Čtvrtek 20. února 2020svátek má Oldřich -1 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

PŘEHLEDNĚ: Babiš, Faltýnek, Dostálová, Jermanová. Soupis politiků ANO, jejichž činy zkoumá policie

Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a předseda hnutí a vlády Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Místopředseda hnutí ANO Jaroslav Faltýnek a předseda hnutí a vlády Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Někteří politici vládního hnutí ANO včetně samotného premiéra se ocitli v různých rolích v policejních vyšetřování. Naposledy policie zasahovala minulý týden v budově hejtmanství středočeského kraje, který vede Jaroslava Jermanová-Pokorná (ANO). Server Lidovky.cz přináší inventuru vztahů policie a politiků hnutí ANO.

Premiér Andrej Babiš, šéf hnutí ANO

Předseda vlády Andrej Babiš.

Spolu s dalšími pěti lidmi (včetně manželky Moniky) je obviněný v kauze Čapí hnízdo, podle policie jeho holding Agrofert v roce 2008 podvodně získal 50milionovou dotaci na výstavbu farmy Čapí hnízdo, když předstíral, že o dotaci žádá malá firma, kterou ovládali Babišovi příbuzní. Babiš vše popírá, obvinění považuje za politickou provokaci.

Současný stav: čeká se, zda státní zástupce pošle kauzu před soud.

Jaroslav Faltýnek, místopředseda hnutí ANO

Jaroslav Faltýnek při domovní prohlídce.

V březnu 2019 prohledali detektivové byt a dům místopředsedy hnutí ANO Faltýnka. Zabavili mu počítač a telefon a podle serveru iROZHLAS.cz chtěli dokumenty. Policie zkoumala Faltýnkovu roli v mýtném tendru, politik ANO se během jednoho dne sešel jak se šéfem firmy Kapsch Karlem Feixem, tak se šéfem antimonopolního úřadu Petrem Rafajem, jak ukázaly odposlechy. Úřad při tom o tendru rozhodoval.

Současný stav: policie zkoumá zabavené materiály, Faltýnek není z ničeho obviněn.

Milan Feranec, poslanec ANO

Napojený na Faltýnkovu kauzu, seděl v dopravní komisi s Faltýnkem, seděl na ministerstvu dopravy jako náměstek. Policie si od něho vyžádala jeho mobil, scházel se prý také se zástupci firmy Kapsch.

Současný stav: policie zkoumá zabavené materiály, Feranec není z ničeho obviněn.

Hejtmanka Jaroslava Jermanová-Pokorná (ANO)

Středočeská hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová.

Na konci června 2019 detektivové z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali na středočeském krajském úřadě, který vede hejtmanka Jaroslava Pokorná Jermanová. Zřejmě kvůli pracovním smlouvám s externisty, na jejichž základě kraj vyplatil několik milionů korun ročně. Měsíční gáže v desítkách tisíc byly vyplaceny podle serveru Seznamzprávy za „sledování vánočních zvyků“, „hodnocení letních festivalů“ apod. Hejtmanka tvrdí, že vše bylo v pořádku, kraj ale odmítá zveřejnit, koho takto zaměstnával.

Současný stav: policie vyhodnocuje zabavené materiály.

Ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová (nestranička za ANO)

Klára Dostálová.

Detektivové Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zasahovali v listopadu 2018 na ministerstvu pro místní rozvoj, kam si přišli pro důkazy v kauze CzechTourism. Dostálové policie zabavila počítač. V době, kdy byla ještě náměstkyní, měla podle vyšetřovatelů, jak upozornil server ČT24.cz, rozhodovat o vynakládání peněz ve prospěch vyvolených osob, a to mimo standardní úřední postup. Předmětem vyšetřování údajně je, zda se nedopustila dotačního podvodu a zneužití pravomoci úřední osoby. Podezřelé jsou smlouvy za 38 milionů korun.

Současný stav: policie vyhodnocuje důkazy, Dostálová není z ničeho obviněna.

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (nestraník za ANO)

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) hovoří 13. září 2018 v Praze s...

Policie šetří výpověď lobbisty Tomáše Horáčka, který je v současné době obviněný v kauze zmanipulovaných zakázek nemocnic. Vojtěch přiznal, že v době, kdy působil jako tajemník resortu financí, jež vedl Andrej Babiš, zjišťoval přes Horáčka různé informace, třeba to, jak hospodaří Česká televize, kolik bere vedení veřejnoprávního média nebo kolik bere manželka tehdejšího ministra zdravotnictví za ČSSD Svatopluka Němečka, s nímž měl Babiš politické rozepře.

Současný stav: policie zkoumá Horáčkovu výpověď, Vojtěch přiznal, že zmíněné údaje po Horáčkovi požadoval.

Jiří Švachula a Petr Liškutin (vyloučení členové ANO)

Policie šetří údajné úplatky, které měl brát bývalý radní za ANO Jiří Švachula, původně pracovali policisté s verzí, že převzal 8,8 milionů, nyní se spekuluje o tom, že převzal ještě další tři. Podle vyšetřovatelů Švachula založil a vedl organizovanou skupinu, která si rozdělila úplatky za víc než 17 milionů korun, za což „přihrála“ zapojeným firmám zakázky za 180 milionů. Členem skupiny byl i Petr Liškutin, který přišel o členství v hnutí ANO, post místostarosty v brněnské části Ivanovice, nicméně ne o mandát zastupitele a zůstal mu i pracovní poměr na odboru investic radnice Brna-střed.

Současný stav: Policie vyhodnocuje důkazy, Jiří Švachula je ve vazbě, Petra Liškutina z vazby propustil soud, členové skupiny jsou obviněni, hrozí jim 10,5 roku až 16 let vězení.

Premium

Karlův most je jen most, stěžují si turisté. Kritika nešetří ani další památky

Karlův most v Praze | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Do Česka loni přijel rekordní počet turistů. Památky si u nich leckdy vysloužily i bizarní recenze na internetu,...

Premium

Podivné zrcadlo z Turnova letí ke Slunci. Česká laboratoř se musela ukázat

TOPTEC Turnov | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ke Slunci odstartovala sonda se speciálním zrcadlem pro sledování korony. Vyvinuli jej čeští výzkumníci v Turnově....

Premium

Češi bydlí stále častěji ve sklepech. K extrémním řešením je nutí drahé nájmy

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nedostupné bydlení nutí Čechy ke stále extrémnějším řešením bytové situace. Zejména v největších městech už lidé míří i...

TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek
TIP: Osvědčené lubrikanty, které vám zpříjemní milostný zážitek

Asi každá z nás někdy zažila pocit svědění a svíravého pocitu v intimních oblastech. O příjemných hrátkách si v takových chvílích můžete nechat jen zdát. Co když se ale tyto problémy dají řešit pomocí lubrikačního gelu?