnitra Ladislav Karkoška dostal během éry ministra Radka Johna odměnu 170 tisíc korun po 13 pracovních dnech.

Martin Beneš, ředitel Státního ústavu pro kontrolu léčiv, dostal mimořádnou odměnu 594 405 korun v roce 2009.

Ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová dávala svému náměstkovi průměrné odměny 140 tisíc měsíčně. A k tomu stotisícový plat. Celkem si v roce 2009 na úřadu vydělal 1,7 milionu korun.

Šéfka kabinetu bývalého ministra školství Josefa Dobeše (ex VV) dostala110 tisíc korun jako mimořádnou odměnu, a to měsíc po příchodu na úřad.

Náměstek Správy železniční dopravní cesty Vladimír Filip v roce 2010 inkasoval 4,4 milionu korun. Pozor: nejedná se o hrubou mzdu, ale čistý příjem.

Autor: