Čtvrtek 5. října 2023, svátek má Eliška
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Předejte vládu Kubovi, vyzval Babiš. Vy snižte marže u potravin, opáčil Fiala

Česko

  8:24aktualizováno  12:38
Střet premiéra a šéfa ODS Petra Fialy a lídra opozičního ANO Andreje Babiše se odehrál v debatě na Primě a CNN Prima News. „Toto je amatérská vláda. Pan premiér by měl předat řízení vlády hejtmanu Kubovi a sám jít dělat eurokomisaře místo Jourové,“ vyzval Babiš premiéra k demisi a poslal ho do Bruselu. „Snižte ceny potravin, snižte si marži,“ nenechal si útok líbit premiér.

Fiala tím narážel na to, že díky firmám z holdingu Agrofert, který Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů vložil do dvou svěřenských fondů, patří mezi největší producenty potravin.

„Je to nehorázné. Rozhodují voliči, nerozhodujete vy,“ opáčil Babišovi, který mu radí, ať nechá sestavit vládu současného jihočeského hejtmana a ať odejde do evropských struktur.

Vyčetli si ceny energií i utrácení za covidu

„Dnes máme Fialovu drahotu a Fialovu chudobu. Vláda neudělala nic, když jsme řekli loni v únoru, že má zastropovat ceny energií u výrobce. Zaplatili jsme stamiliardové zisky výrobců elektřiny,“ vyčítal Babiš vládě.

Fiala mu opáčil, že šéf ANO může za rozhazovačnou politiku za covidu. Za inflaci mohou také dopady války, kterou rozpoutalo Rusko proti Ukrajině, a to, že si některé články dodavatelského řetězce neadekvátně navýšily marže.

Šéf ANO Andrej Babiš přichází do debaty na CNN Prima News. (4. června 2023)

Premiér Petr Fiala přichází do debaty na CNN Prima News. (4. června 2023)

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun. Na celý letošní rok se přitom počítá s deficitem 295 miliard korun.

„Nevyvíjí se to dobře, ale ještě nemohu říci, že to nedodržíme,“ řekl v televizní debatě premiér Fiala. Řekl, že v létě budou přicházet příjmy z „windfall tax“ či daně z mimořádných zisků, z dividendy z elektrárenské firmy ČEZ a od Evropské unie.

Lídři nejsilnějších stran mluvili i o úsporném balíčku, který vláda nazývá ozdravný a má znamenat škrty i zvyšování daní, a také o vládou chystané penzijní reformě. Fiala argumentoval, že pokud by vláda žádná opatření neudělala, schodek rozpočtu v příštím roce by byl o 94 miliard korun vyšší, v roce 2025 dokonce o 148 miliard korun.

Jde mi o to, aby skončil dotační byznys, řekl Fiala. Ať skončí dotace v Evropě, opáčil Babiš

Zvýšit se mají odvody pro OSVČ a právnické osoby mají podle vlády nově platit daň z příjmu 21 procent. Sazby DPH mají být 12 a 21 procent, přitom nulové zdanění má být nově pro knihy. Zrušit chce koalice 22 daňových výjimek, například školkovné, a desítky miliard seškrtat v národních dotacích.

„Jde mi o to, aby skončil dotační byznys. Takže my teď musíme sedět na jednotlivých ministerstev a škrtat jednotlivé dotace,“ řekl Fiala. Dotace by neměla podle něj dostávat firma z holdingu Agrofert vyrábějící chléb.

„Ať skončí dotace v celé Evropě. Já jsem pro,“ řekl Babiš. Chce, aby vláda jasně řekla, které národní dotace chce škrtat. „Dejte pokoj Agrofertu, nežije z dotací,“ řekl Babiš.

Babiš jasně neřekl, zda ANO v parlamentu podpoří česko-americkou obrannou smlouvu

Premiér Fiala doufá, že se ANO připojí k vládě a pomůže rychlému schválení česko-americké smlouvy o obranné spolupráci (DCA). Pomohlo by to podle něj omezit prostor pro vytváření ruských dezinformačních kampaní.

Babiš ani v Partii na CNN Prima News, stejně tak jako v pátek po jednání s prezidentem Petrem Pavlem a premiérem Fialou neřekl jasně, jak se ANO zachová při ratifikaci smlouvy v parlamentu. Tvrdí, že chce, aby vláda napřed zodpověděla otázky, které ANO ke smlouvě má a které se týkají případného pobytu amerických vojáků v Česku.

„Lidé se nás ptají, jestli tu budou američtí vojáci. Chceme vysvětlit detaily, chceme lidem vysvětlit, že pro nás nehrozí nebezpečí,“ řekl v debatě. Fiala opáčil, že smlouva vyjmenovává místa, kde by případně američtí vojáci mohli pobývat a že je veřejně přístupná.

Fiala a Babiš se potkali už v pátek, když je pozval prezident Petr Pavel kvůli diskusi o české pozici před summitem NATO v litevském Vilniusu, o česko-americké smlouvě o obranné spolupráci (DCA) a o podpoře Ukrajiny napadené Ruskem.

„Myslím, že je důležité, abychom o klíčových věcech, které se týkají zahraniční politiky a směřování naší země, vedli dialog mezi klíčovými politickými silami v naší zemi,“ řekl po schůzce Fiala.

„Jsem rád, že stávající vláda pokračuje v zahraničně-politické orientaci země,“ uvedl Babiš. Neřekl, zda ANO podpoří česko-americkou smlouvu při ratifikaci v parlamentu. „Budeme to diskutovat v rámci klubu, jsou na to různé názory,“ uvedl s tím, že možná by bylo dobře, kdyby se ještě víc vysvětlovala.

Kdo podle vás vyhrál debatu na Primě?

celkem hlasů: 11291

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00neděle 11. června 2023. Anketa je uzavřena.

Andrej Babiš7686
Petr Fiala3508
remíza97

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!