Středa 17. července 2024, svátek má Martina
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Posílili jste národní hrdost, řekl Fiala mistrům světa. Dostal dres a medaili

Česko

  8:50aktualizováno  13:45
Premiér Petr Fiala uvítal v Kramářově vile hokejové mistry světa. Poděkoval jim za zisk titulu. „Je to i společenský úspěch, posílili jste národní hrdost,“ řekl jim. Reprezentaci ocenil medailí Karla Kramáře. Hokejisté mu na oplátku věnovali podepsaný dres a zlatou medaili, stejnou jakou obdrželi i mistři světa.

Když hokejisté ke Kramářově vile přicházeli, uvolněně utrousili známou filmovou hlášku: „To jsou panoramata.“ Většina z nich měla na sobě zlaté medaile. Bylo vidět, že jsou v dobré náladě. Pohár, který v neděli získali, postavili doprostřed dění - na zídku zahrady před neopakovatelným výhledem na metropoli. Přišla velká část týmu čerstvých mistrů světa, chyběly jen některé hvězdy z NHL v čele s Pastrňákem, Nečasem nebo Dostálem. Pavel Zacha odletěl již v úterý do USA.

„Mám velkou radost, že jste přijali pozvání a že vám mohu poděkovat jménem vlády a jménem České republiky,“ začal Fiala. „Není to jen sportovní úspěch, ale úspěch, který má velký společenský význam. Sám jsem měl možnost se účastnit jako divák finálového zápasu, moc jsem to prožíval a mám velkou radost, že se vám to podařilo,“ pokračoval.

A přidal osobní vzpomínku: „Poprvé jsem zaznamenal hokej jako důležitý národní sport v roce 1972, když jsme se stali v Praze mistry světa. Tehdy to mělo také důležitý politický význam.“ Podobně Fiala vzpomínal i před dvěma roky, kdy na stejném místě ocenil bronzové hokejisty z šampionátu ve Finsku.

Alois Hadamczik předal premiéru Petru Fialovi zlatou medaili. (29. května 2024)

„Děkujeme za podporu a vážíme si toho, že tu můžeme dnes být,“ řekl kapitán Roman Červenka. Premiér od hokejistů dostal podepsaný dres, na kterém je právě jméno kapitána Červenky, který podotknul, že neví, proč se vybral právě ten s jeho jménem. „Možná je to tím, že jsme si nejblíž věkově,“ prohodil Fiala a rozesmál všechny přihlížející.

„Není lehké najít správná slova...,“ začal pak trenér Radim Rulík. „Vážíme si pozvání a děkujeme za ocenění,“ dodal.

MS v hokeji 2024

Do Kramářovy vily dorazil kromě realizačního týmu a hráčů i šéf svazu Alois Hadamczik. Ochraptělým hlasem poděkoval trenérům i hráčům a zmínil, že se jim povedlo spojit národ. Na konci proslovu vytáhl zlatou medaili, kterou předal premiérovi. „Jste jeden z mistrů světa, protože jste nám fandil a podporoval jste nás, proto vám toto ocenění patří,“ řekl Hadamczik. Fialu tím viditelně překvapil.

Před branou zahrady u Kramářovy vily vyhlížela hokejisty asi dvacítka fanoušků. Podpisy hráčů sbírali kromě nich i někteří přítomní policisté.

Ve čtvrtek hokejisty přijme také prezident Petr Pavel. I ten sledoval finálovou výhru přímo v O2 Areně. Po zápase šampiony navštívil v jejich šatně a triumf označil za druhé Nagano. Na ocenění od premiéra nepřišli všichni hokejisté, někteří odpočívali po oslavách titulu nebo museli odjet do zahraničí kvůli dalším závazkům. Na Pražský hrad by podle Červenky měli dorazit téměř všichni.

Hokejový tým vyhrál světový šampionát, když ve finále porazil 2:0 Švýcarsko. Česko získalo zlato po 14 letech a poprvé od roku 1985 na domácím ledě. V pondělí pak reprezentanti slavili titul s fanoušky na Staroměstském náměstí.

„Tahle země takový vítězství potřebovala jako sůl...chybělo nám nové Nagano a vy jste ho dnes přinesli. Protože tahle země bohužel se dokáže shodnout jenom na tom, když se nám zadaří v nějakém profilovém sportu. A to je třeba hokej,“ řekl prezident Pavel.

„A i kdyby to mělo být jenom na chvilku a aspoň chvíli jsme hrdí, že jsme Češi, tak to za to stálo. A je to vaší zásluhou. A velkej dík za to,“ dodala hlava státu.

Autor:

Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho
Sex je jako chipsy. Chcete ho, dáte si ho a akorát vás bolí břicho

Alespoň to říká Marek Cinko, sochař, který prošel různými profesemi. Byl počítačovým grafikem, prodavačem, tesařem a tantra masérem. Právě při...