Úterý 19. října 2021, svátek má Michaela
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Přehradu ozdraví bublinky

Česko

Boj se sinicemi v Plumlově by příští rok mohl pokračovat novou metodou

PLUMLOV Na Plumlovské přehradě jako na první velké vodní ploše v republice budou vodohospodáři bojovat se sinicemi pomocí provzdušňování vody.

Zatímco letos v boji proti rozmnoženým sinicím nasadili vodohospodáři chemickou látku, na příští rok chystají takzvanou aeraci. Při ní jsou na dně nádrže uloženy rozvody s mikrootvory, do nichž kompresory ze břehu vhánějí vzduch, případně obohacený o ozon. Ten zamezí růstu sinic a omezí jim přísun živin. Podobný postup zvažují vodohospodáři také u mnohem větší a sinicemi znečištěnější Brněnské přehrady.

„Náklady se mohou vyšplhat až ke čtyřiceti milionům korun, rekreanti a podnikatelé v oblasti by se měli dočkat čisté vody,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda. „Slibujeme si od toho, že by mohlo dojít k výraznému snížení sinic v nádrži, a tím pádem ke zlepšení jakosti vody a rozvoji regionu,“ vysvětlil.

Ministerstvo slíbilo přísnější kontroly v povodí

Aktivní roli při revitalizaci přehrady hodlá hrát i ministerstvo zemědělství. Ministr Petr Gandalovič ve čtvrtek připomněl, že pro zlepšení situace je potřeba udělat i dlouhodobá opatření v povodí. „Všechna opatření v povodí, čistírny odpadních vod u jednotlivých obcí, chování zemědělců a jejich kontrola, aby jim například nepřetékaly jímky na organická hnojiva, to vše jsou věci v kompetenci našeho ministerstva. My uděláme vše pro to, aby se omezil přísun škodlivých látek a živin do Plumlovské přehrady,“ uvedl Gandalovič, který přislíbil i finanční pomoc. Zatím není jasné, zda investici uhradí státní podnik Povodí Moravy, nebo se připojí i Olomoucký kraj. Povodí Moravy vypíše výběrové řízení na dodavatele, samo provzdušňování by pak mělo začít co nejdříve, aby se jeho dopad projevil již v příští koupací sezoně. Pokud bude aerace úspěšná, nebude už potřeba příští rok do vody aplikovat chemikálii a odpadne i potřeba odtěžit nánosy ze dna nádrže, v nichž nacházejí sinice svou živnou půdu a látky nezbytné pro svůj růst. Povodí Moravy již letos v Plumlově využilo chemikálii PAX 18, která zabránila rozvoji sinic. Ve druhé polovině prázdnin se tak lidé mohli ve vodě koupat, což přivítali rekreanti i podnikatelé v okolí.

Sypání chemikálií není trvalým řešením

Náklady na využití chemikálie PAX 18 dosáhly zhruba dvou milionů korun. Konečný dopad však vyhodnotí speciální studie. „Studie přinese údaje o tom, jaká byla situace před a po aplikaci látky. Budeme tak mít v rukou podklad pro případné žádosti o evropské peníze,“ vysvětlil Duda. Konečné řešení však není v každoročním užívání chemikálií, vodohospodáři chtějí v nádrži obnovit přirozenou rovnováhu všech organismů. Proto potřebují zamezit zejména dalšímu přísunu živin do nádrže. Podle studie, kterou si nechali vypracovat zástupci dotčených obcí, krajského úřadu i Povodí Moravy, bude třeba zlepšit kanalizace v okolních obcích, ukončit chov ryb v Podhradském rybníku a podobně. Náklady zřejmě dosáhnou stamilionů korun. Sinice na Moravě opakovaně trápí i Brněnskou přehradu, kterou nedávná studie označila za jednu z nejproblémovějších nádrží v Evropě. Tam budou náklady sahat do miliard.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Děti zvládnou všechno, to samé ženy. Muži však nevydrží, říká expert na přežití

Premium Tři dny trvalo pátrání po osmileté Julii z Berlína, která se v neděli ztratila rodičům u Čerchova na Domažlicku. V...

Jak se rodí sebevražda. Psychiatr Höschl nejen o schizofrenii a depresi

Premium Jak velká musí být síla, která člověka dožene k tomu, že si sám dobrovolně vezme život? Jaké jsou poslední myšlenky...

Mohlo by vás zajímat