130 let

Premiér: Je to největší utrpení od 2. světové války

Česko

Do tří dnů může přijít ještě další zemětřesení o síle sedmi stupňů Richterovy škály či vyšší, varují odborníci.

Japonský předseda vlády Naoto Kan vyzval lidi, aby „pevně drželi při sobě“.

TOKIO/PRAHA Dlouhé fronty u obchodů s potravinami a čerpacích stanic, neustálé otřesy a výpadky elektřiny. Podobně nelítostně to o víkendu vypadalo v mnoha japonských městech.

„Současná situace, pokud jde o zemětřesení, tsunami a jaderné elektrárny je největším utrpením za posledních 65 let od druhé světové války,“ prohlásil v projevu k národu japonský premiér Naoto Kan. „Jestli tuto krizi Japonci překonají, záleží na každém z nás.

Pevně věřím, že nám to podaří, když budeme pevně držet při sobě,“ dodal.

Podle oficiálních údajů ze včerejšího večera přišlo při zemětřesení a následné vlně tsunami o život více než 1400 lidí a dalších 1700 jich bylo zraněno.

Skutečný počet obětí však nejspíš bude mnohem vyšší – z některých oblastí se totiž šíří zprávy o tisících či dokonce desetitisících mrtvých. Například ve městě Išinomaki procházeli vojáci dům od domu s nadějí, že najdou přeživší – většinou ale objevili jen těla převážně starších lidí, napsala americká CNN.

Objevily se ale i příběhy se šťastným koncem – po dvou dnech byl zachráněn šedesátiletý muž, kterého voda odplavila na střeše jeho domu asi 15 kilometrů od pobřeží na volné moře.

Jakékoli přeživší se snaží v troskách objevit 100 tisíc vojáků a záchranářů. Do pátrání se zapojily už i zahraniční týmy z USA, Evropy i Austrálie se psy.

Celkově muselo být evakuováno přes 690 tisíc lidí, z nichž nejméně 310 tisíc se uchýlilo do provizorních přístřešků, informovala japonská televizní stanice NHK. Asi 5,6 milionu domácností se ocitlo bez elektřiny a přes 1,5 milionu bez vody. Tentokrát již řízené vypínání elektřiny by mělo pokračovat i v příštích dnech – kvůli tomu, aby mohly probíhat opravy na poničených jaderných elektrárnách. Obavy z „blackoutu“ prý vyhnaly do obchodů i davy obyvatel japonské metropole Tokia. Všichni totiž začali bouřlivě skupovat baterky a svítidla.

S množstvím problémů se potýká i město Sendai, které leží velmi blízko epicentra pátečního zemětřesení. O víkendu zde totiž začaly docházet zásoby jídla a benzinu. I protože se musel benzin čerpat ručně kvůli výpadku elektřiny, tvořily se před benzinovými pumpami několik kilometrů dlouhé fronty.

„Už je otevřeno více obchodů, ale docházejí základní potraviny jako třeba rýže,“ citovala televizní stanice BBC Brita Dennise Mensu, který nyní žije v Japonsku. „Chci odjet ze Sendai, měl jsem jet do Tokia, ale nefungují žádné spoje, takže tady musím zůstat,“ dodal. Život ve městě se zastavil. Školy a nemocnice se změnily v provizorní přístřeší pro tisíce lidí.

Japonce i nadále znepokojují silné následné otřesy. Od pátku jich seizmologové zaznamenali přes 270. Podle jednoho z odborníků z Japonské meteorologické agentury navíc země nemusí být ještě z nejhoršího venku. Existuje totiž prý velká pravděpodobnost, že do tří dnů přijde ještě další zemětřesení o síle sedmi stupňů či více. Důvodem je prý zvýšená tektonická aktivita v oblasti.

***

„Současná se situace... je největším utrpením za posledních 65 let od druhé světové války,“ oznámil Japoncům premiér Naoto Kan

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás