21. července 2013 18:46 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Vyměnit ministra Fischera? Nevidím důvod, míní premiér Rusnok

Se Zemanem jednal i Rusnok. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Se Zemanem jednal i Rusnok. | foto: ČTK

LÁNY Premiér Jiří Rusnok zatím nevidí důvod, proč by měl uvažovat o výměně ministra financí Jana Fischera, který je podle něj kompetentní a výkonný. Předseda úřednické vlády to řekl novinářům po jednání s prezidentem Milošem Zemanem na zámku v Lánech.

Problémy, které Fischer má s vysvětlováním původu peněz, jimiž byl uhrazen dluh po jeho neúspěšné prezidentské kampani, jsou podle premiéra mediální záležitost.

Podle Rusnoka platí, že premiér je za složení vlády odpovědný a má teoretickou i praktickou možnost kohokoliv z týmu vyměnit. Rusnok ale "zatím ani náznakem" k takovému závěru nedospěl a neměl prý ani za potřebné o takovém kroku uvažovat. "Jan Fischer v tomto směru podle mne žádné resty nemá," prohlásil premiér.

Česko má jiné problémy

Podle Rusnoka má Česká republika "milion" jiných problémů. "Lidé potřebují chodit do práce, dostávat výplatu, potřebujeme fungovat jako spolehlivý partner a váha toto problému je úplně marginální," řekl předseda vlády.

Fischer sám tento týden prohlásil, že několikamilionové dluhy jsou v souladu se zákonem umořené, svou kauzu považuje za uzavřenou a o rezignaci neuvažuje. Ministr dluhy z kampaně vyřešil několik měsíců po uplynutí zákonné lhůty, pochybnosti vzbudilo také jejich rychlé splacení za pomoci sponzorů ve chvíli, kdy vyšlo najevo jeho vládní angažmá. VÍCE ZDE.

Předseda vlády zdůraznil, že podle zákona je za financování kampaně odpovědný Fischerův tým, nikoliv neúspěšný prezidentský kandidát. "Ale Jan Fischer, protože je slušný člověk, to samozřejmě nebude házet na volební tým a té záležitosti se aktivně chopil," hájil ministra premiér.

Připomněl, že ještě před pádem vlády premiéra Petra Nečase (ODS) oznámil šéf týmu Jan Pirk, že dluhy budou umořeny do konce července. Fischer podle Rusnoka pak usoudil, že problém je nutné vyřešit před jeho nástupem do vlády. "To udělal, udělal to způsobem, který byl asi k dispozici a který považoval za korektní," poznamenal premiér.

Co dluží Jan Fischer? Minimálně odpovědi

Bývalý ministr financí Jan Fischer s expremiérem Jiřím Rusnokem

Janu Fischerovi se dlouho nedařilo sehnat sponzory, aby umořil milionové dluhy z neúspěšné prezidentské kampaně. Když vyšlo najevo, že v nové úřednické vládě premiéra Rusnoka získá post ministra financí, jeho dluhy rázem zmizely. LN a server Lidovky.cz proto zaslaly Fischerovi 10 klíčových otázek. Předkládáme ty stěžejní. Zatím na ně dluží odpovědi.

  • Ví, proč podnikatel Ladislav Dráb vložil na jeho transparentní účet 4,24 milionu korun v hotovosti?
  • Zná Jan Fischer skutečný původ těchto peněz?
  • Ví tedy Jan Fischer,o jakých lidech Dráb mluvil? Zná jejich jména? Může se být Jan Fischer stoprocentně jistý, že oněch 4,24 milionu korun patřilo Drábovi?
  • Proč dar nebyl na transparentním účtu řádně označen?
  • Nechá Jan Fischer původ peněz nezávisle prověřit Finančně analytickým útvarem?
  • Pokud se prokáže, že peníze mají nejasný původ, je Jan Fischer peníze ochoten vrátit?
  • Angažoval se Jan Fischer osobně v souhlasu, kterou jeho úřednický kabinet před lety udělil stavbě obřího zásobníku zemního plynu na Vysočině?
  • O využívání tohoto zásobníku bude nejspíš rozhodovat vláda Jiřího Rusnoka. Jak v této věci bude Jan Fischer hlasovat?
Lidovky.cz, ČTK
Premium

Sedí s drahými mobily, dětem kupujeme kartáčky my, říká režisérka Výměny

Jana Rezková | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Kreativní producentka a režisérka Jana Rezková natáčí už patnáct let úspěšnou reality show Výměna manželek. Navštívila...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Vývoz žumpy se značně prodraží. Vyplatí se investice do čističky?

Žumpy a septiky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Legální likvidace splašků stojí ročně desetitisíce a s novým zákonem se ještě zvýší poptávka po vyvážení žump. Cena...

DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?
DĚTI TESTUJÍ: Jak jim chutnal Pribináček v kapsičce?

Kdo jiný by měl vyzkoušet chuť nového Pribináčka Kapsíka než děti. Jak dopadl tenhle tvarohový dezert, který na pultech obchodů najdete ve dvou variantách: kakaové a vanilkové.