Středa 27. května 2020svátek má Valdemar 20 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Svěží vánek Topolánek v souboji o Hrad dofoukal, překvapil i propadák Horáčka

Mirek Topolánek a Michal Horáček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Mirek Topolánek a Michal Horáček. | foto: MAFRA

PRAHA Největším překvapením právě skončených voleb se staly především neúspěchy potenciálně silných kandidátů Michala Horáčka a Mirka Topolánka. Právě od nich se totiž očekával mnohem lepší výsledek než necelých deset a pět procent hlasů. Naopak slibný politický kapitál si do budoucna nečekaně odnesli Pavel Fischer a Marek Hilšer.

Michal Horáček byl první, kdo oznámil úmysl odstavit stávající hlavu státu Miloše Zemana z funkce. Kandidaturu oznámil už předloni v listopadu. Vážnost svého plánu průběžně dokládal výčtem, kolik kilometrů najezdil, v kolika obcích se zastavil a s kolika lidmi mluvil. Do kampaně vložil spousty energie.

Nezůstalo jen u energie, do kampaně investoval ohromné množství prostředků. Z vlastních zdrojů vynaložil přes 30 milionů korun. I vzhledem ke kontinuálně sebevědomému projevu je jeho jednociferný výsledek zklamáním. Nicméně svou porážku strávil důstojně. V jedné z prvních reakcí nabídl svou maximální podporu vyzyvateli současného prezidenta Jiřímu Drahošovi.

Kde se vzal vánek?

Notně vousaté politické heslo „Svěží vánek Topolánek“ se narodilo v roce 1996, tehdejší politický nováček ho použil pro svou kampaň do Senátu. Tehdy mu to pomohl, za Ostravsko se senátorem stal.
Uspěl i v roce 2002, ale svůj druhý mandát nedokončil. Od roku 2004 se plně věnoval funkci předsedy ODS.

Bezpochyby jiný výsledek si představoval i Mirek Topolánek, jehož konečný účet nedosahující ani na pět procent představuje asi největší překvapení voleb. Když oznámil svůj úmysl ucházet se o nejvyšší ústavní funkci v zemi, byl to první soupeř Zemana, který měl seriozní a dlouholeté zkušenosti z praktické politiky.

Někdejší senátor, dlouholetý šéf ODS a premiér do kampaně vnesl jako první politická témata, z čehož měl v dalších týdnech těžit. Stejně tak mu měla pomoci EPH byznysmena Daniela Křetínského, jež mu vytvořila ideální finanční zázemí pro kampaň.

Začala politická kariéra Marka Hilšera?

Topolánka v důsledku zradilo několik faktorů. Do prezidentského souboje naskočil příliš pozdě. Současně jakkoliv je výraznou politickou figurou, je stejně tak postavou polarizující. Řada voličů si příliš dobře pamatovala, jaké problémy provázely jeho vládu z let 2007 až 2009. 

Opakované vnitřní půtky, premiérovo hrubé chování a především pověst šéfa kabinetu, který je pod vlivem lobbistů a mocných podnikatelů.  Marek Dalík, Topolánkův nejbližší spolupracovník a osobní přítel, vstupující za brány věznice pouhý den před ohlášením Topolánkovy kandidatury, tuto pověst jen zarámoval.

Pavel Fischer.
Marek Hilšer na obědě a rozhovoru s LN.

Překvapením s opačným znaménkem je jistě třetí místo Pavla Fischera, někdejšího velvyslance ve Francii a bývalého spolupracovníka prvního českého prezidenta Václava Havla. Ačkoliv se do pelotonu kandidátů zapojil na poslední chvíli, svým precizním projevem a orientací v politických tématech nakonec utrhl 10 procent. U řady voličů bezpochyby zafungoval i jistý havlovsko-schwarzenbergovský étos, jejž si Fischer s sebou nesl.

Věkem, politickou zkušeností a mimořádně skromnými finančními podmínkami měl být Marek Hilšer outsiderem, ale došel si pro z jeho pohledu skvělých devět procent hlasů. Lze předpokládat, že je mladý lékař využije jako kapitál pro další politickou kariéru. U veřejnosti zafungoval jeho elán, mládí a jistá mirko-dušínská aura. Jako zcela neznámý uchazeč o prezidentskou funkci dokázal sesbírat pro svou kandidaturu skoro 50 tisíc podpisů, což poprvé předznamenalo jeho možný úspěch.

Jan Horák

Autor

Jan Horákjan.horak2@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Miloš Zeman a Bohuslav Sobotka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit
Máte svou sedačku plnou skvrn? Poradíme vám, jak s nimi zatočit

Malé odolné flíčky na sedačce obvykle nikdo neřeší, případně přes ně prostě přehodí deku. Jenže pokud máte doma dítě nebo domácího mazlíčka, nevyhnete se ani pořádným flekům. Jak se jich zbavit?