Neděle 28. listopadu 2021, svátek má René
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér na mě zvedl kvůli Pickovi hlas, připustila Peake

Česko

  7:45
PRAHA - Kvůli překvapivým změnám ve vedení ministerstva obrany nečekal premiér Petr Nečas (ODS) na návrat z bruselského summitu EU. Zvedl telefon a rozzlobeně zavolal novopečené ministryni Karolíně Peake (LIDEM). Peake přiznala, že premiér na ni zvedl hlas.

Předseda vlády Petr Nečas a Karolína Peake foto:  František Vlček, Lidové noviny

"Pan premiér byl, eufemisticky řečeno, lehce rozzloben," řekla Peake v České televizi. Na dotaz, zda předseda vlády křičel, odpověděla: "Ano, pan premiér i zvedal hlas."

Nová ministryně obrany Karolína Peake totiž hned druhý den ve funkci odvolala z funkce prvního náměstka Vlastimila Picka. Ve funkci skončili i šéf sekce vyzbrojování Pavel Bulant a ředitel kabinetu ministra František Šulc.

Při nástupu na ministerstvo přitom ve středu Peake tvrdila, že není nakloněna velkým personálním změnám provázejícím výměny ministrů.

ČTĚTE VÍCE:

Premiér Petr Nečas poté ze summitu EU v Bruselu vzkázal, že personální změny na obraně nechápe. "Musím říci, že tímto krokem paní ministryně Peake jsem překvapen. Netuším, jaké důvody ji k tomuto kroku, který nechápu a nerozumím, vedly," řekl Nečas.

Odvolání Picka překvapilo i prezidenta Václava Klause, protože mu prý premiér slíbil, že Picek zajistí kontinuitu fungování resortu po odchodu ministra Alexandra Vondry (ODS). "Buď jsem byl oklamán já panem premiérem, nebo byl oklamán pan premiér paní ministryní," řekl podle serveru Novinky.cz prezident.

"Jako ministryně obrany mám plné právo vybrat si své spolupracovníky," reagovala Peake. Změny ve vedení ministerstva prý činí průhledně a bez zákulisních dohod. "Věřím, že mé kroky v čele resortu obrany nakonec přesvědčí pana prezidenta, že jeho skepse není na místě," sdělila.

Autoři: ,

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat