Pátek 19. dubna 2024, svátek má Rostislav
130 let

Lidovky.cz

Překvapivé zjištění: Fischer by na Hrad volil svého soupeře Zemana

Slovensko-cest

  8:00
PRAHA - Favorit prezidentských voleb Jan Fischer by volil bývalého premiéra Miloše Zemana. Herečka Táňa Fischerová by se nejvíce shodla s hudebníkem a pedagogem Vladimírem Franzem. Místopředseda ČSSD a senátor Jiří Dienstbier má nejblíže k Janu Fischerovi a Táně Fischerové. Společnou řeč by naopak těžko hledali Miloš Zeman a předseda TOP 09 a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg.

Prezidentský kandidát Jan Fischer. foto: ČTK

Překvapivé výsledky ukazuje Volební kalkulačka občanského sdružení KohoVolit.eu.

Analytici porovnávali i shodu kandidátů s názory současného prezidenta Václava Klause. Nejblíže mu je Karel Schwarzenberg (TOP 09), nejdále naopak Jiří Dienstbier (ČSSD).

Fischerová a Franz

„Jan Fischer, který v tuto chvíli vede v průzkumech, se paradoxně nejvíce názorově shoduje se svým hlavním soupeřem Milošem Zemanem (SPOZ). Současný prezident Václav Klaus sice nedávno podpořil Miloše Zemana, ovšem názorově se s ním shoduje jen velmi málo. Nejbližší mu je Karel Schwarzenberg (TOP 09) a Přemysl Sobotka (ODS), obecně ale názorově příliš blízko k žádnému ze současných kandidátů,“ popsal analytik KohoVolit.eu Kamil Gregor.

Volební kalkulačka: Koho by volili prezidentští kandidáti

Nejvíce se přitom shodnou prezidentští kandidáti Táňa Fischerová a Vladimír Franz, a to až v 58 procentech.

Jak to funguje:

Odpovědi do Volební kalkulačky poskytují samotní kandidáti. Odpovědi Václava Klause odhadli analytici KohoVolit.eu podle jeho předchozích kroků a vyjádření, shoda proto nemusí být zcela přesná. Shoda je vypočítána z odpovědí „Ano“, „Ne“ a „Nevím“ na 45 otázek. Za každou shodnou odpověď je připočten jeden kladný bod a za každou opačnou odpověď jeden záporný bod. Výsledek je vydělen počtem otázek, na něž oba kandidáti odpověděli jinak než „Nevím“. Shoda může být proto i záporná.

„Do volební kalkulačky jsme postupně zadali odpovědi jednotlivých kandidátů plus Václava Klause,“ vysvětlil serveru Lidovky.cz Gregor.

Volby jsou víc vidět

Podle něj už volební kalkulačku použilo zhruba 700 tisíc lidí. Podle odhadů tvůrců projektu se jejich počet do voleb ještě zvýší na přibližně 1,5 milionu. „To je téměř 30 % předpokládaného počtu voličů a více, než je součet preferencí posledních šesti kandidátů podle nejnovějšího průzkumu,“ uvádí. Tvůrci kalkulačky tak už přemýšlí nad tím, jak může ovlivnit výsledky voleb.

Volební kalkulačka fungovala už například při krajských volbách. Tehdy ji využilo zhruba 100 tisíc lidí.

ČTĚTE VÍCE:

„Prezidentské volby jsou mnohem víc vidět a lidé jsou zvědavější, tak je to kvalitativně odlišné. Takže se domníváme, že by to mohlo mít nějaký reálný dopad. Prezidentská volba je na tohle ideální, je personalizovaná. A názory kandidátů jsou poměrně méně známé. Kalkulačku jsme také technicky vylepšili,“ řekl Gregor.

Výsledky jsou přitom podle něj mnohdy překvapivé. „Buď to lidem ukázalo to, co si mysleli, nebo naopak to pro ně bylo velmi překvapivé. Výhodou kalkulačky je to, že ukazuje konkrétně, v čem se shodují a s čím neshodují s daným kandidátem,“ doplnil analytik.

KohoVolit.eu:

Kohovolit.eu je občanské sdružení, které vzniklo v roce 2006. Jeho cílem je podpořit informovanost voličů a občanskou participaci. V součanosti je ze 70 procent sponzorováno Open Society Found, 10 procent Nadačním fondem proti korupci, dále drobnými dárci. Jeho projekt Volební kalkulačka k prezidentským, krajským a senátním volbám nebyl podpořena z žádného projektu, je financován z vlastních zdrojů sdružení. Vývoj současné verze aplikace se zaplatil z grantu OSF Bratislava, který sdružení dostalo letos v březnu na Volební kalkulačku pro předčasné parlamentní volby na Slovensku.

Autor: