Úterý 26. října 2021, svátek má Erik
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér Fischer bude jednat s odbory, chce zabránit stávce

Česko

  13:30
PRAHA - Premiér Jan Fischer v dnešním pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že má v plánu se sejít s odbory. Cílem je podle něj vyjasnění vzájemných stanovisek ohledně nových pravidel danění benefitů. Premiér také potvrdil, že se o dalším postupu bude radit i s ministrem financí Eduardem Janotou.

Premiér Jan Fischer v Poslanecké sněmovně foto:  Viktor Chlad, Lidové noviny

Proti případným změnám kolem benefitů se zatím staví hlavně odbory z dopravy. V pátek nevyloučily, že kdykoli po 22. únoru může dopravu a řadu dalších odvětví českého hospodářství postihnout kvůli možnému zdanění benefitů stávka. "Nezastírám, že je to problém," řekl dnes premiér. Jedinou možností, jak tuto situaci zvrátit, je podle Fischera vrátit zákon do sněmovny k opětovnému posouzení.

Přijetí eura je podle Fischera žádoucí, ale plnění konvergenčního programu bude úkolem pro další vládu, která vzejde z květnových voleb. Ekonom Michal Mejstřík dodal, že klíčovým problémem není samotné datum přijetí eura, za klíčové považuje rozhodnutí budoucí vlády, která povedou ke splnění ekonomických kritérií.

Budoucí vláda by podle premiéra Fischera také měla v rámci úspor uvažovat o změně výplatního systému na ministerstvech. Platy ministerských úředníků by měly záviset na výkonu resortu. Opustit tabulkové platy doporučila již dříve také Národní ekonomická rada vlády (NERV).

Fischer se současně domnívá, že nelze neustále přicházet se stále dalšími úspornými "balíčky". "Nemůže tu žít s festivalem balíčků," poznamenal premiér. Klíčový je podle něj hlavně dlouhodobější program, na který by jednotlivé vlády navazovaly.

Pecina na kandidátce ČSSD? Neobvyklé, říká Fischer
Případnou kandidaturu současných ministrů v květnových volbách považuje premiér za neobvyklou, ale neuvažuje o náhradě takových ministrů. "Že bych s tím neuměl úplně žít, že by někdo kandidoval, to zase ne," řekl doslova. Premiér tak odpověděl na dotaz týkající se kandidatury Martina Peciny za ČSSD, o které se nyní spekuluje.

"Pokud takovou nabídku dostanu od strany, která je mi blízká, což ČSSD bezpochyby je, tak o tom budu vážně uvažovat," prohlásil už v pátek v České televizi Pecina.

Jeho kandidaturu už ostře odmítla ODS, která by podobný krok podle svého předsedy Mirka Topolánka pokládala za porušení mezistranických dohod, uzavřených při sestavování úřednické vlády loni na jaře. Fischer dnes zdůraznil, že součástí této nepsané dohody nebyl.

Autoři: ,

Otužování podle Wima Hofa je nebezpečné. Hrozí zástava, říká kardiolog Táborský

Premium Otužování je nejlepší prevence proti těžkému průběhu nemoci covid-19. Lidé mají větší šanci, že neskončí v nemocnici,...

Dětem, kterým pomáháte moc, mozek nepracuje správně, říká speciální pedagožka

Premium „Kdybychom k dětem v batolecím a předškolním věku přistupovali v některých oblastech víc ,postaru‘, měli bychom méně...

Váš syn bude žít jen pár týdnů. Zpověď matky zesnulého hokejisty Buchtely

Premium Přežít své dítě. Pro každého rodiče ta nejhorší představa. Teprve dvacetiletý hokejista Ondřej Buchtela zemřel loni v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat