Úterý 30. listopadu 2021, svátek má Ondřej
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jana Nagyová: Nečasova pravá ruka, kvůli níž může padnout

Česko

  7:00
PRAHA - Hovořilo se o ní jako o jedné z nejmocnějších žen Česka. A po právu. Nikdo jiný neměl takový vliv na premiéra Petra Nečase jako šéfka jeho kabinetu Jana Nagyová. Zároveň byla i Nečasovou slabinou. Ona teď může stáhnout Nečase do hlubin.

Jana Nagyová s Petrem Nečasem foto: Jindřich MynaříkLidové noviny

Proslula pověstí síta, které rozhoduje, kdo bude mít přístup k premiérovi Petru Nečasovi. A co víc: v řadě případů dokonce Jana Nagyová suplovala jeho roli. Tedy že jako pravá ruka premiéra sama vedla klíčové schůzky (před volbou ředitele ČT se Nečas sešel jen s Petrem Dvořákem, zbylí uchazeči museli vzít zavděk Nagyovou) či vyjednávala zákulisní dohody.

ČTĚTE TAKÉ:

A právě to se nyní podle všeho šéfce Nečasova kabinetu vymstilo. Způsob, jakým se vládní ODS podařilo zažehnat loni v listopadu vnitrostranickou krizi (takzvaní rebelové se vzdali poslaneckého mandátu a na oplátku se objevili na dobře – z veřejných peněz – placených postech), byl jedním z důvodů zásahu přímo ve Strakově akademii.

„Zadržení pracovníků Úřadu vlády má mít souvislost s údajnou komunikací s Vojenským zpravodajstvím a odstoupením tří poslanců ODS na podzim roku 2012,“ potvrdil premiér Petr Nečas. Není se co divit, forma, která udržela jeho kabinet před půl rokem u moci, už od začátku vzbuzovala podezření z korupčního jednání.

Rozhovor s Janou Nagyovou z prosince 2011

Jana Nagyová poskytla médiím v posledních letech jediný rozhovor. V prosinci 2011 časopisu Týden. Vybíráme z něj část odpovědí, které vykreslují její osobnost a vztah k premiérovi Petru Nečasovi (ODS).

Jaká jsem?

Nebojím se říct, že jsem pracovitá. A nebojím se říct, že jsem i loajální - politicky k ODS, pracovně ke svému šéfovi. Zažila jsem v ODS různé politické krize, od Sarajeva po pád vlády Mirka Topolánka, a dovolím si říct, že umím zmapovat a zanalyzovat záležitosti vládní i stranické a pochopit situaci na politické scéně.

Jak jsem pracovitá?

Pracuji dvanáct, čtrnáct hodin denně a mí podřízení vám potvrdí, že ode mě dostávají SMS i ve tři ráno.

Jaký je Petr Nečas?

Mám pilného a pracovitého šéfa a od té doby, co je premiérem, je ještě pilnější a pracovitější a stejně tak lidi ve svém okolí žene do čím dál vyšších výkonů. Jinak je stejně skromný jako dřív, nevidím na něm žádné větší změny.

A jaký je náš vztah?

Zažili jsme spolu nejednu pernou chvíli, a to vás dostane do přátelské roviny. Ale pořád ho absolutně respektuji jako šéfa, jakkoli si vyměníme i pár slov, jak se mají děti a tak podobně, prostě jako se baví kolegové v práci.

Připustil to dříve i vicepremiér a ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. „Bylo to prachsprosté vydírání. Ale v politice mu člověk někdy podléhá. V tomto případě to byla poměrně nízká cena, protože jinak by škody pro stát, kdyby ty zákony neprošly, byly mnohem větší,“ tvrdil v prosinci pro LN.

Nečas i přes poměrně zoufalou situaci svou tajemnici brání. V pátek večer odmítl komentovat tvrzení policistů, že Nagyová nechala sledovat jeho ženu Radku, s níž se rozvádí. Prohlásil, že tvrzení považuje za bizarní. Už dopoledne ve sněmovně si neodpustil kritiku vůči detektivům - ČTĚTE ZDE.

Nečas tím potvrdil, že na útoky na Nagyovou je háklivý. A že v případě i prostého dotazu na její osobu reaguje zpravidla podrážděně.

Předvedl to už v minulosti, když hájil statisícové odměny ředitelce kabinetu. To vše v době, kdy hlavní mantrou vlády byly škrty, všudypřítomné úspory a nutnost uskrovnit se. „Moji lidé dřou jako koně. Standardně dvanáct hodin za den, často i víkend. O platy nejde, jde o to, atakovat mé okolí a mě,“ čílil se Nečas.

Zveřejnění výše odměn Nagyové (základní plat 30 tisíc odměny navýšily až na 273 tisíc) označil Nečas za politický útok. Média přistoupila ke zveřejnění ukradených osobních dokumentů, čímž podle něj „překročila Rubikon“.

Spekuluje se, že vztah Nečase a Nagyové nemá jen pracovní rovinu

Jedno ze zdůvodnění, proč Nečas na Nagyovou tak trpí, se skloňuje už delší dobu: totiž že jejich vztah přerostl pracovní rovinu. „Zažili jsme nejednu pernou chvíli a to vás dostane do přátelské roviny,“ zmínila už dříve Nagyová. Oficiálně ale oba popírají, že by měli být životními partnery. A to i poté, co premiér v týdnu oznámil rozvod s manželkou Radkou. O povaze jejich vztahu policisté napsali do usnesení: Nagyová využila svého vlivu vyplývajícího zejména z osobního poměru se současným předsedou vlády České republiky Petrem Nečasem. 

Vliv Nagyové na premiéra je nepřehlédnutelný. Varoval před ním poslanec Michal Doktor, když v listopadu 2011 opouštěl ODS. „Pokud se neproberete a důležitá rozhodnutí budou činit ti, kteří nebyli zvoleni, jdete na popravu jako ovce,“ vzkázal spolustraníkům v čitelné narážce na Nagyovou. Právě ji označil za strůjkyni toho, že ministrem průmyslu se stal Martin Kuba, ne Doktor.

Sama Nagyová s médii programově nekomunikuje. Označuje se ale za úředníka bez politických ambicí. Původní profesí účetní spolupracuje s Nečasem od roku 2004, kdy působila v roli oblastní manažerky ODS v Karlových Varech. Dva roky nato už si ji Nečas po volbách vytáhl na ministerstvo práce, kde mu dělala ředitelku kabinetu. A následovala ho, i když obsadil křeslo premiéra.

ANALÝZA: Případ Kenosha. Média si napsala vlastní verzi

Premium Půlka Ameriky si udělala z Kylea Rittenhouse, jenž zastřelil dva lidi, vzorovou karikaturu bílého rasisty s puškou, a...

Pět nejčastějších chyb, které Češi dělají v penzijním spoření

Premium Ve starém „penzijku“ si na důchod spoří více než tři miliony Čechů a v nových fondech už přes 1,3 milionu lidí. Stát...

Strach se do lidí pouští jako jed. Horší než covid je hysterie, říká herec Dušek

Premium Je hercem, režisérem, scenáristou, moderátorem. Renesančního ducha zřejmě Jaroslav Dušek zdědil po svém rodu s modrou...

Mohlo by vás zajímat