12. března 2012 18:33 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Až Wagnerová odejde, bude to svátek demokracie, řekl Nečas

Petr Nečas. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Nečas. | foto: ČTK

PRAHA Nebývale ostře zaútočil premiér Petr Nečas (ODS) na ústavní soudkyni Elišku Wagnerovou. Nečas zpochybnil její nezávislost a den, kdy Wagnerová končí jako soudkyně ÚS, považuje za "svátek české demokracie".

Nečase rozčílilo prohlášení, v němž Wagnerová charakterizovala vládní reformy jako "šílené a asociální". Podle Nečase je takové politické prohlášení od ústavního soudce v rozporu s nezávislostí soudu a je "skvrnou" na jeho pověsti.

"Pokud to mám říct otevřeně, tak jsou šílené, asociální, a já nechci žít ve státě, který se chová jako asociál," odpověděla Wagnerová v deníku Právo na otázku, jaký je její osobní názor na vládní reformní zákony, jejichž projednávání u ÚS už se nebude účastnit. Soudkyně končí ve funkci 21. března.

Co řekl premiér o soudu s Vítem Bártou?

Nečas na výrok reagoval na konferenci Žofínské fórum. "Jestli toto má být výrok nezávislého ústavního soudce, tak tedy klobouk dolů, to tedy musím říci, že 21. březen, což je den odchodu paní Wagnerové z Ústavního soudu v kontextu tohoto výroku bude velkým svátkem české demokracie," prohlásil premiér. Dodal, že ústavní soud nemá být další komorou parlamentu.

Soudkyně Eliška Wagnerová.

Soudkyně Eliška Wagnerová.

Ústavní soud bude o některých z takzvaných reformních zákonů Nečasovy vlády rozhodovat na podnět opoziční ČSSD, která vládní reformy označuje za asociální a tvrdí, že některé jejich části jsou i v rozporu s ústavou.

Zapojte se do diskuze! Nově přes SMS

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!