Středa 25. května 2022, svátek má Viola
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Překvapivá nobelovka za literaturu Hertě Müllerové

Česko

STOCKHOLM V roce, kdy se připomíná 20. výročí pádu komunismu ve střední Evropě, získala Nobelovu cenu za literaturu autorka, jejíž životní osud je výmluvným příběhem z tohoto regionu.

Šestapadesátiletá spisovatelka Herta Müllerová se narodila do německé rodiny v rumunském Banátu. Její otec sloužil během druhé světové války u jednotek SS. Autorčina matka pak byla na konci války společně s dalšími rumunskými Němci odvlečena do sovětského gulagu, kde živořila celých pět let.

Budoucí autorka sice mohla vystudovat na temešvárské univerzitě německou a rumunskou literaturu, ale pak už byl její osud výrazně ovlivňován Ceauseskovým režimem. První kniha povídek Niederungen mohla vyjít až po několika letech, a to pouze ve zcenzurované podobě.

Poté co literátka odmítla spolupráci s tajnou policií Securitate, ji její pracovníci začali sledovat a byla vyhozena z práce. V roce 1987 tak odešla s manželem, spisovatelem Richardem Wagnerem, do Západního Německa.

O tom, že vypjatý antikomunismus Herty Müllerové nepolevil ani po roce 1989, svědčí to, že vystoupila z PEN klubu poté, co se v roce 1997 ten západoněmecký spojil s východoněmeckým. A i nadále ve svých článcích zdůrazňuje propojení některých lidí právě s tajnou policií Securitate.

Autorka vydala již dvě desítky děl, která byla ověnčena řadou ocenění. Česky však zatím žádná z jejích knih nevyšla. Nejnovějším počinem Herty Müllerové je román Atemschaukel, který se vrací na konec druhé světové války, kdy byli rumunští Němci odvlečeni do ruských gulagů. Hlavní postavou je zde básník Oskar Pastior (1927–2006).

Herta Müllerová je nyní již šestou evropskou nositelkou Nobelovy ceny za literaturu v řadě. A ačkoliv se její jméno mezi tipy na letošního laureáta objevilo, dá se mluvit o velkém překvapení. oh Více informací na straně 9

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...