Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehledně: sedm kmotrů ODS a všechny jejich hříchy

Česko

  14:20
PRAHA - Říká se jim kmotři a v posledních týdnech jsou pod drobnohledem. Drobnohledem cifršpionů Miroslava Kalouska, novinářů i veřejnosti. Po nedávných skandálech Iva Rittiga a Romana Janouška se vynořily nově i nanejvýš pochybné transakce Pavla Dlouhého známého coby kníže z Hluboké.

Mapa kmotrů ODS foto: Koláž LN, Šimon ,  Lidové noviny

Nejnovější aféra, kterou přinesl deník MF Dnes, ukazuje, že na účet manželky "knížete z Hluboké" Pavla Dlouhého proudily desítky milionů z Rybářství Třeboň, která inkasovala státní dotace. Ze zakázek pražského dopravního podniku pro změnu získávala provize tajemná firma, která má blízko k lobbistovi a "Bendlovu Dalíkovi" Ivo Rittigovi. A Roman "Romeš" Janoušek spoluurčoval personální obsazení VZP, od níž získávaly jemu blízké firmy zakázky. Připomeňte si podezření, která se vznáší kolem kmotrů ODS.

PAVEL DLOUHÝ

Kongres ODS. Jihočeský Pavel Dlouhý (uprostřed) debatuje s delegáty.

místostarosta Hluboké, vlivný podnikatel, nejvlivnější člen ODS na jihu Čech a člen výkonné rady ODS

Říká se mu kníže z Hluboké a traduje se o něm, že ovládá současného ministra průmyslu Martina Kubu (ODS), který přišel z jihočeské ODS. Údajně se bez jeho požehnání v jižních Čechách neodehraje ani žádný větší byznys. "Jako Dlouhý má dlouhý prsty. V jižních Čechách se v lesnictví bez Dlouhého nic neděje," řekl o něm předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg.

Za kmotra Dlouhého označil sám expremiér Mirek Topolánek. Dlouhý "úřaduje" v restauraci Hubert, celkem malém podniku plném paroží u hlavní silnice v Hluboké nad Vltavou, kam se za ním sjíždějí různí politici.

Velké pochybnosti vyvolalo šetření jeho dopravního přestupku - jel rychlostí 140 kilometrů v hodině v místech, kde je povolena maximálně devadesátka. Úřady však přestupek nestačily vyřídit do jednoho rok, a pak už byl promlčen. Dlouhý měl přitom přijít na půl roku o řidičský průkaz a dostat pokutu v řádu desetitisíců. Případem se zabývá Okresní soud v Písku.

ČTĚTE VÍCE:

Nyní jihočeský finanční úřad prověřuje účty jeho manželky, na které přišly desítky milionů korun ze společnosti Rybářství Třeboň, která inkasovala státní dotace. "Očekávám, že bude schopen tyto věci vysvětlit," reagoval ve středu premiér Nečas na nejnovější podezření. Pokud Dlouhý své kroky a konání nebude umět vysvětlit, je podle Nečase otázkou, zda může ve své stranické pozici zůstávat.

"Já nevím, jak mohu zakročovat do soukromých záležitostí toho nebo onoho člověka. On je na nějaké politické pozici. Buďto bude schopen své konání a kroky vysvětlit, a nebo nebude," myslí si premiér.

PATRIK OULICKÝ

Vlivný ústecký podnikatel Patrik Oulický se chystá zaplatit láhev vína, kterou vypil s Ivo Rittigem a někdejším senátorem Alexandrem Novákem.

je součástí ODS v severních Čechách, kde je jeho hlavní "revír", přízvisko kmotr si vysloužil od Topolánka, blízko měl vždy k Petru Gandalovičovi, bývalému ministru zemědělství

Analytici ministerstva financí Oulického podezírají, že šidil stát na daních. Sumy na jeho účtu údajně nesouhlasí s tím, co odevzdal správci daně. Na jeho účtu se točily peníze z firem z Ústeckého regionu, které se "shodou okolností" podílejí na veřejných zakázkách.

Je představitelem firmy Severočeská stavební, která získává na Ústecku zakázky v řádu stamilionů korun.

Postavil si honosné rodinné sídlo v chráněné oblasti Českého středohoří částečně bez povolení. To se mu ale dodatečně podařilo získat.

ČTĚTE VÍCE:

Vít Bárta poukazoval na jeho napojení na vedení ústeckého Ředitelství silnic a dálnic. Oulický to popřel, nicméně se ukázalo, že figuruje u zakázek ŘSD za 2,5 miliardy.

TOMÁŠ HRDLIČKA

Tomáš Hrdlička. Říká se o něm, že je šedou eminencí pražské ODS.

vlivný podnikatel, šedá eminence pražské ODS, v hlavním městě má velký vliv, proto se mu někdy říká Janouškovo dvojče

Spekuluje se, že spolu s Janouškem stojí za finanční skupinou Natland, která koupila pražskou developerskou firmu Navatyp, jež v minulosti získávala lukrativní městské veřejné zakázky. Oba to však popírají. Při soukromých hovorech však údajně mluví Hrdlička o Natlandu jako o své Pentě.

Čelil podezření z přijímání úplatku v souvislosti s prodloužením nájemní smlouvy na obecní pozemek. Narozdíl od  bývalého poslance ODS Vladimíra Doležala ale byl zproštěn obžaloby.

Před volbami v roce 2010 se hovořilo o propojení Hrdličky se stranou Věci veřejné. U soudu s Vítem Bártou a Jaroslavem Škárkou druhý jmenovaný na toto propojení znovu poukazoval. Škárka prohlásil, že v roce 2009 Hrdlička, spolu s Janouškem, poskytl VV 200 milionů korun na rozjezd strany. Stejné podezření vyjádřil dříve i Topolánek. Bárta se ale od Hrdličky distancoval hned jak se stal ministrem dopravy, když mu zakázal vstup na jeho ministerstvo. Hrdlička se však blízkostí k Bártovi netají.

ROMAN JUREČKO

Místopředseda plzeňské ODS Roman Jurečko u soudu vysvětloval své vazby na VV.

bývalý hospodský, údajný vládce plzeňské ODS, účastník dovolené v Toskánsku, "nepřítel" Bárty 

Je označován za "vodiče" ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila. Ten nepopírá, že se s Jurečkem schází, odmítá však, že by jím byl řízen. Nyní se hovoří i o jeho vlivu na nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, který se údajně jejich schůzek též účastní.

Jméno Jurečko se v poslední době skloňovalo především v souvislosti s jeho lobbováním u Bárty proti zvolení Pavla Rödla šéfem karlovarské pobočky Ředitelství silnic a dálnic. Bárta mu však funkci přesto dal. Nyní je Jurečko terčem Bárty, který ho chce smést z vlivné pozice svou kandidaturou na hejtmana Plzeňského kraje. Jurečo podle Bárty stál také u puče ve VV.

ČTĚTE VÍCE:

Jurečko se už zapletl i se zákonem. V roce 2002 odešel ze soudní síně s podmínkou za to, že řídil automobil po odebrání řidičského průkazu.

Je spolumajitelem Golf Park Restaurantu a šéfem představenstva Plzeňské teplárenské.

IVO RITTIG

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

oficiálně podnikal s módou, ovládal a zřejmě ještě ovládá nejluxusnější pražské butiky, jeho stopy vedou k zakázkám dopravního podniku

V minulosti byl označován za loutkovodiče Petra Bendla, a to především v době, kdy byl Bendl ministrem dopravy. Vliv na Bendla podle všeho neztratil ani dnes, kdy šéfuje ministerstvu zemědělství. Rittigova jméno se totiž skloňovalo v souvislosti s kontrolou státního pivovaru Budvar, kterou spustil právě Bendlův úřad.

ČTĚTE VÍCE:

Rittigovy stopy bylo možné dohledat za obchody se solárními parky i u zakázek pražského dopravního podniku. A obchodoval i s informacemi. Pro exposlance Vladimíra Doležala (ODS) sháněl citlivá data u protikorupční policie, která vyšetřovala politikův případ.

ROMAN JANOUŠEK

Turnaj v pólu ve Vysokých Tatrách - setkání lobbistů. Na snímku je čelem k objektivu Roman Janoušek (druhý zleva) a Marek Dalík.

zvaný Romeš, další z kmotrů, který má svůj domicil v Praze, nyní mu hrozí vězení za to, že srazil ženu a od nehody odjel 

Jak ukázaly nedávno zveřejněné odposlechy, Janoušek velmi aktivně zasahoval do agendy dnes už bývalého pražského primátora Pavla Béma (ODS). Nahrávky rovněž potvrdily, že dával dárky nejvýše postaveným úředníkům magistrátu.

Firmy Ora print a Medea kultur, u nichž lze Janouškovy vazby dohledat, získávaly podezřelé zakázky u státních Lesů ČR a u Všeobecně zdravotní pojišťovny.

V roce 2009 švýcarské úřady dočasně zablokovali Janouškovy účty, na nichž bylo čtvrt miliardy korun.

ČTĚTE VÍCE:

Z přítmí definitivně vystoupil, když v silné opilosti svým luxusním vozem srazil řidičku, jejíž auto předtím naboural. Před policisty se pokoušel utéct, přesto jej pražská policie po zadržení a výslechu pustila domů.

ALEXANDR NOVÁK

Alexandr Novák. Bývalý senátor ODS měl vzít úplatek 43 milionů.

bývalý senátor,  mezi stranické kmotry ODS ho zařadil Topolánek, měl blízko k Petru Gandalovičovi (rovněž ODS).

Novák coby starosta Chomutova vyjednal prodej městských akcií v energetických společnostech. Firma VNG zaplatila městu 317 milionů korun a na Novákův zahraniční účet přiteklo 43 milionů korun. Na konci roku 2010 označil soud transakci za korupci a Nováka potrestal – nepravomocně – dvouletou podmínkou a pětimilionovou pokutou. Novák se odvolal.

Policie v minulosti vyšetřovala, proč desítky milionů korun na podporu zaměstnanosti na severu Čech získaly dvě firmy, v nichž figuroval Novákův bratr Jiří. Kriminalisté zkoumali hlavně roli Alexandra Nováka coby člena komise, která o dotacích rozhodovala.

Na Děčínsku v roce 2009 začal stavět benzinovou pumpu bez povolení úřadů a v Moldavě na Teplicku postavil v rozporu se zákony solární elektrárnu. Ústecký krajský úřad ale před pár dny rozhodl, že se stavba může obejít i bez nutné výjimky z ochrany živočichů a rostlin.

ČTĚTE VÍCE:

Novákovo jméno je také spojené s rychlým nákupem pozemků v Krušných horách, které pak ale potřebovala firma RWE vykoupit pro chystaný plynovod.

Mapa kmotrů ODS

 

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O
Maminky z eMimina doporučují mlíčko BEBA COMFORT HM-O

Maminky z eMimina testovaly prémiovou pokračovací výživu BEBA COMFORT 2 HM-O a BEBA COMFORT 3 HM-O. Pochvalovaly si především chuť, složení a...

Mohlo by vás zajímat