Podle premiéra Rusko chce Česko učinit slabými a vydíratelnými. „Má dvě zbraně - narušení trhu s potravinami a závislost Evropy na jeho plynu a ropě,“ uvedl v projevu Fiala.
Ten také zdůraznil, že minulá vláda zvýšila tempo zadlužování Česka na rekordní úroveň. „Pomohla tak rozpoutat tuto historicky nevídanou drahotu,“ řekl premiér. Fiala také mluvil o důsledcích „krátkozrakosti“ minulé vlády: „Je zde reálná hrozba, že Rusko v následujících týdnech, nebo měsících, otočí kohoutkem a vypne plyn a ropu, aby nám způsobilo co největší problémy.“
V projevu také zmínil, že Česko má v současné době rekordní zásoby plynu. „Od konce zimy se vláda velice intenzivně věnuje zajištění plynu - tuzemská kapacita je naplněna ze dvou třetin. Pokud by tedy došlo na krizový scénář, budeme schopni zabezpečit všechny domácnosti,“ řekl premiér.
Rovněž také zdůraznil, že českým pilířem bude jádro. Podporu bude mít i fotovoltaika a tepelná čerpadla. Během přechodu k energetické suverenitě bude Česko podle Fialy čelit vysokým cenám a nejistotě dodávek z východu.
Stát chce získat pod kontrolu klíčové elektrárny
„Česko chce mít v blízké budoucnosti pod kontrolou celou síť tuzemských klíčových elektráren, tedy vlastní výrobu elektřiny,“ doplnil premiér s tím, že v horizontu let by tak mohl stát odkoupit akcie ČEZ od soukromých akcionářů.
Už v květnu Fiala v médiích řekl, že vláda uvažuje o restrukturalizaci společnosti ČEZ, přičemž jednou z možností je rozdělení firmy. Stát nyní vlastní v ČEZ sedmdesátiprocentní podíl, zbytek drží minoritní akcionáři.
„Hlavním cílem musí být energeticky suverénní Česká republika, která bude sama vyrobit maximum energie za přijatelné ceny, v případě dovozu plynu a ropy se bude schopna sama suverénně rozhodnout od koho a za kolik,“ podotkl premiér s tím, že výsledky společnost nepocítí okamžitě. „Potrvá to minimálně 2 až 5 let a budeme mezitím čelit nejistotě dodávek a vysokým cenám, které jsou výsledkem závislosti na Rusku,“ zmínil.
Na jeho slova pro iDNES.cz reagoval i expremiér Andrej Babiš. „Kupovat znovu zpět od oligarchů zpět elektrárny za násobky jejich ceny, to je nesmysl. Takový krok je absolutně nereálný,“ řekl pro expremiér.
Fiala na konci svého projevu zdůraznil, že nárůsty cen energií v příštích měsících budou podle něj pro mnohé šokem, ale nelze je kompenzovat všem. „Stát nemá dostatek peněz na to, aby plošně tento nárůst kompenzoval v plné výši a všem. Žádný evropský stát to nedělá. Ale všemi kroky, které jsem zmínil, říkáme zřetelně – nenecháme vás padnout,“ ujistil a současně dodal, že stát je tady od toho, aby v takto mimořádné situaci podal pomocnou ruku.
Opozice žádá stažení Rakušana z vnitra
Víc než půl roku od jmenování řeší Fialova koaliční vláda kromě běžné agendy hlavně rostoucí inflaci, energetickou krizi či dopady války na Ukrajinu včetně přílivu uprchlíků.
V době, kdy vrcholí přípravy na předsednictví Česka v Evropské unii, ovlivnila i celostátní politiku kauza údajné korupce v pražském dopravním podniku (DPP). Kvůli kontaktu s obviněným podnikatelem Michalem Redlem rezignoval ministr školství Petr Gazdík (STAN).
Po úterním jednání koaličních lídrů Fiala řekl, že k větší rekonstrukci vlády není důvod a předseda STAN Vít Rakušan má jako ministr vnitra důvěru. Přesto se Starosty budou chtít mluvit Piráti, jejich koaliční partner, aby celou kauzu a případné zapojení dosluhujícího Gazdíka vysvětlili.
Rakušanovo stažení z resortu vnitra žádá opozice, která se bojí, aby díky svému postavení neovlivňoval policejní vyšetřování. Do této souvislosti pak poslanci dávají i nečekaný konec bývalého policejního prezidenta Jana Švejdara. Z toho důvodu apelovali na Fialu, aby provedl rekonstrukci vlády.
Ta se snaží zmírnit dopady prudkého nárůstu cen energií a pohonných hmot, podle opozice ale nedostatečně.
Kabinet ve středu mimo jiné probere návrh ministerstva průmyslu a obchodu na zavedení takzvaného úsporného tarifu, který má domácnostem kompenzovat část nákladů na spotřebu.