Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Česko podporuje cestu Moldavska do EU, řekl Fiala v Kišiněvě

Premiér Petr Fiala v Moldavsku (2. června 2023) foto: Alžběta Šimková, MF DNES

Premiér Petr Fiala (ODS) během svého druhého dne návštěvy Kišiněva jednal s moldavskou prezidentkou Maiou Sanduovou a také se svým moldavským protějškem Dorinem Receanem. Zemi, která sousedí s Ukrajinou utvrdil, že Česko podporuje její úsilí o vstup do Evropské unie.
  17:32

Fiala se v pátek setkal s nejvyššími státníky země, prezidentkou Maiou Sanduovou a premiérem Dorinem Receanem. Dotkli se jak čtvrtečního velkého summitu Evropského politického společenství, který Kišiněv hostila jako teprve druhá po Česku, tak i spolupráce obou zemí.

Český premiér ocenil, že Moldavsko úspěšně zvládlo celou akci, na kterou se sjelo na 50 premiérů a prezidentů Evropy a která pro zemi znamenala velkou bezpečnostní výzvu. „Pokládám za velmi důležité, že se konal (summit) právě v Moldavsku, v zemi, která je také ohrožena ruskou agresivní politikou a leží dvacet kilometrů od hranic s Ukrajinou,“ vyzdvihl Fiala.

Země čelí dlouhodobým ruským tlakům. Napětí je vyostřeno i kvůli přítomnosti ruských vojsk v separatistickém moldavském regionu Podněstří.

Moldavský předseda vlády upozornil, že se Rusko snaží destabilizovat jeho zemi dlouhodobě, zejména cílí na státní instituce, ale i na občany. K tomu ruský režim využívá hybridní útoky, kdy záměrně šíří například dezinformace. „Vyvolávají také falešné poplachy, jejichž cílem je vytvořit paniku ve společnosti, měli jsme jich i 80 denně,“ přiblížil Recean s tím, že se Moldavsko umí s těmito tlaky vyrovnat.

Vstup do EU je priorita

Moldavsko zatím není členem Evropské unie, země ale o členství stojí. Loni dostala kandidátský status, ve stejném čase jako Ukrajina.

I když se čtvrteční summit evropských špiček netýkal unijní politiky, Kišiněv doufá, že mu jeho uspořádání ve vyjednávání pomůže. Vstup do EU totiž považuje za svoji prioritu a aktuálně se snaží vyřešit všechny podmínky, které dostala, aby mohla brzy začít přístupová jednání.

„Doufáme, že v červenci všechny podmínky splníme. Vytvořili jsme 35 skupin, které se soustředí na reformy,“ uvedl Recean. Poděkoval také za pomoc Česku se získáním kandidátského statusu i za předání zkušeností. „Česká republika v minulých letech vždy stála při Moldavsku. Využiji veškerou pomoc, jak vše splnit, abychom mohli co nejdříve vstoupit do EU,“ dodal moldavský premiér. Fiala jej ubezpečil, že Česko jejich vstup nadále podporuje.

Kromě otázek o členství v EU se premiéři bavili také o další spolupráci v oblastech bezpečnosti, infrastruktury, energetiky nebo zemědělství. Kišiněv má podle Fialy zájem modernizovat svoji armádu. „Je tu možnost nákupů radiolokátorů Věra od pardubické firmy ERA,“ přiblížil Fiala. Moldavsko by totiž chtělo posílit i svou protivzdušnou obranu.

Obrana i návštěva seniorů

Fiala proto odpoledne zamířil také na prohlídku vojenského prostoru vzdušné obrany Bacioi u Kišiněva. Právě tam by mohli například využít české pasivní sledovací systémy od pardubické společnosti ERA.

Premiér během své páteční návštěvy položil věnec k památníku připomínajícímu oběti masových deportací obyvatel sovětské Moldávie na Sibiř a do Kazachstánu v době stalinských represí. A potvrdil finanční dar, který Česko věnuje na obnovu památníku legionářů, který připomíná československé legionáře, padlé v regionu za první světové války a který vznikl v roce 1926 právě na československé náklady.

Před odletem zpátky do Česka Fiala navštívil centrum domácí péče pro seniory ve vesnici Dorotskaia, na který přispěla Česka rozvojová agentura. Moldavsko totiž patří mezi chudší země Evropy.

Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz
Jak ušetřit při nákupu Pampers plenek? Povíme vám, jak dostat zpět část svých peněz

Řekněme si to na rovinu – za plenky pro ty naše miláčky vydáme za rok z peněženky víc než dříve za kabelky. Zvlášť, když pro ně chceme ty nejlepší...