Sobota 27. listopadu 2021, svátek má Xenie
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Prémie mohou vzít zase Slováci

Česko

O Ligu mistrů se utká Sparta se Žilinou * Slovenský fotbal letos může sebrat českému 380 milionů korun

PRAHA I když od rozdělení společného státu uplynulo víc než sedmnáct let, mezi Čechy a Slováky stále funguje zvláštní přitažlivost. Alespoň ve fotbale to v poslední době bezpečně platí.

Nejzajímavější kombinace, jakou nabízelo osudí při včerejším losování 4. předkola Ligy mistrů, se změnila v realitu. Sparta půjde proti Žilině - neboli úřadující český šampion se utká s posledním slovenským držitelem titulu.

Oba zápasy budou mít pořádně žhavý náboj. „Jak Žilina zná Spartu, tak Sparta zná Žilinu. Čeká nás kvalitní a otevřený boj,“ předpověděl trenér Sparty Jozef Chovanec před další významnou kapitolou ve vzájemném soupeření českého a slovenského fotbalu. Doby, kdy měla jednoznačně navrch česká strana, jsou už minulostí. Nyní zažívají lepší časy Slováci, a to hlavně zásluhou postupu na poslední mistrovství světa.

V kvalifikaci za sebou překvapivě nechali českou reprezentaci a na turnaji v Jižní Africe si vylepšili nejen renomé. Po účasti v osmifinále putovalo na jejich účet 10 milionů eur (250 milionů korun). Pro porovnání: Českomoravskému fotbalovému svazu by taková suma pohodlně stačila na pokrytí letošního rozpočtu. V roce 2010 hospodaří s částkou o 50 milionů nižší.

Na klubové úrovni nyní půjde v srpnu o další významný balík peněz. Ne nadarmo se Lize mistrů přezdívá milionářská soutěž. Prémie za postup do hlavní fáze činí pro každého účastníka 3 miliony eur, další 2,4 milionu eur přidá UEFA po odehrání základní skupiny. To je dohromady 130 milionů korun, výsledná částka ale může být ještě vyšší. Za každé vítězství se připočítává bonus 600 tisíc eur, za remízu poloviční suma. Kdyby Žilina v předkole Spartu vyřadila, ocitl by se slovenský fotbal v porovnání s českou bilancí za letošní rok už 380 milionů korun v plusu.

Český vliv Žilině pomáhá Nebo je možné, že Sparta ztrátu alespoň částečně umaže. I když by případný profit šel výhradně do její klubové kasy, dlouhodobě z něj mohou těžit i další české týmy, Sparta by si totiž mohla dovolit utrácet větší částky za posily z jejich řad.

K tomu je potřeba zvládnout žilinskou výzvu. Není náhoda, že se Spartě postaví do cesty zrovna klub z města na soutoku Váhu a Kysuce. Na Slovensku má Žilina dlouhodobě nejlepší výsledky, za posledních osm let získala pět titulů, na rozdíl od bratislavských klubů má zrekonstruovaný stadion vyhovující přísným normám. Za žilinským vzestupem stojí miliardář Jozef Antošík, který vybudoval z firmy Tento giganta ve výrobě hygienických potřeb.

Žilina je také pověstná i tím, jak hojně využívá české know how. Trenéry si vybírá téměř výhradně z českých zdrojů. Pavel Hapal je momentálně posledním z již poměrně dlouhé řady, před ním si angažmá v Žilině vyzkoušeli Pavel Vrba, František Komňacký, Juraj Šimurka nebo Leoš Kalvoda.

Právě on se stal prvním českým trenérem, který získal před osmi lety slovenský titul. „Český vliv je asi daný tím, že Žilina je jen 40 kilometrů od hranic,“ domnívá se Kalvoda. „Zázemí na Ligu mistrů Žilina už má, k tomu také velké nadšení.“

Amá i bilanci, která jí dodává sebevědomí. Žilina ještě nikdy s žádným českým týmem na pohárové scéně neprohrála. Slavie jí nedala ze tří pokusů ani gól a vyřadila ji až po penaltovém rozstřelu, Liberec s ní prohrál nejen na Slovensku, ale i doma.

I když bookmakeři dopředu postavili Spartu do role jasného favorita, na Letné by raději měli zůstat obezřetní. Jinak by se jim to nemuselo vyplatit. V boji o Ligu mistrů by se to projevilo doslova.

***

ČESKÝ NEBO SLOVENSKÝ KLUB LETOS PŮJDE DO LIGY MISTRŮ

Kdo už si Ligu mistrů v obou zemích zahrál?

Česko: Sparta Praha (9x), Slavia Praha (1x) Největší úspěchy: Sparta -2. místo ve čtvrtfinálové skupině (1991/92), osmifinále (2003/04), účast v osmifinálové skupině (1999/00, 2001/02) Slovensko: Artmedia Bratislava (1x), FC Košice (2x) Největší úspěchy: Artmedia (dnes MFK Petržalka) - 3. místo v zákl. skupině (2005/06)

Kolik klubů ještě mají obě země letos v evropských pohárech? Česko: 1 - Sparta (LM) Slovensko: 2 - Žilina (LM), Slovan Bratislava (Evropská liga)

Jaké je postavení obou zemí v klubovém koeficientu?

Česko: 19. místo (1 tým v předkole LM, 3 týmy v předkole Evropské ligy). Po vyřazení Ostravy, Plzně a Jablonce v Evropské lize se letos s velkou pravděpodobností nevrátí Česko do nejlepší patnáctky zemí, které mají v Lize mistrů alespoň dva zástupce. Pokud si stávající postavení nevylepší, ligový vicemistr bude muset hrát o jedno předkolo Evropské ligy navíc v porovnání se současným stavem. Slovensko: 28. místo (1 tým v předkole LM, 3 týmy v předkole Evropské ligy)

4. předkolo Ligy mistrů SPARTA PRAHA - MŠK ŽILINA

první zápas 17. srpna v Praze odveta 25. srpna v Žilině

Slovák ve Spartě Juraj KUCKA (záložník) Přišel z Ružomberku bez fanfár, postupně se vypracoval v jednoho z klíčových hráčů na Letné. Jediný hráč z české ligy, který si zahrál na mistrovství světa.

Čech v Žilině Pavel HAPAL (trenér) Českým koučům se v Žilině daří, Hapal tam získal titul hned v prvním roce po nástupu do funkce.

Autor:

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti
Vyhrajte medvídka, který svými pohádkami uspí vás i vaše děti

Nebylo by hezké mít doma někoho, kdo by vám i vašim dětem vyprávěl pohádky? A co takhle Pohádkový medvídek, který zná ty nejlepší příběhy? Zapojte...