Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Premiér si to měl rozmyslet dřív. O koalici už nestojíme, vzkazuje Peake

Česko

  11:26aktualizováno  19:37
Karolína Peake odmítla pokračování vládní koalice LIDEM s ODS a TOP 09. Podle Peake se premiér Petr Nečas nepokusil o žádné jednání, když byl ještě čas. Teď už strana LIDEM o vládní spolupráci nestojí.

Karolína Peake foto: MAFRA Michal Růžička

"Pokud chtěl pan premiér pokračovat v koalici, měl si to rozmyslet dřív. O žádné jednání se nepokusil," sdělila Karolína Peake serveru Lidovky.cz.

Podle Peake ji premiér Petr Nečas pouze rozkázal, aby zpět instalovala do funkce prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování, který podle ní porušil zákon o zadávání veřejných zakázek.

"Když jsem to odmítla, byla jsem odvolaná. Věřím, že v takové spolupráci, pan premiér pokračovat chce. LIDEM nikoliv," dodala Peake.

NA CELOU ONLINE REPORTÁŽ SE PODÍVEJTE ZDE:

Po jednání grémia ODS premiér Petr Nečas se vyjádřil, že chce zachovat stávající koalici a stojí o spolupráci se stranou LIDEM. "Vedení ODS  jednoznačně deklaruje, že má zájem na pokračování stávajícího koaličního projektu v podobě spolupráce tří koaličních stran," řekl. "A jsme připraveni o pokračování tohoto koaličního projektu jednat," dodal premiér. Vyjednávání o budoucnosti koalice chce ODS vyvolat po vánočních svátcích. "Přesné datum v tuto chvíli není možné stanovit," řekl Nečas.

ČTĚTE VÍCE:

Po svém nástupu odvolala z funkcí prvního náměstka Vlastimila Picka a šéfa Národního úřadu pro vyzbrojování Pavla Bulanta. Její krok se setkal s kritikou Nečase, prezidenta Václava Klause i opozice. Picek vedl tým, který se Švédskem jedná o pronájmu stíhaček Gripen. Podle Nečase byla jeho výměna projevem diletantismu. Opozice personální zemětřesení kritizovala jako krok, který může obranu destabilizovat.

Strana LIDEM ve čtvrtek oznámila, že její ministři k 10. lednu podají demisi. Důvodem bylo odvolání předsedkyně liberálních demokratů Karolíny Peake z funkce ministryně obrany, kterou zastávala od minulého týdne.

Autor:

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!