Neděle 26. června 2022, svátek má Adriana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Fiala jednal se Zemanem v Lánech. Řešili i jmenování nového guvernéra ČNB

Česko

  13:30aktualizováno  20:01
Premiér Petr Fiala v pondělí jednal v Lánech s prezidentem Milošem Zemanem. Na pravidelní měsíční schůzce řešili zahraniční politiku i energetickou bezpečnost a také situaci v České národní bance. „Pan prezident mi vysvětlil důvody, které vedly k jeho rozhodnutí jmenovat pana Michla. Je přesvědčen o jeho kompetenci,“ uvedl Fiala po schůzce.

Zeman jmenoval novým guvernérem České národní banky minulý týden ekonoma Aleše Michla. Ten vystřídá Jiřího Rusnoka, kterému skončí mandát na konci června.

„Bavili jsme se o jmenování nového guvernéra České národní banky i o ohlasech, které to jmenování mělo,“ popsal Fiala po schůzce v Lánech. Prezident je podle Fialy přesvědčen o Michlově kompetenci. Sám Fiala teprve schůzku s Michlem plánuje.

„Bavil jsme se i o dalších změnách v České národní bance. Nemám možnost mluvit o kandidátech, ale nabyl jsem dojmu, že v České národní bance by měla být zachována kontinuita jejího rozhodování i určitá vyváženost vedení,“ popsal premiér. Jména kandidátů na místa ve vedení banky Fiala neuvedl.

„Pevně věřím, že ČNB bude dál plnit svoje poslání a starat se o měnovou politiku a plnit i svůj cíl a využívat nástroje, které ona má k boji s inflací, a ty jsou klíčové,“ dodal.

Do konce června prezident musí jmenovat ještě tři členy bankovní rady, a tím může zásadně ovlivnit politiku centrální banky. Nového člena rady musí vybrat prezident místo Rusnoka. Šestiletý mandát skončí také viceguvernérovi Tomáši Nidetzkému a členovi bankovní rady Vojtěchu Bendovi. Zeman může Nidetzkému a Bendovi jejich mandát prodloužit, anebo jmenovat místo nich i nové členy rady.

Dohoda s Katarem

Fiala po jednání také zdůraznil, že s prezidentem řešili energetickou bezpečnost i zahraniční politiku. Fiala v této souvislosti uvedl, že katarský emír Tamim bin Hamad Sání navštíví Českou republiku na přelomu září a října. „Naše vláda je připravena podepsat s Katarem dohodu o dvojím zdanění a investicích,“ uvedl premiér.

O emírově přijetí pozvání do ČR informoval Hrad počátkem května. Podle prezidentské kanceláře jde o povzbudivou zprávu, která může v době zhoršující se situace v energetickém sektoru napomoci při snaze zbavit se závislosti na ruském plynu.

Hrad přijetí pozvání považuje za úspěch, který by se podle něj mělo Česko snažit naplno využít na diplomatické i obchodní úrovni. Vyzdvihuje také zásluhu vedoucího prezidentské kanceláře Vratislava Mynáře, který Katar v březnu navštívil. Jeho cesta vyvolala na konci března pozornost, protože podle Radiožurnálu o ní předem nevědělo ministerstvo zahraničí ani vláda.

12. dubna 2022

Naposled Fiala Zemana navštívil 12. dubna, kdy mluvili například o návrhu na uzavření obranné smlouvy mezi Českem a Spojenými státy. S jednáním mezi Českem a USA o smlouvě o obranné spolupráci, které později otevřela ministryně obrany Jana Černochová při návštěvě Spojených států, podle Fialy prezident souhlasil kvůli ruské agresi na Ukrajině.

Ministerský předseda po dubnové schůzce s hlavou státu také uvedl, že bude prezidenta na jeho žádost znovu zastupovat na summitu NATO, který bude v červnu v Madridu. Zeman podle premiéra svou absenci zdůvodnil tím, že mu lékaři zakázali cestovat letadlem.

Zeman tehdy požádal Fialu o to, aby reprezentace běloruské opozice měla v ČR vytvořeny důstojné podmínky „ve formě styčné kanceláře nebo běloruského domu“. Prezident vyzval ke vstřícnosti při udělování víz běloruským studentům.

Autoři: ,

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Mohlo by vás zajímat