18. října 2016 17:20 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Premiér Sobotka i další politici odmítají Zemanův návrh na zrušení Senátu

Vánoční poselství Miloše Zemana. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Vánoční poselství Miloše Zemana. | foto:  Dan Materna, MAFRA

PRAHA Premiér Sobotka odmítl Zemanův návrh na zrušení Senátu. Horní komoru Parlamentu označil za demokratickou pojistku, jejíž zrušení by se vymstilo. Prezident Miloš Zeman by neměl napadat ústavní instituce. V reakci na úterní prezidentovo zpochybňování smyslu Senátu to uvedl předseda horní komory Parlamentu Milan Štěch (ČSSD).

„Vyřazování demokratických pojistek v klidných dobách se vymstí v časech horších. Takže Senát nerušit, i když by to bylo nesmírně populární,“ uvedl Bohuslav Sobotka.

Podle místopředsedy Senátu Přemysla Sobotky (ODS) by měl prezident hájit ústavu své země, ne ji svými výroky destabilizovat. Oba připustili, že nízká volební účast je problém, není ale „seriózní“ spojovat výsledek voleb s návrhem na zrušení Senátu, míní Štěch. Zeman dnes v rozhovoru pro Českou televizi (ČT) zpochybnil smysl Senátu. Podle něj by sice mohl být pojistkou demokracie, ale není si jist, jestli horní komoru Česká republika potřebuje. Letošní senátní volby provázela rekordně nízká účast - hlasovat přišlo jen 15,4 procenta voličů.

Podle Štěcha má Senát smysl. „Prokázal to svou usilovnou a trpělivou prací na zlepšování zákonů. V 60 procentech poslanci uznali, že změny navržené Senátem jsou změny k lepšímu. Naprostá většina horních komor parlamentů evropských zemí při opravách zákonů zdaleka tak úspěšná není,“ sdělil České tiskové kanceláři. Prezident Zeman může mít podle něj výhrady k jednotlivým osobám, ale neměl by napadat ústavní instituce.

Malá volební účast, která dosáhla 15,4 procenta voličů, je podle Sobotky určitě problém. Nízká byla ale i účast v evropských volbách a poslance Evropské unie také nerušíme, poznamenal. „Jsem si jist, že podobnou větu by prezident neřekl, kdyby ve druhém kole uspěl pan Babiš, jeho zřejmý přítel,“ uvedl Sobotka.

Hnutí ANO získalo v letošních senátních volbách tři mandáty, ačkoliv první kolo vyhrálo a v senátním finále mělo 14 zástupců. Předseda hnutí ANO a ministr financí Andrej Babiš dlouhodobě zastává názor, že Senát je zbytečný, avšak debata o případném zrušení horní komory není nyní podle místopředsedkyně Sněmovny Jaroslavy Jermanové (ANO) pro ANO prioritou.

Zeman dnes také připomněl, že řešení, jak donutit občany jít k volbám několikrát navrhoval. Zavedl by povinnou volební účast, jako byla za Masarykovy první republiky. Pokud by lidé k volbám nešli, zaplatili by podle Zemana nějakou nepříliš vysokou, ale ne také úplně malou pokutu, a příště by si to rozmysleli, zda k volbám jít či nejít.

Do Senátu už letos Zeman nepřijde, nevidí důvod. Řekl, že jeho účasti brání senátní usnesení, které mu vyčítalo chování v prezidentské funkci. Podle něj by ho neměl poučovat někdo, kdo má menší důvěru veřejnosti.

ČTK

Najdete na Lidovky.cz