1. dubna 2019 15:45, aktualizováno  19:08 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér Babiš se sešel se prezidentem Zemanem. O čem mluvili, neupřesnili

Prezident ČR Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prezident ČR Miloš Zeman a premiér Andrej Babiš. | foto:  Petr Topič, MAFRA

Praha Premiér Andrej Babiš (ANO) se v pondělí odpoledne sešel s prezidentem Milošem Zemanem. Předseda vlády o schůzce řekl bez dalších podrobností novinářům po pondělním zasedání kabinetu, později o jednání informoval Hrad.

O tématu jednání neinformoval premiér novináře ani po koaličním jednání, které následovalo po Babišově návratu z Hradu do Strakovy akademie. Ze sídla vlády podle mluvčího hnutí ANO Vladimíra Vořechovského odjel předseda vlády ihned po skončení koaličních rozhovorů se zástupci ČSSD. 

Babiš před cestou na Hrad odmítl komentovat práci jednotlivých ministrů v návaznosti na dnešní zprávu deníku Mladá fronta Dnes, že ministr dopravy Dan Ťok (za ANO) odejde z vlády na vlastní žádost a ministryni průmyslu a obchodu Martu Novákovou (za ANO) v dohledné době vystřídá místopředseda Rady pro výzkum, vývoj a inovace Karel Havlíček.

„S prezidentem budu mluvit za pět minut. Co s ním budu probírat, vám nebudu sdělovat,“ reagoval Babiš kolem 15:25 na dotaz, zda se v nejbližších dnech plánuje sejít s hlavou státu. Na tiskové konferenci po jednání vlády předtím odmítl komentovat práci jednotlivých členů kabinetu. Hrad o schůzce informoval po 16:00. Podle Zemanova mluvčího Jiřího Ovčáčka se setkání konalo na Babišovu žádost. Obsah schůzky Ovčáček na Twitteru neupřesnil.

Kromě ohlášených bodů dostala Nováková při jednání vlády příležitost vysvětlit incident z minulého týdne, kdy zástupce Tchaj-wanu musel ve středu na žádost čínského velvyslance opustit setkání zahraničních investorů se zástupci českého ministerstva průmyslu. „Ona vysvětlila, že to bylo selhání jejích podřízených a že z toho vyvodí personální důsledky,“ řekl Babiš.

Čínský velvyslanec se podle něj choval velmi nestandardně. Připomněl v té souvislosti i událost z přelomu roku, kdy čínský velvyslanec Čang Ťien-min podle Babiše lhal o obsahu jejich společné schůzky na téma varování před čínskými technologiemi.

ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?
ZE ŽIVOTA: Jak fungujete po rozvodu?

Ahoj maminky, co jste rozvedené, napsaly byste mi prosím, jak fungujete po rozvodu? Myslím, co se týče třeba rozvržení času dětí mezi Vámi a ex, oslav narozenin, svátků, vánoc. A jak to snáší děti? A vy? Já mám děti ve věku 2 a 4. Tohle je jediný důvod, proč jsem od manžela ještě neodesla, bojím se, že budu mít výčitky, že jsem dětem něco vzala. Nebýt dětí jsem od něj dávno pryč.