Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

PŘEHLEDNĚ: Razie u kmotrů, politiků a úředníků - den IV.

Česko

  19:45
PRAHA - Akce, která nemá v historii obdoby. Policejní týmy Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu od čtvrtečního rána zasahovaly prakticky po celé zemi. Překotný vývoj neskončil ani v sobotu. Koho poslal soud do vazby? Čím překvapil premiér Petr Nečas (ODS)? Server Lidovky.cz vám přináší velký chronologický přehled třetího hektického dne.

Český premiér Petr Nečas se ve Varšavě zúčastnil summitu zemí Visegrádské skupiny. foto: ČTK

7.00 - Lobbista Roman Janoušek je stále v zahraničí. "Když se dozvěděl, co se v Praze děje, tak se ptal, jestli je třeba se vrátit," řekl v rozhovoru pro server Lidovky.cz Janouškův obhájce Vít Široký.
Nagyovou Janoušek nezná, peníze ze schránek mu nepatří, tvrdí advokát

Celý den jsme sledovali v on-line reportáži

8.30 - Premiér Petr Nečas (ODS) viděl fotky ze sledování své manželky Radky několik dnů před rozsáhlou policejní razií. Ukázala mu je jeho pravá ruka Jana Nagyová, která je od soboty ve vazbě. Zatajila, že si sledování objednala a premiér si prý myslel, že jde o fotky z bulváru. Nagyové advokát navíc tvrdí, že šéfka premiérova kabinetu nechala sledovat Nečasovu manželku, protože se doslechla, že kolem ní krouží jehovisté.
Proč Nagyová nechala sledovat Nečasovou? Bála se jehovistů

9.12 - Ministr obrany Vlastimil Picek obdržel od detektivů Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) oficiální podklady k případu dvou zadržených pracovníků Vojenského zpravodajství. Picek musí rozhodnout, jak naloží s obviněnými zpravodajci.

Okresní soud v Ostravě v neděli rozhodl o uvalení vazby na bývalého poslance ODS a exnáměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra.

Okresní soud v Ostravě v neděli rozhodl o uvalení vazby na bývalého poslance ODS a exnáměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra.

11.50 - Po skandálu se zneužitím Vojenského zpravodajství ke sledování manželky premiéra Petra Nečase (ODS) by vláda mohla fungovat v demisi až do předčasných voleb. Kabinet by tak mohl pracovat na odstraňování následků povodní, myslí si místopředseda opoziční ČSSD Michal Hašek.

12.39 - Přiznání šéfa Vojenského zpravodajství Milana Kovandy může podle olomouckého vrchního státního zástupce Ivo Ištvana urychlit sdělení obžaloby ostatním lidem zapojeným do kauzy zneužití vojenské rozvědky.
Přiznání Kovandy může urychlit obžalobu dalších lidí, míní Ištvan

13.08 - Vládní strany chtějí zachovat současnou koalici až do řádných voleb v roce 2014. Klíčovou otázkou večerního koaličního jednání tak bude fakt, zda v čele vlády zůstane šéf ODS Petr Nečas (ODS). Karolína Peake (LIDEM) naznačila, že by Nečase klidně hodila přes palubu. Jednání má začít po 21. hodině.
Padne večer Nečas? Peake si to umí představit, TOP 09 mlčí, Kuba je připraven

13.41 - Předseda TOP 09 Karel Schwarzenberg byl policií vyslechnut v souvislosti se svým prohlášením, že "rebelové" ODS vydírali koalici kvůli sporům o vládní daňový balíček.

Přehled dění v předchozích dnech naleznete zde:

15.38 - Ředitelka premiérova kabinetu Jana Nagyová, která je ve vazbě, měla zřejmě vliv i na setrvání někdejšího člena Věcí veřejných a ministra dopravy Pavla Dobeše ve vládě. Alespoň si to myslí šéf VV Vít Bárta.

16.38 - Okresní soud v Ostravě rozhodl o uvalení vazby na bývalého poslance a exnáměstka ministra zdravotnictví Marka Šnajdra. Vyšetřovatelé ještě musí vyslechnout ministra Miroslava Kalouska. Šnajdr opustí post předsedy dozorčí rady firmy Čepro.
Soud uvalil vazbu i na Šnajdra, aby neovlivňoval svědka Kalouska

17.39 - Podle předsedy vlády Petra Nečase není žádná politická funkce doživotní, premiér má ale prý podporu své ODS.
Mám podporu své ODS, říká před klíčovým jednáním Nečas

19.00 - Zatýkání v kauze okolo Nagyové, které mělo původně začít až na konci týdne, urychlil informátor Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ). Zjistil totiž, že bývalý náměstek ministra zemědělství Roman Boček se chystá vycestovat do Španělska.
Kauza Nagyová: zatýkání urychlil informátor, Boček chtěl vycestovat

Razie a následná vládní krize

 • Policie provedla ve čtvrtek rozsáhlou razii. Zasahovala na Úřadu vlády, na pražském magistrátu, v Lesích ČR, ve firmě Kardio Port a provedla přes 30 domovních prohlídek, mimo jiné u šéfky Nečasova kabinetu Jany Nagyové, kmotrů Ivo Rittiga a Romana Janouška či někdejšího žalobce z pražského vrchního státního zastupitelství Libora Grygárka.
 • Policie zatkla 8 lidí: Janu Nagyovou, vedoucího Úřadu vlády Lubomíra Poula (toho jako jediného neobvinila), bývalé poslance ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksu, bývalého náměstka na ministerstvu zemědělství Romana Bočka, bývalého šéfa Vojenského zpravodajství Ondreje Páleníka, jeho nástupce ve funkci ředitele VZ Milana Kovandu a zpravodajce Jana Pohůnka. Vyšetřovatelům unikl další exposlanec ODS Marek Šnajdr, který se ale sám přihlásil na policii v pátek a byl také zadržen.
 • Policie zabavila množství dokumentů a také až 150 milionů korun (nezveřejnila, v jaké měně) a desítky kilogramů zlata.
Policisté odvážejí obžalovanou Janu Nagyovou z oddělení na Masné ulici v Ostravě k Okresnímu soudu v Ostravě Porubě
 • Policie viní Janu Nagyovou, že zneužila tajnou službu ke sledování tří osob včetně Nečasovy ženy Radky, s niž se premiér rozvádí. Ze zneužití pravomoci veřejného činitele viní vedle ní i Páleníka, Kovandu a Pohůnka, kteří sledování posvětili.
  Nagyovou obvinila policie i z korupce. Měla organizovat uplácení Tluchoře, Fuksy a Šnajdra, prostředníkem měl být Boček.
  Naopak Rittiga, Janouška, bývalého šéfa odboru městského investora Jiřího Tomana či vlivného člena ODS Tomáše Hrdličku, o nichž se mluví v usnesení o trestním stíhání Nagyové, policie nezadržela, nevyslechla, ani neobvinila. Rittig, Janoušek a Hrdlička byli v době razie v zahraničí.
 • Soud poslal do vazby sedm obviněných: Nagyovou, Tluchoře, Fuksu, Šnajdra, Bočka, Páleníka a Pohůnka. Kovanda se doznal a soud ho ponechal na svobodě.
Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!