Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Přeji vám méně pokrytectví, odpovídá Zeman na dopis Člověka v tísni

Miloš Zeman | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Miloš Zeman | foto: MAFRA - Dan Materna

PRAHA Organizace Člověk v tísni vyzvala prezidenta Miloše Zemana, aby zrušil pozvání prezidenta Uzbekistánu Islama Karimova do Prahy. Podle ní se jedná o představitele represivního režimu, který neváhá zneužívat své občany k otrocké práci. Zeman v otevřeném dopise uvedl, že Karimova pozval jeho předchůdce. Zástupcům humanitární organizace popřál "více informovanosti a méně pokrytectví".

"Naléhavě Vás žádáme, abyste zvážil možnost zrušit toto pozvání. Pokud se nicméně rozhodnete schůzku uskutečnit, rádi bychom na Vás apelovali, abyste během ní požádal prezidenta Karimova o vysvětlení výše zmíněného vážného porušování lidských práv," napsal Člověk v tísni v otevřeném dopise, který v pondělí předal prezidentské kanceláři.

"Za prvé, mýlíte se hned v první větě svého otevřeného dopisu. Uzbeckého prezidenta Islama Karimova pozval můj předchůdce a je věcí diplomatické zdvořilosti, že nový prezident přejímá závazky svého předchůdce. Nevšiml jsem si, že byste protestovali proti návštěvě Václava Klause v Uzbekistánu," napsal Zeman na začátku své odpovědi.

Karimov, partner v boji proti terorismu?

Člověk v tísni se na Zemana obrátil ve jménu třiceti světových i českých nevládních organizací zabývajících se lidskými právy. "Oslovili nás kolegové z Human Rights Watch a uzbečtí disidenti, zda bychom jim pomohli protestovat proti cestě Karimova do Prahy. Stav lidských práv v Uzbekistánu nás zajímá, protože sledujeme celý postsovětský prostor a v mnoha zemích v regionu pracujeme," uvedl vedoucí východoevropských programů společnosti Člověk v tísni Rostislav Valvoda.

Podle Zemana se Karimov v nedávné době setkal s předními politiky Evropské unie a USA ho řadí mezi partnery v boji proti mezinárodnímu terorismu. "Nevšiml jsem si, že byste proti tomuto americkému stanovisku protestovali," uvedl na adresu humanitární organizace.

Člověk v tísni ale tvrdí, že se uzbecký prezident za posledních pět let vydal do Bruselu jen dvakrát. "V roce 2011 se s ním mnozí vysocí představitelé EU odmítli setkat, mezi nimi i předseda Evropské rady Herman Van Rompuy nebo vysoká představitelka unie pro zahraniční věci a bezpečnostní politiku Catherine Ashtonová," uvedla organizace.

Demonstrace proti Janukovyčovi

Volba Zemanových partnerů k politické diskusi se v poslední době setkává s kritikou humanitárních organizací. Apelují na něj například, aby v Praze nepřijímal ukrajinského prezidenta Viktora Janukovyče, proti němuž se v jeho zemi organizují masové demonstrace.

ČTĚTE VÍCE:

Kvůli Janukovyčovi obdrží Zeman ve středu další petici. Jeho kanceláři ji předají zástupci občanských iniciativ Chceme demokratickou Ukrajinu, Bez komunistů.cz a Nikagda nězabuděm. Zároveň bude Kanceláři prezidenta předána další petice vyjadřující podporu svobodné Ukrajině nazvaná "Stop diktatuře na Ukrajině". Lidé z iniciativy Euromaidan Brno v ní shromáždili také přes tisíc podpisů, oznámil mediální zástupce zúčastněných iniciativ Petr Marek.

Zeman na Hradě přijal také arménského prezidenta Serže Sargsjana. Arménský prezident obhájil svůj mandát před rokem, když ve volbách získal téměř 59 procent hlasů. Zahraniční pozorovatelé při hodnocení voleb ocenili pokrok ve srovnání s minulým hlasováním v roce 2008, kritizovali ale "nedostatek politické soutěže" během volební kampaně.

Otevřený dopis prezidenta republiky Miloše Zemana

Vážení, 
děkuji Vám za otevřený dopis a odpovídám rovněž otevřeným dopisem. 

Za prvé, mýlíte se hned v první větě svého otevřeného dopisu. Uzbeckého prezidenta Islama Karimova pozval můj předchůdce a je věcí diplomatické zdvořilosti, že nový prezident přejímá závazky svého předchůdce. Nevšiml jsem si, že byste protestovali proti návštěvě Václava Klause v Uzbekistánu.

Za druhé, prezident Islam Karimov nedávno jednal s vysokými představiteli Evropské unie v Bruselu. Nevšiml jsem si, že byste protestovali proti této návštěvě.

Za třetí, Spojené státy americké hodnotí Uzbekistán jako spojence v boji proti islámskému terorismu. Nevšiml jsem si, že byste proti tomuto americkému stanovisku protestovali.

Přeji Vám proto více informovanosti a méně pokrytectví.

Zdroj: hrad.cz

,

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...

Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu
Chytá vás mlsná? Zkuste s námi sladkou novinku od Penamu

Přihlaste se o testování novinky z řady Penam Ze srdce sladké. Balení sladkého pečiva Swing s náplní pudinkovou bude moci ve svých domácnostech...