Pondělí 1. března 2021svátek má Bedřich -1 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Puč na pražské radnici? Kvůli DPP je ohrožena koalice

Vladimír Lich | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vladimír Lich | foto: ČTK

PRAHA V hlavním městě se rozběhla další politická bitva. Do pnutí uvnitř pražských občanských demokratů se zapojili zástupci koaliční TOP 09, když se skupině stojící proti primátorovi Bohuslavu Svobodovi podařilo odvolat šéfa městského dopravního podniku Vladimíra Liche. Co vlastně bleskový převrat ve vedení této městské společnosti znamená? Server Lidovky.cz vám přináší sumář základních faktů.

Liche odvolala z představenstva společnosti její dozorčí rada ve středu na návrh místopředsedy Davida Vodrážky (ODS). Pro odvolání hlasovali jak zástupci ODS, tak TOP 09. Do představenstva poté zvolili dopravního ředitele Ladislava Urbánka a technického ředitele Jana Šurovského.

Ve funkci ředitele podniku Lich skončil hned druhý den, kdy ho představenstvo v novém složení odvolalo poměrem 3:2.

Proč byl Lich odvolán?

Dozorčí rada Lichovi vytýkala některé kroky, které měly údajně vážně ohrožovat chod podniku. Podle jejího předsedy Jiřího Nouzy (TOP 09) bylo rozhodnutí výsledkem dlouhodobé nespokojenosti.

Podle něj má dopravní podnik problémy například s pojištěním majetku či ve výstavbě prodloužení metra A, kde údajně hrozí navýšení ceny o více než dvě miliardy korun.

ČTĚTE VÍCE:

„Dospěl jsem ke ztrátě elementární důvěry ve schopnost nového managementu a jeho ředitele dostát vysokým očekáváním, která byla spojena s jeho nástupem,“ uvedl Nouza v tiskovém prohlášení.

Lich se proti těmto výtkám ohradil s tím, že se jedná pouze o záminku. Pojištění majetku podle něj má sice zpoždění, ale pouze z důvodů hledání spolupráce mimo okruh firem, které výběrová řízení pro podnik připravovaly dříve. Někteří členové dozorčí rady na něj údajně také měli tlačit kvůli obsazení některých postů v podniku.

Kdo si přál Lichův konec a kdo ho podporuje?

Čechoameričan Lich měl být podle primátora Bohuslava Svobody krizovým manažerem, který měl napravit škody způsobené bývalým vedením DPP. Po nástupu do funkce nechal Lich posoudit významné projekty podniku od roku 2007.

David Vodrážka

David Vodrážka

Bohuslav Svoboda

Bohuslav Svoboda

Proti tomu ostře vystupoval zejména místopředseda dozorčí rady za ODS David Vodrážka. Lich podle něj radu nedostatečně informoval o průběhu auditu, což nyní odvolaný ředitel nepopírá, obával se prý úniku citlivých informacím před plánovaným podáním trestního oznámení.

Právě Vodrážka kvůli tomu úspěšně inicioval Licheho odvolání. Rychlý konec šéfa DPP překvapilo i samotného primátora, který si stěžoval na to, že o akci nebyl dopředu informován.

ČTĚTE VÍCE:

Svoboda se za Liche postavil a jeho práci ocenil. Odvolání je podle něj osobním útokem proti primátorovi a souvisí s vnitřním bojem uvnitř ODS. Zároveň oznámil, že si nedokáže představit, že by Vodrážka nadále seděl v dozorčí radě podniku. Sám Vodrážka odmítá politizaci odvolání, Lich podle něj pochybil jako manažer.

Proč podal DPP trestní oznámení?

Lichovi se na poslední chvíli povedlo podat trestní oznámení kvůli podezření z podvodu, pletich při zadávání veřejné zakázky a porušení povinnosti při správě cizího majetku na konkrétní osoby, zodpovědné za nevýhodné smlouvy.

Podal ho totiž ještě téhož dne ráno, kdy byl z představenstva společnosti odvolán. Trestní oznámení by se mohlo dotknout minimálně osmi lidí. Konkrétní jména Lich neuvedl, řekl však, že jde o bývalé členy vedení dopravního podniku a zástupce firem ze tří nevýhodných kontraktů.

Právníci pod vedením advokáta Václava Lásky posoudili smlouvy na tisk papírových jízdenek, na SMS jízdenky, na právní, marketingové a poradenské služby.

ČTĚTE VÍCE:

Na seznamu prověřovaných smluv byla i dodávka výpočetní techniky, nákup pohonných hmot a náhradních dílů, vnitropodniková doprava a nakládání s majetkem v souvislosti s přestavbami stanic metra.

Podle Liche byly zakázky předražené. Některé smlouvy jsou podle něj nevypověditelné. Proti informacím o výsledcích kontroly se už dříve ohradil bývalý ředitel Dopravního podniku hlavního města Prahy Martin Dvořák.

Kdo bude nyní podniku šéfovat?

Po odvolání Vladimíra Liche byla řízením podniku pověřena Magdalena Češková. která působí na ekonomickém oddělení podniku a dosud byla místopředsedkyní představenstva.

ČTĚTE VÍCE

Podnik řídila už na začátku letošního roku po odchodu bývalého šéfa Jaroslava Stůje. Tomu Češková potvrdila zvláštní odměnu 2,6 milionů. Pod jejím vedením si také sedm bývalých manažerů rozdělilo zlaté padáky v celkové výši 8,5 milionu.

Jaký je další scénář?

„Ta akce byla delší dobu připravovaná. I lidmi zevnitř podniku. Je bohužel cílená na pana primátora. Pokud pan primátor bude bojovat, tak já budu ve své práci pokračovat, i když jsem byl ze své funkce odvolán,“ oznámil Lich po svém odvolání.

Dodal, že nehodlá utíkat z boje. „Pan primátor musí svolat valnou hromadu, ta musí odvolat dozorčí radu a ta mě pak může opět zvolit,“ dodal Lich. Takový scénář připouští i Svoboda.

Primátor chce v pondělí vyvolat koaliční jednání, které by měla vyústit v personální změny v dozorčí radě podniku. Dopředu avizoval, že v novém složení již nepočítá se svým stranickým kolegou Davidem Vodrážkou a dokonce ani se svým náměstkem Josefem Noskem. 

Kritická situace uvnitř dopravního podniku by ale podle Svobody neměla znamenat ohrožení pražské koalice pražské koalice, šéf pražské TOP 09 František Laudát ale žádné změny v dozorčí radě podniku nepřipouští. Laudát dokonce pohrozil i koncem nynější radniční koalice. "Pokud by někdo chtěl převolit složení dozorčí rady dopravního podniku, byl by to konec. Nikdo nám přece nemůže nařizovat, jak se mají chovat lidé, kteří dohlížejí na kontrolu firmy," řekl Lidovým novinám Laudát.   

Podezřelé smlouvy nahrávaly kmotru Rittigovi

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

Ivo Rittig. Podniká v luxusu, blízký Petru Bendlovi (ODS).

V souvislosti s nevýhodnými smlouvami pražského dopravního podniku bylo v minulosti skloňováno jméno kmotra ODS Ivo Rittiga. Ten figuroval třeba v případě podezřelé stomilionové zakázky na bezpečnostní systém. ČTĚTE VÍCE

Nadační fond proti korupci také upozornil, že firma Cokeville Asset napojená na Rittiga inkasovala z každého prodaného lístku DPP 17 haléřů, stejně tak dostávala peníze z nákupu pohonných hmot. ČTĚTE VÍCE

Dvaadvacet znaků, že s tímhle mužem vás místo pohádky čeká jen utrpení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Některé ženy jako by se zhlédly v popelce. Věří, že oříšky přinášejí prince. Jenže nakonec jsou z nich spíš veverky –...

Inflace požírá uložené peníze. Kam s nimi, aby jich zmizelo co nejméně?

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Naspořili jste 200 000 korun, uložili je na účet, těšili se na úroky a po roce zjistili, že jste zbohatli o celých 340...

Biolog Zrzavý: Covid se postará, abychom umírali i na něco jiného než rakovinu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Podle amerického psychologa a genetika Roberta Plomina mají zděděné geny daleko větší význam při utváření naší...