Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

I já dělám chyby. Úspěch Kubery s daněmi nesouvisí, míní Nečas

Česko

  7:00
PRAHA - Ještě před týdnem si premiér a předseda ODS Petr Nečas osobní podíl na krajském volebním debaklu své strany nepřiznával. Po neúspěchu občanských demokratů v senátních volbách mluví už opatrněji a svůj podíl a chyby nepopírá. V rozhovoru pro Lidové noviny trvá na tom, že Jaroslavu Kuberovi nepomohlo ke znovuzvolení to, že v horní komoře odmítl hlasovat pro vládní daňový balíček.

Předseda ODS Petr Nečas foto: ČTK

LN Výsledek krajských voleb jste podle svých slov čekal. Očekával jste i tak nízký zisk ODS ve volbách do Senátu?
Do druhého kola nám postoupilo deset kandidátů, takže počet čtyř senátorů byl očekávatelný. Škoda, že se nepodařilo uspět Zahradníkovi, Töpferovi a Salvetrovi. ODS má v senátních volbách standardní výsledek sedm až osm křesel. Co je nad to, je úspěch, co pod to, neúspěch. Toto je neúspěch. Na druhou stranu, když se podíváme na výsledek senátních voleb v době, kdy se konají s volbami krajskými, tak je to pro hlavní vládní stranu vždy problém. ČSSD získala v roce 2000 jen jeden senátní obvod, v roce 2004 dokonce žádný a v před čtyřmi lety zas ODS uspěla pouze ve třech obvodech. Z tohoto pohledu je to nepřekvapivý výsledek.

LN Stihl jste už identifikovat jeho hlavní příčinu?
Je to pokračování trendu z minulého týdne. Pravici postoupilo velmi málo kandidátů, ODS jenom deset. Výhybky k tomuto výsledku byly tedy do značné míry nastaveny.

LN Před týdnem jsem se vás ptal na osobní chybu, tehdy jste na sobě žádnou výraznější nenašel. Stále jste nic neobjevil?
Každý děláme chyby, dělám je i já. Určitě se o tom budeme bavit na půdě ODS.

LN Přišel jste tedy aspoň na jednu? Která to je?
Se svým pohledem, včetně toho, kde vidím svoji zodpovědnost a chyby, určitě seznámím delegáty kongresu.

LN Kongres jste svolal na první listopadový víkend, tedy záhy po volbách. Jak se na něm výsledek ODS podle vás projeví?
Atmosféru kongresu výsledek krajských a senátních voleb samozřejmě ovlivní. Není to nic překvapivého. Na druhou stranu jsme od voličů dostali vzkaz – hlavně tím, že významná část voličů ODS k volbám nepřišla. To si musíme přečíst s velkou pokorou a především si zanalyzovat, jaké byly příčiny, co jsme udělali špatně, že na nás voliči reagovali, jak reagovali. A udělat všechno proto, abychom to napravili a u dalších voleb byli výrazně úspěšnější.

LN Mezi vašimi kandidáty výrazně uspěl Jaroslav Kubera, který v Senátu odmítl hlasovat pro daňový balíček, jenž má například zvýšit DPH. Může to mít nějakou další dohru?
To je naprosto nekorelující souvislost. Pan senátor a primátor Kubera je velmi výraznou osobností. Nekonformní v mnoha ohledech. Bohatou ve smyslu svého působení na okolí. Pochybuji, že nějaká významná část voličů, kteří mu dali důvěru, sledovala jedno dílčí hlasování v Senátu.

VŠE O VOLBÁCH DO SENÁTU:

LN Ale nebylo by přeci jen logické odložit diskusi o změnách daní na kongres? A hlasovat o jejich úpravě ve sněmovně až po něm? Vaše 1. místopředsedkyně Miroslava Němcová už řekla, že by se v takovém případě vůbec nezlobila.
O tom, v jakém pořadí a čem budeme hlasovat, teprve budeme jednat. A musím přiznat, že v tuto chvíli je naprosto předčasné usuzovat, že se bude hlasovat tak nebo onak.

  • Jak podle premiéra prospívá straně působení Petra Tluchoře?
  • Nakolik podle šéfa strany volby oslabily primátora Bohuslava Svobodu?
  • A jak Petr Nečas vidí svoji pozici po volebním kongresu ODS?

Dočtete se v pondělních v Lidových novinách.

Autor: