Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Seznam: kdo se podílel na podezřelých zakázkách dopravního podniku

Metro (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Metro (ilustrační foto) | foto: ČTK

PRAHA „Organizovaná zločinecké struktura“ – tak nazval advokát Václav Láska způsob, jakým se rozdělovaly peníze tekoucí z pražského dopravního podniku. Server Lidovky.cz a Lidové noviny připravily přehledný seznam hlavních aktérů kolem podezřelých zakázek této firmy.

„Nejsou jen nevýhodné či předražené, jsou výsledkem práce organizované zločinecké skupiny,“ řekl LN Láska o smlouvách, které měl na pokyn odvolaného ředitele dopravního podniku Vladimíra Liche prověřit. Výnosy z trestné činnosti se podle něj následně praly přes firmy sídlící na Kypru.

Schéma rozdělování peněz z pražského dopravního podniku pode advokáta Václava Lásky

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ: Schéma rozdělování peněz z pražského dopravního podniku pode advokáta Václava Lásky

Trestnou činnost Láska objevil v sedmi případech, ukázal například na nevýhodný prodej vestibulů metra ve stanicích metra Českomoravská, Kačerov a Vysočanská. Na základě analýzy podal Lich několik trestních oznámení na obchodní partnery dopravce, ale i na bývalé vedení společnosti v čele s bývalým ředitelem Martinem Dvořákem.

ČTĚTE TAKÉ:

Ten slova Lásky označil za „šílená“ a hájí se tím, že podobné praktiky nebyly možné kvůli stupňovitě nastaveným kontrolním mechanismům. Na Svobodu dokonce podal trestní oznámení.

Podle Dvořáka se měl údajně dopustit trestného činu přisvojení pravomoci úřadu a zneužití pravomoci úřední osoby. Další oznámení míří na šéfa Transparency International Davida Ondráčku. „On byl první, kdo začal mluvit o organizované zločinné skupině v dopravním podniku,“ řekl Dvořák serveru Aktuálně.cz.

V návaznosti na trestní oznámení zasahovali v pátek do pozdních nočních hodin v podniku kriminalisté. Razii prý udělali i u dodavatelů podniku. „Z hlediska trestněprávního si myslím, že by se dala dohledat trestní odpovědnost třiceti, možná padesáti osob,“ míní Láska.

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...