Pátek 13. září 2024, svátek má Lubor
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Vláda odmítla odbory. Více podpory pro zadlužené hutě Liberty nechystá

Česko

  18:57aktualizováno  19:21
Premiér Petr Fiala (ODS) a ministry práce, financí a spravedlnosti se ve čtvrtek odpoledne setkal s odboráři kvůli situaci v huti Liberty Ostrava, která se ocitla od června v insolvenci. Diskutovali o možných krocích k řešení situace podniku a zaměstnanců. Odbory spolu s hejtmanem Moravskoslezského kraje Josefem Bělicou (ANO) žádají, aby stát dočasně převzal správu Liberty. To podle ministra není reálné.

Žádný investor nepodal nabídku na převzetí hlavní části provozu zadlužených oceláren Liberty Ostrava. Vláda dosud eviduje jen jednu nabídku na provoz druhovýroby, kam patří například produkce výrobků z oceli. Po dnešním jednání s odbory to novinářům řekl ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS).

Stát podle něj další, větší podporu hutí v příštích měsících nepřipravuje, protože k tomu nemá legislativní oporu. V rámci insolvenčního řízení bude chtít omezit práva současného majitele oceláren.

Premiéra o schůzku požádali odboráři minulý týden. Předseda vlády jednání svolal na dnešek. Zúčastní se ho také šéfové resortů práce Marian Jurečka (KDU-ČSL), financí Zbyněk Stanjura a spravedlnosti Pavel Blažek (oba ODS).

Ministři se tento týden podle Jurečky už sešli s insolvenčními správci hutě Liberty Ostrava i jejího dodavatele energií Tameh Czech, který je v úpadku od loňského prosince. Jurečka řekl, že vláda by mohla příští týden vědět, jak by mohl vypadat další postup.

„Věříme, že zachováme co nejvyšší počet pracovních míst,“ řekl předseda KOVO Roman Ďurčo, který dále dodal, že situace není lehká. Při plánovaném zachování druhovýroby by mohlo i nadále pracovat zhruba 2000 zaměstnanců.

„Tři měsíce převezme povinnost platit mzdy stát, pokud se podaří rozběhnout alespoň druhovýrobu, tak by mohla část zaměstnanců si zachovat práci,“ uvedl ministr Stanjura. Dodal, že stát je ochoten pomoci, ale podle svých zákonných možností a hledá cílové řešení, například díky jednání s investory. Ty ovšem zatím nemůže konkretizovat.

Hutní společnost Liberty Ostrava podala nabídku na převzetí dodavatele energie Tameh Czech. Snaží se tak vyřešit krizi obou podniků, které jsou ekonomicky i technologicky provázané. Na fotografii je areál hutě. (25. února 2024)

„Vláda větší státní podporu zadlužených hutí Liberty Ostrava nechystá,“ řekl Stanjura. Podle Ďurča, ale i ministra nejsou nabídky potencionálních investorů příliš výhodné. „Stát pomáhat chce, ale ta pomoc je omezená,“ řekl ministr.

Jasno bude do konce června

Do konce července by pak mohlo být jasné, zda bude možné v Liberty výrobu udržet. Už dřív ministr práce uvedl, že ví o dvou investorech, kteří mají o huť vážný zájem.

Liberty Ostrava, která vyráběla ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl, měla delší dobu problém platit závazky. Před věřiteli ji od loňského prosince chránilo půl roku soudní moratorium. Minulý měsíc se dostala do insolvence.

Výplatu náhradních mezd převzal stát, hradí je za květen, červen a červenec. Výdaje činí asi 1,3 miliardy korun. Společnost Tameh Czech, která Liberty dodávala energie, skončila v úpadku minulý rok v prosinci. Zdůvodnila to tím, že jí huť jako její jediný zákazník neplatila a dlužila přes dvě miliardy korun.

Členové vlády opakovaně uvedli, že je pro ně priorita zachovat v Liberty výrobu. Jurečka i odboráři několikrát vyzvali zaměstnance, aby z podniku neodcházeli, protože by bez nich případné obnovení produkce nebylo možné. Většina provozů stojí od prosince, převážná část z 5 tisíc zaměstnanců je od té doby doma.

Autoři: ,