130 let

Přehradu ozdraví bublinky

Česko

Boj se sinicemi v Plumlově by příští rok mohl pokračovat novou metodou

PLUMLOV Na Plumlovské přehradě jako na první velké vodní ploše v republice budou vodohospodáři bojovat se sinicemi pomocí provzdušňování vody.

Zatímco letos v boji proti rozmnoženým sinicím nasadili vodohospodáři chemickou látku, na příští rok chystají takzvanou aeraci. Při ní jsou na dně nádrže uloženy rozvody s mikrootvory, do nichž kompresory ze břehu vhánějí vzduch, případně obohacený o ozon. Ten zamezí růstu sinic a omezí jim přísun živin. Podobný postup zvažují vodohospodáři také u mnohem větší a sinicemi znečištěnější Brněnské přehrady.

„Náklady se mohou vyšplhat až ke čtyřiceti milionům korun, rekreanti a podnikatelé v oblasti by se měli dočkat čisté vody,“ řekl generální ředitel Povodí Moravy Miroslav Duda. „Slibujeme si od toho, že by mohlo dojít k výraznému snížení sinic v nádrži, a tím pádem ke zlepšení jakosti vody a rozvoji regionu,“ vysvětlil.

Ministerstvo slíbilo přísnější kontroly v povodí

Aktivní roli při revitalizaci přehrady hodlá hrát i ministerstvo zemědělství. Ministr Petr Gandalovič ve čtvrtek připomněl, že pro zlepšení situace je potřeba udělat i dlouhodobá opatření v povodí. „Všechna opatření v povodí, čistírny odpadních vod u jednotlivých obcí, chování zemědělců a jejich kontrola, aby jim například nepřetékaly jímky na organická hnojiva, to vše jsou věci v kompetenci našeho ministerstva. My uděláme vše pro to, aby se omezil přísun škodlivých látek a živin do Plumlovské přehrady,“ uvedl Gandalovič, který přislíbil i finanční pomoc. Zatím není jasné, zda investici uhradí státní podnik Povodí Moravy, nebo se připojí i Olomoucký kraj. Povodí Moravy vypíše výběrové řízení na dodavatele, samo provzdušňování by pak mělo začít co nejdříve, aby se jeho dopad projevil již v příští koupací sezoně. Pokud bude aerace úspěšná, nebude už potřeba příští rok do vody aplikovat chemikálii a odpadne i potřeba odtěžit nánosy ze dna nádrže, v nichž nacházejí sinice svou živnou půdu a látky nezbytné pro svůj růst. Povodí Moravy již letos v Plumlově využilo chemikálii PAX 18, která zabránila rozvoji sinic. Ve druhé polovině prázdnin se tak lidé mohli ve vodě koupat, což přivítali rekreanti i podnikatelé v okolí.

Sypání chemikálií není trvalým řešením

Náklady na využití chemikálie PAX 18 dosáhly zhruba dvou milionů korun. Konečný dopad však vyhodnotí speciální studie. „Studie přinese údaje o tom, jaká byla situace před a po aplikaci látky. Budeme tak mít v rukou podklad pro případné žádosti o evropské peníze,“ vysvětlil Duda. Konečné řešení však není v každoročním užívání chemikálií, vodohospodáři chtějí v nádrži obnovit přirozenou rovnováhu všech organismů. Proto potřebují zamezit zejména dalšímu přísunu živin do nádrže. Podle studie, kterou si nechali vypracovat zástupci dotčených obcí, krajského úřadu i Povodí Moravy, bude třeba zlepšit kanalizace v okolních obcích, ukončit chov ryb v Podhradském rybníku a podobně. Náklady zřejmě dosáhnou stamilionů korun. Sinice na Moravě opakovaně trápí i Brněnskou přehradu, kterou nedávná studie označila za jednu z nejproblémovějších nádrží v Evropě. Tam budou náklady sahat do miliard.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás