Pondělí 29. listopadu 2021, svátek má Zina
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překonat Fergusona? Nemožné

Česko

Po 24 letech se osmašedesátiletý Skot stal nejdéle působícím trenérem v historii Manchesteru United

PRAHA Dva dny po nástupu do funkce se uvedl v listopadu 1986 výsledkem, kterým nikoho neoslnil – porážkou s Oxford United 0:2. Asi nikdo se tehdy neodvážil předvídat, že do Manchesteru United přišel trenér, který se bude absolutně vymykat ze všech měřítek ještě o 24 let později.

Alex Ferguson o víkendu překonal poslední dosud nedostižnou legendu. United vede už víc než 8810 dní, tedy déle než Matt Busby. Trenér, kterému před stadionem Old Trafford postavili sochu, zůstává v historických statistikách nyní až za ním.

„Je jisté, že Fergusonovo působení v Manchesteru už nebude nikým překonáno,“ citovala agentura Reuters Richarda Bevana, který v Anglii řídí trenérskou asociaci.

Srovnání se lze jen těžko vyhnout. Je však nutné připomenout, že nebýt Busbyho, nebylo by ani Fergusonovy éry. Společně s bývalým vynikajícím hráčem Bobbym Charltonem se oba ocitli ve vedení United na konci osmdesátých let a jako první poznali, že s Fergusonem má smysl mít trpělivost.

„Rozuměli tomu, jaká je role manažera v podmínkách Manchesteru United,“ ocenil Ferguson s odstupem jejich roli. „Sir Matt mi dal také nejdůležitější radu: nikdy si nečti, co o tobě píšou v novinách.“

Na jejich stránkách převažovaly dlouho rozpaky. Na první trofej čekali fanoušci United s Fergusonem víc než tři roky, na první titul v anglické lize dokonce dvakrát tolik.

Potom ale následovaly dvě dekády, kdy se o pozici neochvějného bosse z Old Trafford vůbec nepochybovalo. Vůči trenérovi, který je podepsaný pod ziskem 26 trofejí, by si to nikdo nedovolil.

Důchod vytrvale odmítá Bez ohledu na překonání milníku Ferguson staví Busbyho stále před sebe, protože jeho slavný předchůdce v padesátých letech vytvořil úplně nový tým po letecké havárii v Mnichově, při které osm hráčů zahynulo. „Nic tak hrozného mě nepotkalo. Oba se lišíme i povahově, sir Matt působil mnohem klidnějším dojmem, máme rozdílné osobnosti. Spojuje nás, že jsme oba Skotové, takže chceme vést za každých okolností nejlépší práci.“

Porovnání mezi oběma velikány je obtížné, poměry v celém fotbalovém světě se zásadně změnily. „Busby měl na rozhodnutí plno času, Ferguson někdy musí volit během několika sekund. K tomu musí udržet na uzdě ega fotbalistů, z nichž jsou dnes milionáři,“ porovnal rozdíly Charlton jako přímý svědek rozdílných období.

Během Fergusonova působení se vystřídalo v rudém dresu několik generací mimořádných hráčů. Na první pohled se zdálo, že bez Robsona, Cantony, Beckhama, Keana či Ronalda už kouzlo United musí pominout. Omyl – jedna z podstatných částí Fergusonova mistrovství spočívá v tom, že se nemýlí a vždy dokáže najít správné řešení a stvoří silný tým. Pořád dokola.

V návykovém koloběhu ještě chce Ferguson nějaký čas vydržet, i když původně naznačoval, že se příští rok chystá do důchodu. „Nebojte se, vždycky můžu změnit názor,“ dal nedávno najevo.

Problémem je, že vlastně není jasné, kdo je schopný navázat na jeho mimořádné dílo. Při troše fantazie by nástupnictví mohlo zůstat v rodině.

Fergusonův syn Darren dokázal vytáhnout během dvou sezon Petersborough United ze čtvrté do druhé ligy. Geny se prostě těžko zapírají.

DLOUHOVĚKOST TRENÉRŮ Rekord Alexe Fergusona Trenérem fotbalistů Manchesteru United je osmašedesátiletý Skot již 8813 dnů, čímž překonal Matta Busbyho, který v klubu strávil dvě angažmá. Se slavným klubem získal 26 trofejí včetně 11 z 18 anglických titulů United, dvakrát také triumfoval v Lize mistrů. Během víc než 24 let vedl tým „Rudých ďáblů“ v 1358 zápasech a dosáhl v nich 801 vítězství, 317 remíz a 240 porážek. Jak to chodí v Česku? Fotbal Přežít rok ve funkci znamená v Česku někdy problém. Nejdelším angažmá mezi ligovými trenéry se momentálně může pochlubit František Komňacký z Jablonce, který úřadujícího vicemistra vede už 3 roky a 2 měsíce. Jako strop pro angažmá v české lize se jeví pět let. To je doba, jakou strávil Ladislav Škorpil při prvním působení v Liberci, ještě o sedm měsíců víc vydržel v Bohemians Vlastimil Petržela. Hokej Ostatní trenéři odcházejí, Vladimír Růžička zůstává. Před měsícem uběhlo 10 let, co se kapitán olympijských vítězů z Nagana ve Slavii poprvé postavil na lavičku. S červenobílým klubem vybojoval dva extraligové tituly, ale také přečkal několik krizí. Ve Slavii má nadstandardní pravomoci - je generálním manažerem i šéftrenérem mládeže. Růžičkova éra bude pravděpodobně pokračovat - letos v létě prodloužil v klubu smlouvu až do roku 2017. Basketbal Pětašedesátiletý kouč Jan Bobrovský vede basketbalistky Gambrinusu (nyní Frisco Sica Brno) od roku 1993. Dokázal s nimi získat 13 ligových titulů v řadě a po loňské odmlce přidal letos čtrnáctý. Několikrát s týmem postoupil do Final Four Euroligy, kde v roce 2006 získal i tento titul.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI
Bolí vás nohy? Soutěžte o 3 000 Kč na vložky MEDICOVI

Ať už musíte celý den pobíhat za miminkem nebo běháte jen tak pro radost v lese. Možná vás trápí propadlá klenba nebo vás po celém dni bolí nohy....