16. února 2011 10:42 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér našel náhradu za Kocába. Lidská práva povede Šimůnková

Monika Šimůnková - nová zmocněnkyně pro lidská práva | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monika Šimůnková - nová zmocněnkyně pro lidská práva | foto: ČTK

PRAHA Vládní zmocněnkyní pro lidská práva jmenoval dnes kabinet podle právničku zabývající se ocranou dětí Moniku Šimůnkovou.

Půl roku hledal premiér Petr Nečas náhradu za vládního zmocněnce pro lidská práva Michaela Kocába. O tom, že premiér jedná o pozici vládní zmocněnkyně s pražskou právničkou, se spekulovalo již delší dobu.

Co Nečas šeptal Johnovi?

Kdo je Monika Šimůnková?

- expertka na právní ochranu dětí
- šest let pracovala jako právnička Nadace Naše dítě
- iniciovala vznik bezplatné Právní linky bezpečí

O tom, že se Nečas už definitivně rozhodl, v neděli poprvé promluvil ministr vnitra a předseda Věcí veřejných Radek John. "Já tady musím prozradit úplnou novinku. Při jednání parlamentu už mi pan premiér Nečas šeptal nové jméno, které bude nominováno, stejně jako panu Schwarzenbergovi vedle. Takže v horizontu dní neboli hodin bude konečně zmocněnec... nebo případně i zmocněnkyně," řekl ministr v diskusním pořadu České televize. "Doufám, že v tomto týdnu bude jmenována," dodal John.

Informaci LN potvrdil ministr zahraničí a vicepremiér Karel Schwarzenberg (TOP 09).

Neznámá mezi odborníky
Monika Šimůnková je známá hlavně jako expertka na právní ochranu dětí. Šest let pracovala jako právnička Nadace Naše dítě. Iniciovala vznik bezplatné Právní linky bezpečí, která začala fungovat v listopadu 2005. "Na základě její práce začala nadace spolupracovat s Českou advokátní komorou," popsala ředitelka Nadace Naše dítě Zuzana Baudyšová.

Podle jejích slov Šimůnková spolupracovala i s podobnými organizacemi v zahraničí v rámci Evropské unie. Plynule mluví anglicky. Z nadace Šimůnková odešla loni v květnu. Mezi odborníky na lidská práva však Šimůnková příliš známá není. Někteří dokonce přiznávají, že její jméno včera slyšeli poprvé.

"S naším úřadem nikdy nejednala a nespolupracovala. Nicméně to nic neznamená," řekl vrchní ředitel Sekce pro lidská práva Úřadu vlády Czeslaw Walek. Podobně mluví i ředitel Agentury pro sociální začleňování Martin Šimáček. "Nikdy jsem o ní neslyšel, je ale dobře, že místo bude konečně obsazeno, už na to čekáme opravdu dlouho," uvedl.

Michaela Kocába odvolal Nečasův kabinet z postu vládního zmocněnce pro lidská práva v polovině září. A přestože premiér tvrdil, že jeho nástupce najde v řádu týdnů, dodnes je tato funkce neobsazená.

Spekulovalo se třeba o bývalém poslanci ODA Oldřichu Kužílkovi či někdejší poslankyni Strany zelených Kateřině Jacques. Nečas několikrát čelil kritice, že agendu lidských práv nebere vážně.