Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Ruská agrese je neospravedlnitelná, odsoudil útok na přehradu Fiala

Petr Fiala (ODS) vysvětluje nutnost důchodové reformy a konsolidačního balíčku veřejných financí. (11. května 2023) foto:  Petr Topič, MAFRA

Premiér Petr Fiala odsoudil odpálení Kachovské přehrady na jižní Ukrajině. Podle něho je ruská agrese ničím neospravedlnitelná, navíc způsobuje obrovské utrpení a tragédie. Jedinou cestou k míru je pomoc a podpora Ukrajině. Na útok reagoval i ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který schválil vyčlenění mimořádné pomoci ve výši deset milionů korun na evakuaci civilistů.
  9:39aktualizováno  12:21

„Útok na Kachovskou přehradu způsobil humanitární katastrofu, která se dotkne tisíců nevinných lidí. Ruská agrese na Ukrajině je ničím neospravedlnitelná, navíc způsobuje obrovské utrpení a tragédie. Toto je třeba zastavit. Jedinou cestou k míru je naše silná pomoc a podpora Ukrajině,“ napsal Fiala na svém Twitteru.

Útok odsoudil také ministr zahraničních věcí Jan Lipavský, který zničení přehrady přirovnal ke zbraním hromadného ničení proti civilistům.

V oblastech ohrožených záplavami začala evakuace obyvatelstva. Kachovská vodní elektrárna byla zcela zničena a nebude možné uvést ji do původního stavu, uvedla v prohlášení na sociální síti Telegram společnost Ukrhidroenerho.

V návaznosti na to schválil mimořádnou pomoc ve výši deseti milionů korun, sdělil mluvčí ministerstva Daniel Drake. Jde podle něj o nejvyšší částku, kterou může resort schválit bez odsouhlasení vládou.

Jaderné nebezpečí nehrozí, říká Drábová

Podle předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost (SÚJB) Dany Drábové by zničení přehrady Nová Kachovka by nemělo mít bezprostřední vliv na bezpečnost Záporožské elektrárny.

„Reaktory jsou odstaveny, chlazení zajištěno ze velké speciální nádrže na Dněpru. Horší je humanitární katastrofa kvůli záplavám. Další v řadě. Zatracení Rusáci,“ uvedla Drábová na svém Twitteru.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz

Útok odsoudil také senátor Pavel Fischer. „Útok považuji za zločin,“ napsal. Podobně na zničení Kachovské přehrady reagoval i senátor Marek Hilšer, který čin označil za krutý a zbytečný.

„Rusko je teroristický stát,“ uvedla k útoku krátce na svém Twitteru ekonomka Danuše Nerudová.

O terorismu mluví i předsedkyně parlamentu Markéta Adamová Pekarová, podle které má být zničení Kachovské přehrady bodem obžaloby Tribunálu pro zločiny ruské agrese na Ukrajině.

„Ruský režim je teroristický. Zničení Kachovské přehrady je jejich dalším zločinem a musí se zároveň stát jedním z bodů obžaloby Tribunálu pro zločiny ruské agrese na Ukrajině. Prioritou je nyní humanitární pomoc postiženým civilistům,“ napsala.

Autoři: ,