26. června 2013 8:21, aktualizováno  11:54 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Klausová má zelenou. Rusnok nemá námitky proti obsazení velvyslanců

Livia Klausová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Livia Klausová | foto: MAFRA - Jiří Sláma

PRAHA Premiér Jiří Rusnok nemá námitky proti obsazení velvyslaneckých postů v Bratislavě a Moskvě podle návrhů prezidenta Miloše Zemana.

Rusnok to řekl v rozhovoru pro Radiožurnál. Zeman na místo velvyslankyně v Bratislavě prosazuje Livii Klausovou a jako velvyslance v Moskvě europoslance za KSČM Vladimíra Remka. Rusnok také uvedl, že má naplánována setkání s adepty na ministry své vlády, sejde se například s kandidátem na funkci ministra zahraničí Janem Kohoutem.

"Já s těmito návrhy problém nemám, já myslím, že jsou to naopak návrhy pozitivní, které mohou České republice v obou těchto zemích pomoci," řekl Rusnok. Kvůli Klausové a Remkovi se Zeman dostal do konfliktu s dosavadním šéfem české diplomacie Karlem Schwarzenbergem (TOP 09), který tyto kandidáty odmítal. Výměna velvyslanců se proto zastavila, což práci ministerstva zahraničí značně komplikuje.

ČTĚTE TAKÉ:

Podle Nečase by však vláda úředníků takovou otázku řešit neměla. "Já musím říci, že je zvykem, že vláda bez důvěry se omezuje pouze na administrativní chod státu, a jmenování velvyslanců je poměrně závažný krok," uvedl po dnešním zasedání vlády v demisi Nečas. Podle něho by takové kroky mohl kabinet činit jen, když dostane důvěru ve Sněmovně.

K budoucím ministrům své vlády Rusnok uvedl, že dnes se setká s Janem Kohoutem, kterého by rád viděl na postu ministra zahraničí. "Já mu tu nabídku rozhodně učiním," potvrdil nový premiér. Dodal, že se setká i s dalšími adepty, jména však neuvedl.

"Vláda přátel prezidenta Zemana"

Už v úterý oznámil, že novým ministrem vnitra by měl být Martin Pecina, který tento post zastával ve vládě Jana Fischera. Pecina to potvrdil. Rusnok se vyjádřil také k výrokům, že nová vláda bude vládou "přátel prezidenta Zemana". Prohlásil, že mu toto označení nevadí.

"Víte, je lepší, když vládnou přátelé a lidé, kteří jsou schopni se i lidsky domlouvat, než když vládnou lidé, kteří mají mezi sebou velmi podivné vztahy a nechávají se sledovat a špehovat," řekl.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz