Čtvrtek 4. března 2021svátek má Stela 12 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

PŘEHLEDNĚ: Nouzový stav je zpět, omezí se školy i hromadné akce. Podívejte se, jaká opatření nově platí

Ministr zdravotnictví Roman Prymula. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr zdravotnictví Roman Prymula. | foto: ČTK

PRAHA V České republice začne od pondělí kvůli vývoji koronavirové epidemie znovu platit nouzový stav. Doprovodí jej opatření avizovaná na dva týdny, například uzavření středních škol v rizikových oblastech nebo zákaz hromadných akcí ve vnitřních prostorách nad deset lidí, venku nad 20. V restauracích bude moci u jednoho stolu sedět maximálně šest lidí.

Nouzový stav bude platit po 30 dní, tedy do začátku listopadu. Ministr zdravotnictví Roman Prymula (za ANO) jeho vyhlášení zdůvodnil snahou zbrzdit tempo růstu počtu nemocných. Resort jej podle Prymuly potřebuje mimo jiné proto, aby mohl zapojit do práce spojené s onemocněním covid-19 studenty medicíny. Mnoho zdravotníků je totiž v karanténě.

Stav nouze platil v Česku kvůli koronaviru už na jaře. Vláda jej vyhlásila 12. března a po souhlasu sněmovny jeho trvání opakovaně prodloužila. Po 66 dnech byl nouzový stav ukončen 17. května.

Uzavření středních škol

V okresech, jež jsou na mapě podle rizika nákazy, takzvaném semaforu, označeny červenou nebo oranžovou barvou, se v pondělí na dva týdny uzavřou střední školy. Praktická výuka se ale ve školách bude moci konat. O opatřeních rozhodnou hygienici v jednotlivých krajích. Červenou barvu mají na semaforu hlavní město Praha, Praha-západ, Praha-východ a Uherskohradišťsko. Většina okresů, 55, je oranžová, což značí druhý stupeň nebezpečí. Dalších 18 okresů je zelených v prvním stupni rizika.

Na základních školách se bude 14 dnů učit hudební výchova bez zpěvu. Tělocvik bude na prvním stupni bez omezení, na druhém stupni by se měl konat venku. Bez zpěvu bude hudební výchova také ve středních školách a konzervatořích, které zůstanou otevřené, protože jsou v regionech s nižším rizikem nákazy označených zeleně. Naopak v červených a oranžových okresech přejdou od pondělí na výuku na dálku kromě středních škol i základní umělecké školy a vyšší odborné školy.

Družiny fungují normálně, kroužky omezeny

Školní družiny budou fungovat normálně. Zájmové kroužky by se měly omezit jen pro skupiny nanejvýš deseti účastníků uvnitř a 20 venku. To souvisí s dalším opatřením, které bude platit od pondělí, a to zákaz hromadných akcí nad zmíněné počty osob. Výjimku budou mít členové jedné domácnosti, práce v zaměstnání či podnikání nebo zastupitelstva a jednání státních orgánů a soudů. Omezení se nevztahuje také na posilovny či akvaparky.

Divadla a kina pro 500 lidí

Divadla a kina budou moci dál hrát až pro 500 lidí, budou ale zakázány přestávky na občerstvení. Omezení se bude týkat představení se zpěvem, jako je opera nebo muzikály. Sportovní utkání se budou konat bez diváků. Na stadiony budou smět sportovci, realizační týmy, personál zabezpečující utkání a média do počtu 130 lidí. V případě zájmové činnosti, kdy se sejdou například lidé po práci a chtějí si zahrát fotbal, je jejich počet omezen maximálně na 20.

U stolu v restauraci maximálně šest lidí

V restauracích bude moci být od pondělí u jednoho stolu maximálně šest lidí. Obchodů se nová opatření nedotknou. Už podle dřívějšího opatření ministerstva zdravotnictví musí bary a restaurace zavírat ve 22:00. Do svých prostor mohou vpustit jen tolik lidí, kolik mají míst k sezení.

Omezení církevních akcí

Počet lidí na církevních shromážděních vláda od pondělí omezí na dva týdny maximálně na 100 s dodržením rozestupů. Při církevních obřadech nemají zaznívat zpěvy. Omezení zpěvu jde podle Prymuly napříč obory. Zpěv je v souvislosti se šířením koronaviru velmi rizikovou oblastí, což dokazují i v Česku případy onemocnění ve sborech, uvedl.

,

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

Srovnávací test Škody Octavie a Scaly | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

Lékař, psychiatr, vysokoškolský profesor a řeckokatolický kněz Jaroslav... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

Martina Viktorie Kopecká, farářka Církve československé husitské | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...

Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®
Staňte se jednou ze 30 testerek a vyzkoušejte novinku HiPP 2 BIO Combiotik®

Už žádné odměřování správného poměru instantního mléka, převařování vody a čekání na její zchladnutí. Tekuté mléko HiPP 2 BIO Combiotik® je...