Sobota 16. ledna 2021svátek má Ctirad -3 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Velká škoda, že si to Jermanová pokazila různými aférkami, hodnotí Babiš volby ve Středočeském kraji

Premiér Andrej Babiš po krajských a senátních volbách 2020. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Andrej Babiš po krajských a senátních volbách 2020. | foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha Premiér Andrej Babiš považuje výsledek hnutí ANO, jehož je předsedou, ve volbách za skvělý. Poděkoval všem občanům, kteří i přes koronavirovou epidemii přišli k volbám. Kvůli mediální masáži a stálé kritice vlády měl z voleb obavy, jediným programem opozice je podle něj porazit Babiše ve sněmovních volbách příští rok.

Předseda kabinetu též uvedl, že nehodlá zasahovat do vyjednávání o koalicích v jednotlivých krajích, je to podle něj na tamních organizacích. Výsledky senátních voleb příliš nesledoval.

Podle dosavadních výsledků postupovali kandidáti ANO v devíti senátních obvodech do druhého kola. Hnutí obhajuje dva mandáty. V krajských volbách ANO podle stávajících výsledků zvítězilo v deseti krajích. Před čtyřmi lety uspělo v devíti, hejtmana ale nakonec mělo pouze v pěti.

„Mám z toho upřímnou radost. De facto možná ještě větší než v roce 2017. Byla tady obrovská nejistota, jestli přijdou naši voliči, dají nám hlasy, nepodlehnou různým dezinformacím,“ řekl Babiš. V souvislosti s opozicí mluví o spiknutí nenávisti. „Bylo neuvěřitelné v debatách, jak někteří lídři Babiše nenávidí. Jediný jejich program je porazit Babiše příští rok,“ dodal premiér.

Očekává, že v některých krajích ostatní subjekty ANO obejdou při sestavování koalic. „Taková je politická realita, atmosféra. Nezbývá nic jiného než to akceptovat, i když tomu nerozumím, protože na rozdíl od opozice můžu zdokumentovat velice konkrétně, co jsem udělal v politice od ledna 2014,“ poznamenal Babiš. Také současná menšinová vláda s ČSSD má podle něj výsledky. Zopakoval, že doufá, že hejtmani budou spolupracovat s vládou.

Výsledek ANO ve Středočeském kraji považuje Babiš za příjemné překvapení. Podle propočtu ČTK tam vyhraje STAN, na druhém místě bude pravděpodobně ODS před hnutím ANO, jež tam minulé krajské volby vyhrálo. „Je velká škoda, že paní hejtmanka (Jaroslava Pokorná Jermanová) si to pokazila různými aférkami,“ poznamenal.

Různé prognózy podle Babiše hovořily o tom, že ANO ve Středočeském kraji získá 13 procent, v současnosti má zhruba 18,5 procenta. Na dotaz, zda by výsledek ANO byl obecně lepší, kdyby nebyla lídryní kandidátky znovu Pokorná Jermanová, Babiš odpověděl, že si myslí, že „kdybychom neměli covid-19, výsledek by byl podstatně lepší“.

Souboj českých stálic. Je větší octavia o tolik lepší než menší scala?

V boji s pandemií zřejmě rozhodne vakcína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Na počátku byla temnota. Pak bůh řekl budiž octavia. A byla. A viděl, že octavia je dobrá... ale že by to chtělo ještě...

Pýchu dnes nazýváme zdravým sebevědomím, promlouvá k lidem profesor Kašparů

V boji s pandemií zřejmě rozhodne vakcína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Sedm hlavních hříchů jsme si přejmenovali. Z neřestí jsme vytvořili ctnosti, a tak se možná není čemu divit, že se...

Jako žena jsem byla ve Vatikánu poněkud výrazná, vzpomíná farářka Kopecká

V boji s pandemií zřejmě rozhodne vakcína. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Svým vzhledem působí rozruch na mnoha místech, dokonce i ve Vatikánu. Je mladá, krásná a hlavně progresivní. Život...