Středa 8. července 2020svátek má Nora 18 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

PŘEHLEDNĚ: Hádky, potvrzování a popírání tajností u Fajáda a unesených Češek

V kauze Hany a Antonie unikla informace o výši výkupného. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V kauze Hany a Antonie unikla informace o výši výkupného. | foto: Twitter IHH

PRAHA Údajné úniky tajných informací jsou v současné době spojené se dvěma případy. Týkají se výměny pětice Čechů v Libanonu za Alího Fajáda a Chálida Marabího a výše výkupného za Antonii Chrásteckou a Hanu Humpálovou. Podle řady politiků i odborníků jde o obrovský problém.

- Podle bezpečnostního experta Adam Dolník únik informací ohrožuje záchranu Čecha uneseného loni v Libyi. „Částky ohledně výkupného, které se zveřejní, představují pro únosce základní bod pro určování požadavků v budoucích případech,“ řekl nedávno Lidovým novinám Dolník, který je vyjednávačem a profesorem University of Wollongong v Austrálii a pomáhá cvičit i elitní vyjednávače FBI. Deník Právo zase s odvoláním na Dolníka napsal, že Česko vinou zveřejnění výše výkupného dostalo nálepku velice vstřícného vyjednávače.

- Sněmovna by se měla zabývat údajným únikem informací z Bezpečnostní rady státu v pátek. Na mimořádné schůzi by měl premiér Bohuslav Sobotka poslance informovat o „bezprecedentním úniku informací z Bezpečnostní rady státu“, uvádí návrh programu. Premiér Sobotka také na pátek svolal schůzku předsedů všech tří koaličních stran.

- V případu úniku informací kolem propuštění Libanonců Fajáda a Marabího, jež USA podezřívají z napojení na teroristickou organizaci a kteří byli v ČR ve vazbě a jednalo se o jejich vydání do USA, je nejčastěji zmiňováno jméno ministra obrany Martina Stropnického. Ten v rozhovoru pro Hospodářské noviny z 5. února uvedl: „Pět lidí se sem vrátí v pořádku, pokud Fajád nebude vydán do Spojených států. Je to svázané“. Později ale sdělil, že se vyjádřil „v širším kontextu souvislostí“ a jedna publikovaná věta je příliš zjednodušující. O diplomatické dohodě mezi oběma státy spekulovala libanonská i česká média.

- Záhy po zveřejnění Stropnického vyjádření se objevily výzvy, aby odstoupil z funkce. „Vyzýváme už teď pana premiéra Sobotku, aby odvolal ministra obrany Martina Stropnického, protože byl to právě ministr obrany, který veřejně připustil to, že naši občané byli vyměněni za lidi, kteří jsou podezřelí z terorismu,“ prohlásil třeba šéf ODS Petr Fiala. „Vláda nejenže jedná s teroristy, ale bohužel není schopná tuto skutečnost udržet v tajnosti,“ řekl předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

- Ve čtvrtek reagoval na otázku týkající se Stropnického výroku vicepremiér Pavel Bělobrádek, podle kterého by ministr obrany měl kvůli komentování libanonské kauzy zvážit setrvání ve funkci.

- „Považuju to za nepřijatelné, aby se takové informace vůbec komentovaly. Ať už jsou, nebo nejsou pravdivé, tak se vůbec nekomentují. A oni se ani nepotvrzují, ani nevyvracejí, prostě se nekomentují,“ řekl Bělobrádek Českému rozhlasu Plus.

- Podle šéfa ANO a místopředsedy vlády Andreje Babiše Stropnický žádné státní tajemství nevyzradil.

V souvislosti s loňským propuštěním Češek unesených v Pákistánu se zmiňuje jako únik informací zveřejnění částky zaplacené jako výkupné. Informaci přinesl týdeník Respekt ve vydání z 8. února. ČR za propuštění Hany Humpálové a Antonie Chrástecké podle něj zaplatila šest milionů dolarů (zhruba 145 milionů korun).

- Informace vyvolala vlnu kritiky především od opozice. „Teroristé nyní mají informace o tom, že přestože se ministři české vlády zaštiťují tím, že s teroristy se nevyjednává, realita je zcela opačná,“ řekl předseda ODS Fiala s tím, že Bezpečnostní rada státu ohrožuje životy českých občanů. „Pokud je to pravda, pak každý český turista v zahraničí nese na sobě cenovku pro výkupné,“ napsal místopředseda TOP 09 Marek Ženíšek.

- Informaci Respektu v úterý 9. února popřel vicepremiér a předseda lidovců Bělobrádek, který je členem Bezpečnostní rady státu. Dnes své vyjádření potvrdil.

- Zaplacení výkupného za unesené Češky potvrdil 10. února prezident Miloš Zeman. Později ale na tiskové konferenci řekl, že pouze citoval veřejně dostupné zdroje.

- Opoziční i vládní politici označili vyjádření prezidenta Zemana za neomluvitelné, nešťastné nebo nebezpečné. „Zastávám zásadu, že politici by měli problémy řešit, ne je komentovat způsobem, který v oblasti národní bezpečnosti nikomu a ničemu nepomůže,“ napsal premiér Sobotka. Podle prvního místopředsedy TOP 09 Ženíška by měl prezident odstoupit, jinak na něj chce podat ústavní žalobu.

- Podle ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka by prospělo, kdyby politici přestali případy unesených Čechů komentovat. „Snažím se říkat jen to, co musím, protože v oblasti, jako je otázka našich zmizelých občanů, je lépe, když budeme všichni více držet pusu,“ řekl. „Myslím si, že každý krok vedle může být v takové situaci nebezpečný,“ dodal Zaorálek.

- „Nedivím se tomu, že to zaplatili. Tak či onak to dělají skoro všichni, akorát v jiných zemích se to tak neprovalí,“ uvedl pro Lidovky.cz exministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

,

Na podzim může přijít katastrofa, varuje bývalý viceguvernér centrální banky

Pro Čechy je nebe nízko, píše ve své knize Mojmír Hampl. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Patří mezi nejtalentovanější a nejznámější ekonomy v Česku. V pouhých 32 letech se stal viceguvernérem České národní...

Velké srovnání cen zubařských zákroků. V regionech se liší i o tisíce

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Stomatologie je už léta oborem, v němž pacienti musí hodně platit. Pomalu se to ale mění. Akutní péče je díky větší...

Radit lidem, aby během pandemie seděli doma, byla chyba, říká Pavel Pafko

Přední chirurg a brzy osmdesátník Pavel Pafko má za sebou tři etapy... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zdůrazňuje, že není žádný king, ani se nepovažuje za mimořádně talentovaného. Pavel Pafko prý jen pracoval víc než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!