Premiéra skončila aplausem

Čeští fotbalisté s Ivanem Haškem na lavičce porazili Belgii a fanoušky potěšili dobrým výkonem

TEPLICE Léčba Haškem zabírá. Z české fotbalové reprezentace zase začíná být sebevědomý tým, který umí vyhrávat.

Zatím jen v přátelském utkání, ale i to je po mizerných výsledcích z posledních měsíců pokrok.

Národní tým zahájil éru nového trenéra Ivana Haška vítězstvím 3:1 nad Belgií, kterou svými góly zařídili Roman Hubník, Milan Baroš a David Rozehnal.

„Nepřeceňoval bych to, ale ukázali jsme, že budeme silní,“ vzkázal Hašek na Slovensko, kde jeho tým 5. září zahájí cestu za nadějí na světový šampionát.

V Teplicích Hašek překvapil hned svým prvním rozhodnutím: při absenci Tomáše Ujfalušiho, který se reprezentace vzdal, poskládal novou obranu s Hubníkem a Tomášem Sivokem v jejím středu.

Vítězný gól zařídil Baroš A nově složená čtveřice se měla co ohánět. „Začátek nám nevyšel, hráče evidentně svazovala nervozita. Bylo to takové syrové,“ vysvětloval Hašek pomalý rozjezd, který vyvrcholil brankou Belgie.

Úvodní gól Jana Vertonghena dokonale zmrazil čtrnáct tisíc natěšených diváků. „Vůbec jsem na míč neviděl, dva hráči mi tam clonili. Nemohl jsme s tím nic dělat,“ vysvětloval gólman Petr Čech. Na českém týmu byla znát nesehranost. Po hřišti běhalo jen pět hráčů, kteří jsou na sebe zvyklí, také proto kombinace vázla. „Ale postupem času se to zlepšovalo. A potěšilo mě, že nikdo z hráčů po gólu nesklonil hlavu,“ chválil Čech.

Ostatně, už ve 27. minutě bylo všechno jinak: přímý kop dorazil do branky pohotovou hlavičkou Hubník a poprvé rozjásal Haška.

Ten v tmavém obleku a červené kravatě vydržel na lavičce jen prvních pár minut. Většinu času nervózně přešlapoval u postranní čáry. „Já na lavičce nikdy nesedím. Ještě se mi to nikdy nepovedlo. Ale užil jsem si to,“ smál se.

Znovu mohl začít jásat chvíli před přestávkou. Nejprve Jan Polák nastřelil tyč a poté Baroš s přehledem proměnil penaltu za faul na Václava Svěrkoše. „A ve druhé půli jsme už soupeře k ničemu nepustili,“ připomněl Hašek.

Převaha domácích i s promíchanou sestavou pokračovala, jedna šance střídala druhou, tempo hry se zvyšovalo a fanoušci bouřili.

Třeba když se v 60. minutě po rohu opřel do míče efektními nůžkami Michal Kadlec. Jeho střelu až na brankové čáře zastavil obránce, orazítkoval břevno a situaci pak zachránil až gólman Stijn Stijnen.

Hašek nejvíc chválil Plašila Zasloužený třetí gól ale přidal až jedenáct minut před koncem David Rozehnal, který dorážel míč do branky z velkého úhlu.

„Nechci vyzdvihovat individuální výkony, ale u Plašila musím udělat výjimku. Byl ze všech nejaktivnější a odehrál zápas téměř bez ztráty míče,“ chválil Hašek.

Po řadě zápasů, kdy se na hráče pískalo, to byla příjemná změna. Po roce totiž ze hry českého týmu konečně nebolely oči. „Je to důležité vítězství, dodá nám to sebevědomí,“ uvažoval Čech.

Ale pozor, ten pravý test přijde až příští měsíc v Bratislavě.

***

Česko 3

Belgie 1

Branky: 27. Hubník, 41. Baroš z pen., 79. Rozehnal - 12. Vertonghen. Rozhodčí: Sippel - Wezel, Scheppe. ŽK: Štajner, Pudil -Vertonghen. Diváci: 13 890. Poločas: 2:1

ČR: Čech - Grygera (46. Pospěch), Sivok, Hubník (46. Rozehnal), Kadlec - Štajner (88. Šimůnek), Jarolím (46. Rozehnal), Polák, Plašil - Svěrkoš (66. Necid), Baroš (46. Pudil).

Belgie: Stijnen - Vanden Borre, Van Buyten, Vermaelen (46. Simmons), Van Damme - Dembele, Defour, Vertonghen (86. Alderweireld), Hazard (67. Mirallas) - Fellaini (46. Mpenza), De Sutter (46. Sonck).

Vysvědčení pro fotbalisty Česka podle LN

Petr ČECH 2Několikrát tým podržel.

S gólovou střelou Vertonghena však nemohl nic dělat.

Michal KADLEC 3 Neměl příliš prostoru pro vyniknutí, avšak nedopustil se ani závažnějších chyb.

Roman HUBNÍK 1 Sebejistě sbíral míče. Když zařídil vyrovnání, měl v klíčové chvíli hlavu na správném místě. Tomáš SIVOK 2 Ani tentokrát se nezalekl stoperské pozice. Tvořil pevný a neomylný pilíř obrany.

Zdeněk GRYGERA 3 Vidět byl velice zřídka a většinou působil roztěkaně.

Jaroslav PLAŠIL 2 Jeho výkon se s přibývajícími minutami rapidně zlepšoval.

Jan POLÁK 2Ve středu hřiště si pilně plnil defenzivní úkoly, ale často zbytečně fauloval.

David Jarolím 3Zprvu nejaktivnější záložník.

Postupně jeho výkon uvadal.

Jiří ŠTAJNER 3 Běhal, kličkoval a působil aktivně. Škoda že neustále kazil finální přihrávky.

Milan BAROŠ 2V útoku vlál jako prapor ve větru. Penaltu ovšem nemilosrdně proměnil.

Václav SVĚRKOŠ 3 Snažil se, ale často trpěl kvůli nesehranosti týmu.

Marek JANKULOVSKI 2Vynikal ofenzivní podporou na úkor bránění, jak je u něj už zvykem.

Daniel PUDIL 3 Pendloval po levém křídle, jak mohl. Jeho centrům ale chyběla přesnost.

David ROZEHNAL 2 V roli předstopera neměl moc práce, ale vstřelil uklidňující gól. Zdeněk POSPĚCH 3 Měl možnost skórovat, ale ve vyložené šanci trestuhodně minul vzdálenější tyč.

Hráči, kteří odehráli alespoň 30 minut, byli hodnoceni známkami jako ve škole.